Garip Karsilanan Bir Adak

'İslami Kıssalar & Hikayeler' forumunda princess_28 tarafından 18 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Garip Karsilanan Bir Adak konusu Allah dostlarindan biri olan Abdullah Kalanisi (K.S.) bir defasinda gemi ile yolculuk ederken siddetli bir firtinaya yakalandi. Gemide bulunan yolcu ve mürettebat dua ettiler ve birer adakta bulundular.

Abdullah Kalanisi'nin de bir adakta bulunmasi için kendisine isaret ettiler. Abdullah Kalanisi, kendisine adfakta bulunmasi için isaret edenler:
    - Ben su fani dünyadan alakami kestim. Beni böyle islere karistirmayin, dediyse de dinlemediler ve adakta bulunmasi için israr ettiler.

Onlarin bu kadar israrlari karsisindfa Abdullah Kalanisi:
    - Eger Allah beni buradan sag salim kurtarirsa ben fil eti yemeyecegim, diye onlara göre garip bir adakta bulunur.

Gewmi mürettabati ve yolcular:
    - Hiç insan fil eti yer mi? Neden böyle garip bir adakta bulunuyorsun?, dediler ve kendi aralarinda bu zatin akli dengesinin yerinde olmadigina hükmettiler.

Bu konusmalara kulak misafiri olan Abdullah Kalanisi:
    - Su anda gönlüme gelen budur. Ben de bu sekilde adakta bulundum, dedi.

Cenab-i Hak onlari siddetli firtinadan kurtarip karaya çikardi. Orada günler geçmesine ragmen yiyecek builamadilar. Açliktan yikilacak bir haldeyken bir fil yavrusu gördüler. Hemen onu öldürüp etini yemege basladilar, Abdullah bin Kalanisi ahdine ve adagina sadik kaldi ve fil etinden yemedi.

Onlar:
    - Burada zaruret var. Biz zaruret oldugu için yiyoruz. Sen de ye!, dediler.

Fakat Abdullah bin Kalanisi onalrin sözlerini hiç dinlemedi, gerçekten aç olmasina ragmen yine de fil etinden yemedi. Onlar fil etini yiyince aniden üzerlerine bir uyku hali çöktü ve uyuyakaldilar. Biraz sonra fil geldi. Yavrusunun kemiklerini orada görünce, önce uyuyanlari tek tek kokladi. Üzedrinde yavrusunun kokusu bulunan herkesi öldürdü. Sonra abdullah bin Kalanisiye geldi. Onda koku bulamayinca sirtini çevirdi ve sirtina binmesini isaret etti. O da filin sirtina bindi. Onu bilmedigi bir yere götürdü. Orada sirtinda indirdi. Sehar vakti bir cemaat ile karsilastilar, cemaat onu alip evlerine götüürp, misafir ettiler.

Bu Sayfayı Paylaş