Günçalı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Günçalı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat konusu Merkez Günçalı Köyü Bilgileri - Dinar Köyü - Günçalı Köyü Hakkında - Günçalı Köyü Tanıtımı - Günçalı Köyü Resimleri

Günçalı, Tokat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe:MERKEZ

İl: TOKAT

Köyün eski ismi Dinar dır. Dinar ismi Selçuklular döneminde bu bölgede yaşayan ve çok zengin biri olan Dinar bey'den gelmektedir. Köyün ismi 1961 yılında Günçalı olarak değiştirilmiştir.

Kültür

Köyde geleneksel olarak "Çal" adı verilen şenlikler düzenlenir.Bu şenliklerde imece usulüyle para toplanıp kurbanlar kesilir,dualar edilir, ikramlarda bulunulur. Her yıl en az 150-200 tane kurban kesilmektedir. İnanca göre çeşitli hastalıkların şifa bulduğu bir yerdir. Çal denilen ormanlık alandan kimse odun,kereste ihtiyacını karşılamak istemez. Buradan ağaç getirenlerin başına çeşitli musibetlerin geldiği inancı yaygındır. Çal denilen yer harita kayıtlarında da yer almaktadır.

Coğrafya

Tokat merkezine 38 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 666
    2000 964
    1997 1969

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ve köylüler sürekli istanbula taşınmaktadır neden sizce keşke şimdi köyde olsaydım. o güzel kokusunu içime çekebilseydim ama malesef kader bizi bir attıki çemberine çıkamıyorum sadece bi yardım eli bekliyorum dikkatinize ve ailem tarafındanda unutuldugumu biliyorum

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: TAHSİN BAKIR

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Cep Telefonu: 0 (536) 698 17 52

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Tahsin Bakır
    1999 - Hasan Şanalır
    1994 - Muharrem Bakır
    1989 - Hasan Şanalır

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur,Sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca 25/12/2008 tarihinden itibaren internet imkanına kavuşmuştur.

İle Uzaklığı: 36 km

İlçeye Uzaklığı: 36 km

Rakım:m

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net

Günçalı

Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş