Geleceğin hibrid otomobili Chevrolet Volt

'Motorlu Araçlar Dünyası' forumunda NeslisH tarafından 13 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

1. NeslisH

NeslisH Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Geleceğin hibrid otomobili Chevrolet Volt konusu [​IMG]

General Motors, 100. yılını kutlarken gelecek için önemli bir adım olan hybrid Chevrolet Volt modelini resmen tanıttı.

Otomotiv devi GM dün hybrid modeli Chevrolet Volt'u tanıtarak 100. yılını kutladı.

Konsept Volt'a göre GM mühendisleri, benzin tüketmeden 65 km katetme hedeflerine ulaşma adına seri üretim araçta bir dizi değişikliğe gitmişler ve sonucunda GM tarihinin en aerodinamik otomobillerinden birini ortaya çıkarmışlar.

Chevrolet Volt, 150 hp ve 370 Nm'lik anlık tork üreten elektrikli bir üniteye sahip. Üniteye gücü sağlayan 16-kWh'lık bir lithium-ion pil. Pilin enerjisi tükendiğinde benzin/E85 tüketen bir jeneratör bir yandan Volt'un elektrikli ünitesine elektrik sağlarken bir yandan da lithium-ion pili şarj ediyor. Bu işlem döngüsü pil tekrar şarj edilene kadar Volt'un menzilini birkaç yüz kilometre daha artırıyor. Volt'un son hızı 160 km/s.

Fotoğraflara göre konuşacak olursak, Volt'un iç mekanı sadece Chevrolet için değil, aynı segmentteki hemen tüm otomobil firmaları için ileriye doğru atılmış büyük bir adım niteliğinde. Göze çarpan öğeler sürücü tarafından konfigüre edilebilen LCD donanım göstergesi ve dokunmatik bilgi/eğlence ekranı. Diğer özellikler 7-inçlik araç bilgi göstergesi, dokunmatik klima kumandaları, müzik aktarımı için standart Bluetooth ve USB girişiyle müzik ve harita depolama için dahili sabit diski içeren navigasyon sistemi.

Chevrolet Volt'un GM'in Detroit-Hamtramck fabrikasında üretilmesi ve 2010 sonlarında satışa sunulması bekleniyor.

Bu Sayfayı Paylaş