Geçitveren İlköğretim Okulu Taşlıçay Ağrı

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 22 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Geçitveren İlköğretim Okulu Taşlıçay Ağrı konusu Geçitveren İlköğretim Okulu Hakkında - Geçitveren İlköğretim Okulu Tanıtım - Geçitveren İlköğretim Okulu Resimleri - Geçitveren İlköğretim Okulu İletişim Bilgileri

VİZYON

Gerçek bir vizyona sahip örgütlerde yöneticiler gündelik işler yerine geleceğe yönelik konulara zaman ayırır. Örgüt mensuplarının geleceğe hazırlanması vizyonun bir yansımasıdır

Bir insanın vizyonu onun varlık nedeni ve yaşama gayesi vb. konulardaki temel kabullenmelerinin çizdiği bir ufuktur. Gerçeklerle değil, sahip olduğumuz değerlere bağlı olarak değişir. Bundan dolayı değerlere bağlı olamayan bir vizyondan söz edilemez. Vizyonun temel özelliklerini de içeren ifadeleri şu şekilde sıralanabilir; Vizyon geliştirme mevcut durumu sorun olarak görmek demektir, Gelecekte ulaşılmak istenen hedeflerin gerçeğe uygun düşlerini kurabilmektir, Yaratıcı bir gerilim yaşamaktır, Kendi geleceğini yaratmaktır, Gerçekliği yeniden kurgulamaktır, Vizyon arayışı, insanın yaşamına anlam verme mücadelesidir, Somut bir gelecek görüntüsüdür, Alışılmıştan sapma gösterenler arasında başarı getiren fikirler vizyon olarak tanımlanır.

Kurumun hedeflediği amacı ve ne için çalıştığını yansıtır. Vizyon cümlesi kısa ve dolaysız olmalı ve kurumun kesin hedefini işaret etmelidir. Örneğin : Tüm öğrencilerimiz başarılı olacak. Öğrenmenin en üst standardını biz sağlıyoruz ! uygun olabilir

Murgartroyd (1993) göre etkili vizyon yapısının şu özelliklere sahip olması gerekir

· Rekabetçi, Açık, Hatırlanmaya değer, Katılımcı, Değer merkezli, Görülebilir, Hareketli, Öğrenci ihtiyaçları ile bütünleşmiş,· Rehber...

Eğitim kurumlarında vizyon geliştirmeden önce vizyonun öneminin ve gerekliliğinin anlatılması önemlidir. Çünkü okullarda öğrenci-öğretmen-personelin bunu bilmeye ve anlamaya ihtiyaçları vardır. Yine eğitim kurumlarındaki herkes kendisinin anladığı biçimde vizyonu ifade etmesi gerekir. Daha sonra vizyonun oluşmasında bazı değerlerin şekillenmesi gerekir. Ve en son vizyon için gelen teklifler dikkate alınarak herkesin kararıyla ortak vizyon belirlenir, yapısı oluşturulur ve vizyon artık dokümanlar halinde belirlenmiş ve okul için kabul edilebilir hale gelmiştir

Okulunda tüm öğretmen, öğrenci ve personel tarafından paylaşılan ortak bir vizyon oluşturmak okul yöneticisinin görev ve sorumluluğundadır. Paylaşılan vizyonlar hiyerarşik zincir içinde oluşturulamaz. Okul yöneticisinin yapacağı ilk önemli iş okulundaki eğitimcilerin kendi kişisel vizyonlarını geliştirebilecekleri bir ortam yaratmaktır.

VİZYONUMUZ

Biz Geçitveren İlköğretim Okulu olarak,

Okulumuzda öğrenme temel ihtiyaç kabul edilsin herkes (Öğretmen-Öğrenci-veliler-yönetici) yaşamının sürekli ögrenme-Yenilenme ve gelişme süreci içinde geçtiğini bilsin,

Okulumuz da her veli,öğrencisine öğrenme için her türlü fırtsın verildiğini bilsin bizlere inansın tatmin olsun ,

Okulumuzda hem öğretmenler hem de öğrenenler birbirlerinin öğrenmesine ve birbirlerinin gelişmesine yardımcı olmanın önemine inansın,

Okulumuzda çalışanlar gerekeni yaparken kendilerinden emin olsun.Doğruları yaptıklarından korkmasınlar ve gerekenleri yapmakta endişeli olmasın,

Okulumuzda herkes her gün daha iyiye ulaşmak için çalışsın,

Okul ortamında ve her yerde herkes kendisine yapılmasına istemediği bir şeyi başkasına yapmama ilkesine uysun,

Bilgiye ulaşan,ulaştıgı bilgiyi kullanan,kullandığı bilgilerle yeni bilgiler üreten öğrencilerimiz öğretmenlerimiz olsun ve bunu çevrelerine yaysın,

Bilgi teknolojisini kullanmak öğretmen ve öğrencilerimiz için geçerli olsun.

Geçitveren İlköğretim Okulu Ağrı Taşlıçay İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur. Okulun web sitesinden veya aşağıda verilen telefon numarasından; Geçitveren İlköğretim Okulu öğretmenleri, idari personel, okulun imkanları, Geçitveren İlköğretim Okulu resimleri (fotoğrafları), okuldaki öğretmen sayısı, öğrenci sayısı, Geçitveren İlköğretim Okulu öğrencilerinin futbol, basketbol, voleybol v.s. spor dallarındaki başarıları, Geçitveren İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından yapılan tiyatro, müzik ve resim gibi kültürel faaliyetler ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı

Adı: GEÇİTVEREN İLKÖĞRETİM OKULU

Adresi: Geçitveren Köyü TAŞLIÇAY/ AĞRI

Telefon Numarası: 4725626013

E-mail Adresi :Bilgi Yok

Web Adresi :
    http://gecitveren.meb.k12.tr/

Kaynak : webrehberi.biz - www.meb.gov.tr

Okulunuz Hakkında Bilgi Ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş