General İzzettin Çalışlar İlköğretim Okulu Bornova İzmir

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 5 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    General İzzettin Çalışlar İlköğretim Okulu Bornova İzmir konusu General İzzettin Çalışlar İlköğretim Okulu Hakkında - General İzzettin Çalışlar İlköğretim Okulu Tanıtım - General İzzettin Çalışlar İlköğretim Okulu Resimleri - General İzzettin Çalışlar İlköğretim Okulu İletişim

General İzzettin Çalışlar İlköğretim Okulu Hakkında Bilmek İstedikleriniz :

Okulumuz 1968 yılında eğitim - öğretime başlamıştır. İsmini Mustafa Kemal ATATÜRK'ün silah arkadaşı General İzzettin ÇALIŞLAR'dan almaktadır.
    Başlangıcında 5 sınıflı ilkokul olarak eğitim veriyordu.
    1997 - 1998 Ders yılından itibaren 8 yıllık ilköğretim Okulu olarak eğitim-öğretimine devam etektedir.
    2002 Yılında ana binaya ilave olarak6 derslikli bir bina daha hizmete girmiştir.
    İki binada 11 derslik, idari bürolar, iş eğtimi atölyesi ve çok amaçlı salon vardır.
    Öğretmen ve öğrencilerimizin eğitim - öğretim amacı ile kullanabilecekleri kesintisiz internet bağlantısı olan 15 adet bilgisayar mevcuttur.
    Okulumuz Öğrencilerimizin fiziki aktivitelerine imkan tanıyan geniş bir bahçeye sahiptir.İzzettin ÇALIŞLAR, Ataullah Bey ile Esma Hanım’ın 6. ve en küçük çocuğu olarak 1882 yılında Yanya’da doğmuştur.

Eğitim çağına girdiğinde İstanbul’a geldi ve orta öğrenimini askeri okulda yaptıktan sonra, 1901 yılında Mühendishane-i Berr-i Hümayun’a girip 1903’te de mezun oldu. Aynı yıl girdiği Harp Akademisi’ni de 1906’da Topçu Sınıfı ikincisi olarak bitirerek kurmay yüzbaşı rütbesiyle orduya katıldı.
    1912-1913 yıllarında Balkan Savaşlarına kadar çeşitli birliklerde komutanlık yapan İzzettin Bey, savaş süresince Fatih Redif Tümeni ve 14. Nizamiye Tümeni Kurmaylıklarını yaparken, 1917’te kıdemli yüzbaşılığa yükseltildi ve Genelkurmay 3. Şube’de ve Edirne Kalesi Komutanlığı’nda görev aldı.
    Yarbay Mustafa Kemal, 1. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla Çanakkale cephesinde görevlendirildiğinde, o sırada binbaşılığa atanan İzzettin Bey’i 19. Tümen Kurmay Başkanı olarak yanına çağırdı; bu görevi, daha sonra Anafartalar Grubu Kurmay Başkanı olarak devam etti.
    Çanakkale Savaşı’ndan sonra 16. Kolordu Kurmay Başkanlığı’na getirilen ve aynı yıl yarbaylığa terfi eden İzzettin Bey, 2. Ordu Kurmay Başkanlığı ve Genel Karargah kurmaylığı yaptı.
    1920 yılında Muamelat-ı Zatiye emrine atandığında ise, yaklaşık bir yıl önce başlamış olan Milli Mücadele’ye katılmaya karar verip Anadolu’ya Yarbay rütbesiyle İstiklal Savaşı’na katılan İzzettin Bey, önce 20. Kolordu Komutan Vekilliğine; daha sonra da 23. Tümen ve 61. Tümen Komutanlıklarına atanarak İnönü ve Kütahya muharebelerine katıldı.
    1921 yılında, albay rütbesiyle Sakarya Meydan Savaşı’nda 1. Grup Komutanıydı.
    Savaş yıllarında son görev olarak da 1. Kolordu Komutanlığını yaptı.
    Atatürk, Büyük Taarruz sırasında Afyon’un Çalışlar köyünden başlayıp İzmir’e kadar sürdürdüğü “Çalışlar Muharebeleri” nedeniyle, ona ÇALIŞLAR soyadını verdi.
    Türk ordusunun İzmir’e girmesiyle ek görev olarak İzmir Askeri Valiliği’ni de yürüten ve aynı yıl mirlivalığa yükselen İzzettin ÇALIŞLAR, İzmir Mahkeme Üyeliği yaptı.

1923-1924 yılları arasında da Aydın milletvekilliği yaptıktan sonra bu görevden istifa ederek askerlik mesleğini seçti.
    1930 yılında 3. Ordu Kumandanlığı sırasında, orgeneralliğe yükseldi. Altı yıl da 2. Ordu Kumandanlığı yaptı ve 1939’da kendi arzusuyla emekli oldu.
    Sivil yaşamında politikayı sürdüren ÇALIŞLAR, CHP’den 1939 Aydın; 1940, 6. ve 7. Dönem Muğla; 1947, 8. Dönem Balıkesir milletvekili seçildi.
    TBMM tarafından da İstiklal Madalyası ve Takdirname ile ödüllendirilen İzzettin ÇALIŞLAR, bütün meslek yaşamı boyunca Osmanlı, Alman ve Avusturya-Macaristan İmparatorluklarına ait çeşitli nişan ve madalyalar almıştır.
    1912 yılında Kevser Hanım’la hayatını birleştirmiş olan İzzettin ÇALIŞLAR’ın bu evlilikten Bedriye, Celal, Seniye ve Gündüz adlarında 4 çocuğu oldu.
    20 Ağustos 1951’de vefat etti ve Ankarada Devlet Mezarlığı’na defnedildi.

Başarılarımız (Yarışmalar)
    * 2005 - 2006 Eğitim – öğretim yılında Agora Rotary Kulübü’nün düzenlediği “ Anne Sevgisi ” konulu resim yarışmasında öğrencimiz ÇAĞLA DAĞLI birincilik ödülü almıştır
    * 2005 – 2006 Eğitim – Öğretim yılında; UNESCO SEMEP PROJESİ KONU :” Kendini Keşfet” Fotoğraf ve Afiş Yarışmasında öğrencimiz ÖZLEM AK ikincilik ödülü almıştır.
    * 2006 - 2007 Eğitim – öğretim yılında Agora Rotary Kulübü’nün düzenlediği “Suyun Yaşamımızdaki Önemi” konulu resim yarışmasında öğrencimiz ASLI BOZKURT birincilik ödülü, öğrencimiz DENİZ YILDIRIM ikincilik ödülü almışlardır
    * Resimler masa takvimi olarak basılmıştır

General İzzettin Çalışlar İlköğretim Okulu Bilgileri ve iletişim Adresleri :

İlçesi : Bornova
    Okulun Adı : General İzzettin Çalışlar İlköğretim Okulu
    Okul Adresi : 360 sk no:45 Çamdibi / Bornova İzmir
    Telefon Numaraları : 0 (232) 486 20 89
    Faks Numaraları : 0 (232) 461 72 20
    E-mail Adresi :
    636660@meb.k12.tr
    Okulun Web Adresi: http://bornovageneralizzettin.meb.k12.tr
    Okulun İlçe ve İl merkezine uzaklığı : Merkez
    Metropol İçi / Dışı : İçi
    Ulaşım Durumu : Karayolu
    Ulaşım Bilgileri: