geçmişten günümüze yazı aracı olarak kullanılan ürünler zaman şeridi

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 19 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    geçmişten günümüze yazı aracı olarak kullanılan ürünler zaman şeridi konusu bn bu ürünlerin ne oldugunu bulmak istiyorum lutfen yardimci olun :(((

2. lütfen yardım edin bolamadım yaaaa yardımcı olun

3. bende bilmiyorum ya 5 sınıf sosyal ödevi için lütfen cevap yazın ya

4. taş tablet,papirüs,akadlar,elamlılar,babilirler,asurlular ve kağıt kullanılır diye bliyorum ama siz yinede araştırın benim söylediklerim ya doğru yada yalnış siz araştırsanız daha iyi olur

5. çocuklar anlasanıza taş tablet,papirüs,parşömen,mağara duvarları,kağıt,akadlar,elmalılar,

6. taş tablet,papirüs,parşömen,balçık yaprağı,koyunun kürek kemiği,ağaç kabukları,kağıt siz bilmiyorsunuz ben 16 yasındayım ben ama biliyorum sorunuz olursa yazın ben size söylerim...bu siteyi ben açtım bana sorunuzu sorarak ulaşabilirsiniz...

7. Geçmişten Günümüze İletişim Araçları

” M.Ö 3000 civarında Mısırda HİYOROGLİF adı verilen yazı
    sistemi bulundu. Bu yazılar insan hayvan ve eşya şekillerinden ve bazı
    sembollerden oluşmaktaydı
    ” M.Ö 1300 Civarında Mezopotamyada ( Bugünkü Suriye ve Irak toprakları) ilk alfabenin kullanıldığı bilinmektedir.
    ” M.S 1045 Mısırlılar tarafından bulunan papirus adlı kağıdı geliştiren çinde
    ilk kez Pi CHENG adlı mucid matbaa harflerini icad etmiş ve kitap basmıştır.
    Daha sonraları 1645Avrupada Guttenberg adlı mucit matbaa makinasını icad
    etmiştir.
    ” 1820 yılında Danimarkalı OERSTED adındaki bilim adamının elektromanyetik akımı keşfetmesiyle günümüzde kullanılan modern iletişim araçlarının temel çalışma prensipleri doğmuştur.
    ” 1826 da günümüzde en yaygın iletişim araçlarından biri olan Fotoğrafı Fransız NIEPCE tarafından bulmuştur.
    ” 1936 da İngiliz Cooke ve arkadaşı elektrikli telegrafı icad ettiler.
    ” 1843 de Amerikalı li bilim adamı kendi adı olan ve (.) ve (-) lerden oluşan
    MORS alfabesini icad etmiştir. Böylece Fransızcada Uzaktan yazma denilen
    Tele-Graph : Telgraf aleti herkes tarafından kolay kullanılır hale gelmiştir.
    ” 1867 yılında Amerikalı politikacı ve mucit SHOLES ilk daktilo makinasını icad etmiştir.Bu makina yazıyla iletişimde devrim yaratmıştır.
    ” 1876 Yılında Amerikada sağırlar okulunda öğretmenlik yapmakta olan ve bu arada ses üzerine araştırmalar yapan İskoçya asıllı araştırıcı A.Graham BELL elektrik telleri üzerinden ilk insan sesini iletmeyi başarmış ve bu aletin adına Tele-Phone : Telefon yani uzaktan konuşma adını vermiştir. BELL ile yardımcısı Watson arasında 10Mart 1876 da odadan odaya gerçekleşen bu buluş modern iletişimin başlangıcı sayılmaktadır.
    ” 1877 yılında Amerikalı araştırmacı EDİSON FonoGraf denilen ve ses kaydetmeye
    yarayan ilk aleti icad etmiştir. İlk kez köpeğinin sesini kaydettiği bu cihaz
    günümüzde kasetçalarların ve CD çalarların temelini yaratan buluş olmuştur.
    ” 1894 de Fransız LIMUERE kardeşler İlk sinama makinasını icad etmişlerdir.
    Böylece görüntünün kayıt edilmesi, saklanması ve yeniden gösterilmesi imkanlı hale gelmiştir. Bu buluş iletişimde devrim sayılmaktadır.
    ” 1896 yılında İtalyan MARCONİ ilk mors alfabesiyle yaptığı Radyo yayınını
    başarmıştır. ( daha sonra 1901 de ilk okyanus aşırı radyo yayını yapılmıştır .
    1907 Yılında ise kanadalı FESSENDEN adındaki bilim adamı insan sesiyle ilk radyo yayınını yapmıştır.)
    ” 1922 yılında KORN adlı Alman bilim adamı elektrik tellerinden fotograf
    gönderebilen ilk fax makinasını icad etmiştir.
    ” 1926 yılında Logie BAİRD adındaki iskoçyalı bilim adamı insan yüzünün
    görüntüsünü radyo dalgalarıyla çok uzaklara gönderebilen ve Tele-Vision:
    Televizyon denen ve uzaktan görme anlamına gelen aleti icad etmiştir.
    ” 1936 yılında İngilterede İlk kez siyah beyaz TV yayınları BBC tarafından
    başlatılmıştır.
    ” 1938 yılında CARLSON adındaki Amerikalı bilim adamı PhotoCopy :Fotokopi
    cihazını icad etmiştir.
    ” 1946 yılında Amerikalı J.ECKERT ve arkadaşı MAUCHLY adlı bilim adamları askeri
    amaçlı hesaplar yapmak için dünyanın ilk bilgisayarını icad etmişlerdir. ENİAC
    adını verdikleri bu bilgisayar 30 ton ağırlığında ve 4 apartman dairesi
    büyüklüğünde olup içinde 18 000 elektronik tüp (Lamba) bulunmaktaydı. Bu alet
    günümüzde kullanılan modern bilgisayarların babası sayılmaktadır.
    ” 1962 yılında Amerikalılar dünyanın ilk iletişim uydusu olan TELSTAR’ı uzaya
    fırlatmışlardır. Bu uyduyla kıtalar arası Telefon konuşmaları Telefax Telex
    haberleşmeleri ve TV -Radyo yayınları yapılması olanaklı hale gelmeiştir
    ” 1970 li yıllarda Amerikada üniversiteler arası bilgi iletişiminde kullanılmak
    üzere ARPA denilen yeni bir iletişim sistemi gerçekleştirilmiştir. Bu sistemle
    ayrı şehirlerdeki bilgisayarların birbirlerine bağlanabilmeleri mümkün olmuştur.
    1974 de bu iletişime standart getirilmiş ve adına TCP/IP protokolu denmiştir.
    Ayni yıllarda Amerikada IBM şirketi bilgi depolamada ve bunun farklı makinalarda
    kullanılmasını sağlayan ve Floppy denilen disketleri acad etmiştir.
    ” 1981 Amerikada IBM şirketi İlk kişisel bilgisayar denilen ve bugün iletişimde
    devrim sayılan ve PC adını verdiği bilgisayarı üretmeye beşladı.
    ” 1982 de Hollandalı PHİLİPS ve Japon SONY şirketleri Compact Disk (CD) denilen
    aleti üretmişlerdir Bu cihazlar çok düşük seviyeli LAZER ile çalışmaktadırlar
    ” 1983 de Amerikalı MikroSoft firması günümüzdede hala kullanılmakta olan ve
    iletişimde çığır açan Windows adını verdiği yazılım sistemini icad etmiştir.
    ” 1985 yılında amerikada kullanılmakta olan ARPA iletişim sisteminin adı
    INTERNET adıyla değiştirilmiştir. İnternet bilgi otobanı anlamına gelmektedir.
    ” 1990 yılında yaşadığımız çağa adını veren ve iletişimde bu gün son nokta olan
    WWW yani world Wide Web icad edilmiştir.

8. arkadaşlar size yalvarırım sıra sıra söyleyin ilk önce taş tablet varmısta sonrası lütfen 5.sınıf sosyal ödevim için hatta sayfa 67 lütfennnnnn söyleyinnnnnn........ :))) :((( <3

9. evet ya bende 5. sınıfım sosyal ödevim için lazım herkes başka bir şey söylüyo hangisini yapcağımı şaşırdım

10. bende 5. sınıfım sosyal bilgiler 67. sayfayı yapamadm

11. 1.- Taş Tablet
    2.- Papirüs
    3.- Parşömen
    4.- Balçık Yaprağı
    5.- Koyunun Kürek Kemiği
    6.- Ağaç Kabukları
    7.- Kağıt

Bunu sosyal bilgiler 5. sınıf sayfa 67 çalışma kitabına yazın

12. yha 5e gidi orun 67. sayfayı yapamıorum yha biriniz cevabı yazsın ne olr

13. teşekkür ederim ReVoKe

14. ben de 5 deyim 2 . kitabın 67.sayfasına bu yazıların hepsi uyuyor .Yapanın ellerine kollarına sağlık

15. yukarıda sağ tarafta 2.sayfa yazıyo oraya basın çıkar

16. 2. ETKİNLİK
    1.taş tablet
    2.papirüs
    3.parşömen
    4.balçık yaprağı
    5.koyununkürek kemiği
    6.ağaç kabukları
    7.kağıt

17. çok teşekkürler cevaplar işime çok yaradı :)

18. çok teşekkür ederrim bu sitedekinlere bana ödevimde çok yardımcı oldu

19. süper bu site biraz daha çalışma kitabından 68.69.sayfaları katarsanız süper olur :D

20. 5. sınıf Sosyal Çalışma Kitabı 67. ve 68. sayfalarında soruyor...

Bu Sayfayı Paylaş