Güneşli Köyü Malkara Tekirdağ

'Tekirdağ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Güneşli Köyü Malkara Tekirdağ konusu Malkara Güneşli Köyü - Güneşli Köyü Hakkında - Güneşli Köyü Tanıtımı - Güneşli Köyü Resimleri - Gebeşli Köyü

Köy Muhtarı: NECATİ AKDENİZ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

Tarihi

Malkara ilçesinin kuzey batısında, ilçeye 19 km. uzaklıkta, 141 nüfuslu bir köydür. Güneşli deresinin kıyısında, ormanlık alanın eteğinde kurulan küçük şirin bir köydür. Köyün arazisinin bir kısmı oldukça engebeli, bir kısmı da ovalık ve düzdür. En yüksek noktası köyün yanıbaşında bulunan karatepedir.

Köyün ilk ismi Gebeşli dir. Daha sonra Güneşli olarak değişmiştir. Halkı, Prevne savaşından sonra Bulgaristan'ın Osman pazarından gelen ve buraya yerleşen kişilerden oluşmaktadır.

Köyde tarihi eser olarak derenin üzerinde bulunan Moskof köprüsü mevcuttur. Bu köprü zamanla yıkılmış olup, köprü ikiye ayrılmıştır. Şu an derenin sağında ve solunda iki parça halinde durmaktadır.

Köyde ilkokul 1969 yılında yapılmıştır. Yakın zamana kadar bu okulda eğitim öğretim verildikten sonra, taşımalı sisteme geçilmesi üe birlikte az olan öğrencisi Kozyörük İlköğretim okuluna taşınarak. burada eğitim ve öğretim verilmeye devam edilmiştir. Köyde endüstri alanında makineler yoktur. Kilim dokumak için ağaçtan yapılan el tezgahları mevcuttur. Köy halkı geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Yetiştirdiği ürünler buğday, arpa, ayçiçeği, pancardır. Küçük ve büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Büyükbaş hayvancılıkta süt ve besi inekçiliği yapılmaktadır. Günde l ton civarında süt üretilmektedir. Ayrıca, koyun ve keçide beslenmektedir. Kümes hayvancılığım da günlük ihtiyaçlarım karşılamak için yapmaktadırlar.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Tekirdağ iline 75 km, Malkara ilçesine 20 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 - 141
    2000 - 132

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş