Gökçeören Köyü Merkez Balıkesir

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 16 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Gökçeören Köyü Merkez Balıkesir konusu Gökçeören Köyü Bilgileri - Gökçeören Köyü Hakkında - Gökçeören Köyü Tanıtımı - Gökçeören Köyü Resimleri

Gökçeören Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Oğuzların Üçok kolunun Gökhan kısmının Çepni Türkmen Köy halkının Horasan'dan geldiği rivayet edilmektedir. Köyün kuruluşu ile ilgili bilgi şu şekildedir.Göçebe olarak yaşayan 7 çadır 1861 de konar göçerliğin yasaklanmasıyla mecburen burada kalmıştır. Ancak 3 çadır gece kaçmış ve çadırların yeri belli olduğundan Gökyer anlamında Gökören denilmiş daha sonra Gökçeören olarak kayıtlara girmiştir.

Kültür

Tabi ki köyün kendine özgü gelenek,görenek ve yemekleri vardır.ben o köyde 1970-1985 yılları arasında 15 yıl öğretmenlik yaptım.gökçeörenliler atatürk ilkelerine bağlı,laik,demokrat,eğitime önem veren ilerici insanlardır. kurban bayramında kestikleri kurbanları pişirip gelen misafirlere yedirirler. yedi haneye kadar çiğ olarakda dağıtırlar. ayrıca sacda yaptıkları ekmek nefistir. Orduya karşı çok büyük bir sempati vardır.Köyde ortalama iki evden birinde orduda görevli subay, astsubay ve uzman çavuş bulunmaktadır. Askere gidecek gençlere gitmeden 1,2 ay önceden akrabası olsun olmasın bütün köylü evlerine davet ederler çok çeşitli olmak üzere(acısı, tatlısı herçeşidiyle) yemek verilir. Askere gidecek gençlere gitmeden önce bütün köylü düğün yaparak askerlerini vatani görevlerine gönderirler. Köyde imece ve dayanışma yaygındır. Gerek köyün gerekse köyde yayşayanların işleri imece ile kısa sürede çözülebilmektedir. Ayrıca köydeki eğitim öğretim ve bir çok sosyal aktiviteri düzenlemiştir. Artık bu köyde yaşanmaz dostum. İnsanlar eskisi gibi bir Allah selamını dahi vermiyorlar birbirine. Bir taraf mücadelesidir almış gidiyor köyde öyle eskisi gibi düğünlerinde bir tadı yok, kahvenin de. Başa gelecek muhtar herkesin zaten işini yapıyor. Ne gerek var adı Ahmet olmuş Mehmet olmuş. Ama anlat cahil köylüye anlatabilirsen, gerçi gençlerinde onlardan geri kalır bir yanı yok. Mesela bundan önceki muhtar bırakın köye bir çivi çakmayı köyün gelirini dahi zimmete geçirdi çam fıstığı su parası... Köy 5 sene bir odun görmedi, su doğru dürüst akmadı. Çıkmış kanalizasyon ödeneği takipsizlikten geri gitti. En acısı ne biliyormusunuz? Bu adam tekrar 230 oy aldı. Yazık, çok yazık. Ne diyelim ki bu köyü bu hale getirenler utansın. diyeceğim sadece gençlere birbirinizden Allahın selamını esirgemeyiniz. Bizimkiler galanın taşını paylaşamıyor.

Coğrafya ve İklim

Köyün iklimi, Marmara İkliminin etki alanı içerisindedir.hem ge hem marmara ikliminden de etkilenir.Coğrafi durumu hafif dağlık ve engebelidir. Köy Balıkesir-Bursa yoluna 6 km.mesafededir. Balıkesire 35 km, Susurluğa 22 km uzaklıktadır.Kepsut'a 15km'dir.

Yıllara göre köy nüfus verileri köy nufusu cok oldugundan belediyelik olcaktir.
    2007 1200
    2000 1023
    1997 943

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır.Hayvancılık olarak daha fazla büyük baş hayvancılık yapılır.Son zxamanlada küçük baş hayvancılık tamanen son bulmuş sayılır. Son zamanlarda köyden Özellikle İzmire olmak üzere yoğun bir göç yaşanmıştır.Bunu en büyük nden leri arsında çiftçiliğin bitöiş olmasıdır. Yani ekonomik sıkıntılar genle olarak aşiret halinde izmire göç edilmiştir. hayvancılığa göre tarım daha ön plana çıkar ama küçük çaplı tarım işleri ile uğraşılır. arazi bakımından kurak bir araziye sahip oldukjları için genelde nohut, ayçiçeği ama yoğunluk buğday alarak yetiştirilir. dış arazisi olanlar mısır pancar yetiştiriciliği yaparlar.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.En son muhtarı Urufi KILIÇ'tır.
    Seçim Yılı Muhtar Cep bilgi verilemez'
    2009 Urufi KILIÇ -
    2004 Duran Erol
    1999 Hamza AK -
    1994 Hamza AK -
    1989 Hakki GULER
    1984 Hakkı GÜLER

Altyapı bilgileri

Köyde 8 yıllık ilköğretim okulu var. Köy halkı eğitim öğretime önem vermektedir. Cem evi yoktur. Köyün içme suyu şebekesi var, kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş