Genel Ayarlar -Önbellek- (Resimli Anlatım)

'Webmaster Genel' forumunda Siraç tarafından 15 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Genel Ayarlar -Önbellek- (Resimli Anlatım) konusu
    Genel Ayarlar -Önbellek- (Resimli Anlatım)

Genel ayarların önbellek sekmesi sitemizle ilgili olan ve diğer bir adı ile cache işlemlerini içerik, Önbellek yani cache dediğimiz olay, sitemizi ziyaret eden kullanıcıların, site içinde gezerken bu gezinme işleminin daha hızlı yapaılabilmesi için verilerin bir klasörde belli bir zaman için tutulup kullanıcının her sayfayı gezmesinde, ve bir önceki gezdiği alanlara dönmesi durumunda, önceki verileri tekrar kullanıcının tarayıcısına bu klasörde saklanan verilerin gönderilmesiyle hem gezinme hızı hemde dolayısıyla sitemizin performansı artmış olacaktır. Şimdi bu işlemlere gözatalım.

1. Önbellekleme : Önbellek yani cache durumunun sitemizde aktif olup olmayacağını buradan belirleriz.

2. Önbellek Klasörü : Eğer önbellek fonksiyonunu aktif edeceksek bu verilerin nerede tutulacağını buradan belirleriz varsayılan olarak zaten bu yazılıdır.

3. Önbellek Süresi : Bu önbellekleme işleminin kaç saniye olarak ilgili klasörde saklanacağını belirler bunun kısa tutulması yani varsayılan olarak 900 saniye ile sınırlandırılması güvenlik için en uygun olanıdır.

Alıntıdır..

Bu Sayfayı Paylaş