Gönlümüzün güzelleri

'Magazin Haberleri' forumunda Dine tarafından 27 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

1. Dine

Dine Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Gönlümüzün güzelleri konusu
    DİYARBAKIR'da, ilk kez, "2010 yılı GAP Engelliler yüz güzellik yarışması" düzenlendi.

Birbirinden güzel bedensel engelli genç kızın yarıştığı yarışmada, engelli kızlar podyuma tekerlekli sandalyeyle çıkarak jürinin beğenisini kazanmaya çalıştı. Yarışmada bedensel engelli Canan Yiğit birinci gelerek altın tacın sahibi oldu.

Diyarbakır Valiliği, SODES programı kapsamında Dedeman otelde, "2010 GAP Engelliler yüz güzellik yarışması" düzenledi. Bölgede ilk kez düzenlenen yarışmaya Türkiye'nin çeşitli illerinden bedensel engelli 15 genç kız katıldı. Birbirinden güzel engelli kızlar podyuma tekerlekli sandalyeleri ve yöresel kıyafetlerle çıkarak, jürinin beğenisini kazanmaya çalıştı. Engelli kızlar, toplumun dezavantajlı grupları olmalarına rağmen, hayata küsmediklerini göstermek için bu tür etkinliklere katıldıklarını söylediler.

Yarışmaya
    ev sahipliği yapan Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, yarışmaya sponsorluk yaptıklarını ve destek verdiklerini söyledi. Vali Mutlu, " Derneklerimizin çabasıyla oluşan bir etkinlik. Amacımız öncelikle engelli kardeşlerimize her ortamda sahip çıkmaktır, bu hepimizin görevidir. Onları aramıza almak, onlarla her şeyi paylaşmak hem devlet olarak, hemde vatandaş olarak önceliklerimiz arasında olması lazım. Engellilerimizin toplum içerisinde tüm farklı etkinliklerde daha yoğun bir şekilde katılımının saglanması lazım. Onlarda bu imkanları sunmamız gerekiyor. Bu gece güzel bir gece. Her şey çok güzel. Bütün insanlarımız güzel ama onlar daha güzel. Bu cesaretlerinden dolayı da onları tebrik ediyorum"dedi.

Yarışmaya Balıkesir'in Ayvalık ilçesinden katıldığını söyleyen 21 yaşındaki Yelda Seren, Türkiye'de 8 milyon 500 bin engellinin olduğunu belirterek, "Ben buraya Doğu ve Batı'nın kardeş olduğu mesajını vermek için geldim. Bu hayat bizim hayatımız, bizi evlere kapatmasınlar. Diğer engelli arkadaşların dört duvar arasında kalmamasını ve hayatın güzelliklerini görmelerini istiyorum. Diyarbakır halkı yansıtıldığı gibi değildir. Çok sıcakkanlı insanlarmış. Çok sevdim. Engellilere yaklaşımları oldukça iyi niyetli. Bu tür yarışmaların düzenli olarak yapılmasını isterim"dedi.

Mahalli sanatçıların sahne aldığı gecede Jüri güzelleri seçerken, yarışmacı engelli kızlarda engellerini unutup çalan müziklerin eşliğinde halaylar çekti. Engelli 15 kızın katıldığı yüz güzelliği yarışmasında, bedensel engelli Canan Yiğit, birinciliği elde ederek
    altın tacın sahibi oldu. Dereceye giren güzellere Diyarbakır Valiliği tarafından diz üstü bilgisayar hediye edilirken, sponsor firmalardan da tekerlekli sandalye ile hediye paketleri verdi.​

Hürriyet

Bu Sayfayı Paylaş