Güvemalanı Köyü Biga Çanakkale

'Çanakkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 30 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Güvemalanı Köyü Biga Çanakkale konusu
    Güvemalanı Köyü Biga Bilgileri -Güvemalanı Köyü Hakkında -Güvemalanı Köyü Tanıtımı - Güvemalanı Köyü Resimleri

İlçe: BİGA - İl: ÇANAKKALE

Köy Muhtarı: MEHMET ÖNER

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0 286 337 47 07

Cep Telefonu:

0 536 307 27 78

Çanakkale
    Bilgiler
    Nüfus - (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 17200
    Alan Kodu 0286
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
    İl Çanakkale
    İlçe Biga
    Web Sitesi
    Güvemalan, Çanakkale ilinin Biga ilçesine bağlı bir köydür.

Kültür

Coğrafya

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    1997 812

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım arazilerinin çoğunluğu ovadadır. Sulu tarım imkânı olduğundan çel çeşitli bitki yetişmektedir. Domates, biber, patlıcan,karpuz,kavun,pirinç,ayçiçeği,buğday,arpa, mısır,pancar başlıca üretilen ürünlerdir.Hayvancılık tarımla beraber devam etmektedir. Süt ve et sığırcılığı ağırlıklıdır. Eskiden manda yetiştiriciliği yapılmasına rağmen günümüzde kaybolmuştur. Az miktarda keçi ve yine koyun yetiştiriciliği devam etmektedir.Süt sığırcılığı geleneksel yöntemlerle yapılmakta olup, hayvan ırkı hemen hemen tamamen holstein dır. Sürü sayısı 1-2 baş ile 20-30 başa kadar çıkmaktadır. Denize yakın olmasına rağmen ekonomik anlamda bir fayda elde edilememektedir. Köyde sadece bir aile uzun yıllardır balıkçılıkla uğraşmakta, motorlu kayıklarıyla balık tutmakta ve köye satmaktadır. Birkaç tavuk çiftliği köy civarında kurulmuş olup piyasa markalarına üretim yapmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Mehmet ÖNER
    2004 - Fikret ŞAHİN
    1999 - Fikret ŞAHİN
    1994 -ALİ DUMAN
    1989 - FİKRET ŞAHİN
    1984 -ALİ DUMAN

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır.Taşımalı eğitim sistemi ile çevre köylerden öğrenciler eğitim görmektedir.Ayrıca kullanılmayan bir ilkokulu mevcuttur. İlköğretim okulu yapıldıktan sonra kullanılmamıştır. 25 yaş üstü tüm köy halkı bu okulda eğitim görmüştür. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. İçme suyu son yıllarda içilemez hale gelmiştir. Suların azalmasından dolayı şebekeye kaba su takviyesi yapılmaktadır.Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak daimi kadrosu olmadığından misafirhane olarak kullanılmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ve internet vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 13 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş