Genel Ayarlar -Sunucu- (Resimli Anlatım)

'Webmaster Genel' forumunda Siraç tarafından 15 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Genel Ayarlar -Sunucu- (Resimli Anlatım) konusu
    Genel Ayarlar -Sunucu- (Resimli Anlatım)

Bu sekmede de güvenlik ile ilgili ve sunucunuz ile ilgili bazı ayarların neler olduğuna bakacağız.

1. Geçerli Yol : Bu yol sunucunuzda File Manager (Dosya Yöneticisi) kısmında dosyalarınızın tutulduğu mutlak dizin adresidir ve bu mutlak dizin adresi burada girdiğinizde örnek olarak /home/public_html/site/www şeklinde gösterilen dizin yoludur.

2. Site Yolu : Aynı şekilde burada da sitenize ait olan dizinin tam yolunu görebilirsiniz, bu sizin site adresinizdir siteadi.com gibi

3. Gizli Sözcük : Bu sözcük dizisi joomla kurulumunuzda otomatik olarak atanan gizli sözcüktür ancak ne işe yaradığı noktasında hala araştırmalar sürüyor

4. Gzip Sayfa Sıkıştırma : Bu seçenek evet olarak işaretlenirse ve sunucunuz desteliyorsa verileri insanlrın tarayıcılarına sıkıştırarak gönderir dolayısıyla sayfalar daha hızlı açılır, performansa etki eden bir yöntemdir.

5. Site Oturum Süresi : Joomla sitenize bir üyeniz giriş yaptığında hiç işlem yapmaksınız sitede bekleme süresi içinde yeniden giriş yapmasını sağlamak adına "Saniye Olarak" belirlenen süredir, bu güvenlik için kısa tutulmalıdır ki bu süre sonunda üye tekrar kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yapsın.

6. Yönetici Oturum Süresi : Tıpkı bir üstteki seçenek gibidir ve bu sadece yöneticileri kapsayan bölümdür.

7. Süresi Dolmuş Yönetim Sayfası : Yönetim panelinde işlem yaparken bir üstteki oturum süresi dolması durumunda tekrar giriş yapıldığında en son hangi sayfadaysanız oraya dönmesini isterseniz evet olarak seçilir.

8. Oturum Yetkilendirme Metodu : Bu ayar sitenizin güvenliğini doğrudan ilgilendirdiğinden, varsayılan olarak resimde görüldüğü gibi yüksek seçeneği aktiftir ve öyle bırakılması güvenlik için iyi olacaktır.

9. Hata Raporlama : Sistemde olası hata raporlarını size nasıl bildirileceğini ayarlamanızı sağlar bu ayarı aynen bırakabilirsiniz

10. Yardım Sunucusu : Yönetim panelinizde üst bölümde "Yardım" isimli seçenek vardır, bu seçenek joomla için yine joomla resmi sitesindeki ilgili alana sizi götürecektir (orada varsayılan adres budur ve eğer değiştirilmemişse).

11. Dosya Oluşturma : Bu ayar bölümüde sitenizin güvenliği için önemlidir, varsayılan olarak yapılmış ayarlar kullanılırsa daha sağlıklı bir seçim olacaktır, buradan yapacağınız işlemler dosya ve klasörlerin yazılabilirlik ayarlarıyla ilgilidir, isterseniz sunucuda varsayılan ayarları kullanmayıp bu alandan tüm dosya ve klasörlere ait chmod (izinler) ayarlarını tek tıklama ile değiştirebilirsiniz. Bu özellik sadece linux sunucularda çalışır. Ancak zaten linux sunucularda bu değerler olması gerektiği gibidir, yani sağlıklı bir güvenlik ayarı için dosyalar 644 klasörlerin chmod ayarıda 755 tir ve varsayılan olarak bunları kullanmak için ayrıca işlem yapmanıza gerek yoktur. İşte bu bölgeden dosya ayarlarına ait olan ayarlar yapılır.

12. Dizin Oluşturma : Yukarıdaki seçenektekinin aynısıdır ancak buradan yapılan ayar klasörler içindir.

Alıntıdır.

Bu Sayfayı Paylaş