Güveloğlu Köyü Yüreğir Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 28 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Güveloğlu Köyü Yüreğir Adana konusu
    Güveloğlu Köyü Yüreğir Bilgileri - Güveloğlu Köyü Hakkında -Güveloğlu Köyü Tanıtımı - Güveloğlu Köyü Resimleri

İlçe: YÜREĞİR - İl: ADANA

Köy Muhtarı: CUMALİ BORLU

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0 322 389 60 11
    Cep Telefonu:

0 539 675 36 10

Adana
    Bilgiler
    Nüfus (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 01350
    Alan Kodu 0322
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
    İl Adana
    İlçe Yüreğir
    Web Sitesi http:

Güveloğlu, Adana ilinin Yüreğir ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı, Çukurova'nın iki önemli boybeyliğinden biri olan Gökvelioğulları'ndan gelmektedir. Gökvelioğulları, Yavuz Sultan Selim Han'ın Çaldıran Zaferi sonrasında Çukurova'daki yönetim yapısını yeniden yapılandırma sürecinde berat verdiği iki beylikten biridir. 1500'lü yıllardan 1865 Dervişpaşa reformasyonuna kadar resmi olarak devam eden Gökvelioğulları Beyliği, içişlerinde bağımsız, dışişlerinde Osmanlı İmparatorluğu'na bağlıdır. Çukurova'da çok geniş bir bölgede egemenliklerini olan Gökvelioğulları, resmi olarak sona erdiktan sonra da etkinliğini uzun süre devam ettirmiştir. Aile mensupları halen Sumbas, Kadirli ve Adana'da yoğun bir şekilde yaşamaktadır. Ekonomik, sosyal ve politik alanlarda öne çıkmış çok sayıda mensubu vardır. 2007 seçimlerinde Adana CHP milletvekili seçilen Hulusi Güvel de bu ailenin politik alanda önde gelen isimlerindendir. Bazı mensupları da yüzyıllar öncesinden Halep ve Şam başta olmak üzere İmparatorluğun çeşitli bölgelerine yayılmışlardır. Suriye Türkmenleri içerisinde de temayüz etmiş mensupları vardır. Bunlardan A. H. Güveloğlu, Faruk Sümer'in Oğuzlar kitabını Arapça'ya çevirmiştir ve Suriye'de Türkmen kimliğinin yaşatılması için yıllardır büyük mücadele vermektedir. Gökvelioğulları ile hiçbir bağı olmamakla beraber köye sonradan gelerek yerleşen bazı ailelerden köyün ismini soyadı olarak alanlar da vardır. Bunlardan biri de Adana'da faaliyet gösteren Güveloğlu Otomotiv'in sahibi Murat Güvel'dir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri yaprak sarması meşurdur ,yüzük çorbası meşhurdur, lokma tatlısı meşhurdur ,kabak tatlısı meşhurdur acebek yemeği meşhurdur portakalı dünya birincisidir İÇLİ KÖTESİ MEŞHURDUR

Coğrafya

Adana iline 42 km, Yüreğir ilçesine 42 km uzaklıktadır. kızlar kalesi adında kalesi vardır kale adını kalenin kralının oğlu olmadıyıp kızı olduğundan ve kızının yönetime geçmesiyle kale bu ismi almıştır köyde belde ve köylere dağıtım yapılan elektirik dağıtım şebekesi vardır PTT ACENTELİĞİ VARDIR AKPINAR ÇATALPINAR KAŞLICA VAYVAYLI BELÖREN KÖYLERİNE KARACİĞERLER MEZBASINA ÇELEMLİ BELEDİYESİNE KÜTÜKLÜ VE ESENLER MAHALLELERİNE TELEFON ŞEBEKESİ DAĞITIMI BU KÖYDEN YAPILIYOR 2KM İLERİSİNDE DAVUDU DAĞI VAR BU DAĞDA NATO ASKERİ BİRLİĞİ ÜSTÜ , TÜRK SİLAHLIKUVVETLERİ HAVACI ÜSTÜ,ASKERİ HELİKOPTER HAVAALANI VAR ,TRKCELL ,AVEA ,VODOVONE TELEFON ŞEBEKE DAĞITIM İSTASYONLARI VAR DEPREM TESPİT İSTASYONU VAR KÖYDE 3 ÇİFTLİK VAR SEĞMENLER NARENÇİYE VE NAR FİDANLIĞI ÇİFTLİĞİ ,BORLULAR HAYVAN ÇİFTLİĞİ,DOKTORUN ÇİFTLİĞİ KÖYE KANALİZASYON VE PARKE TAŞI DÖŞENMESİ ,CAMİNİN İMAMININ EVİN YAPILMASI İSTENİYOR VE KÖY OKULU ,OKUL LOJMANININ TAMİR EDİLMESİ, KÖYE KÜTÜPHANE YAPILMASINA SİPONSOR ARANIYOR KÖYE 3 KM UZAKLIKTA CABBAR DEDE TÜRBESİ VAR ,9KM UZAKLIKTA BİZANSLILARDAN KALMA MİSİS* TAŞ KÖPRÜ VE HACA SABANCI ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ,3KM UZAKLIKTA VALİ KÖPRÜSÜ VAR

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. BÜTÜN BİTKİLER YETİŞTİRİLE BİLİR

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 276
    2000 300
    1997 250

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. KURBANLIK KOYUN, BOĞA VE NARENCİYE YETİŞTİRİCİLİĞİNDE BİRİNCİDİR

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak ÜÇÜNÇÜ SINIFA KADAR BU OKULDA DASONRA ÇELEMLİ BELEDİYESİNDE taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi VARDIR -KANALİZAZSYON şebekesi YOKTUR Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır her çarşamba doktor köy halkını muayine ediyor köye kuran kursu açıldı köyde okuma yazma bilmeyenlere okuma yazma kursu açıldı

. GEZİCİ SAĞLIK EKİBİ HASTALARA BAKMAKTADIR Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. ve ayrıca ınternet baglantısıda gelmıstır

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş