Göğsündeki şarapneli 57 yıldır taşıyor

'Yurt İçi Haberler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 26 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. _Mr.PaNiK_

_Mr.PaNiK_ Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Göğsündeki şarapneli 57 yıldır taşıyor konusu [​IMG]80 yaşındaki Kore Gazisi Ahmet Aydemir, 57 yıldır Kore Savaşı'nda atılan bombanın göğsüne isabet eden şarapnel parçasıyla yaşıyor.

5 çocuk babası Ahmet Aydemir (80), 60 yıl önce piyade olarak vatani görevini yapmak üzere İstanbul'a gittiğini söyledi.

Aydemir, bir yıllık askerken onbaşı rütbesiyle görev yaptığı 46. piyade alayı ile birlikte Kore Savaşı'na katılmak üzere 25 gün süren deniz yolculuğunun ardından bu ülkeye gittiklerini belirtti.

Yaklaşık 10 ay boyunca neredeyse her gün çatışmalara girdiğini ifade eden Aydemir, şunları kaydetti:
    “Bir operasyon sırasında 30 kişilik takımdan ben ve iki arkadaşım hariç 27 kişi pusuya düştü. Makineli tüfek bendeydi. Komutanımız tüfeği istedi. Arkadaşım Mehmet 26 kilogram tüfeği alıp komutanın yanına gittiği sırada vuruldu. Verdiğimiz ilk şehit oldu. Tüfeği güçlükle elime aldım. Tüfeği ve kendimi iyi bir yere konumlandırdım. Daha sonra ateş etmeye başladım. Ben onları oyalarken arkadaşlarım teker teker yanıma geldi. O gün 4 şehit verdik.”

YARASINA ALDIRMADAN CEPHEYE KOŞMUŞ

Başarısından dolayı komutanları tarafından çavuşluk rütbesiyle ödüllendirildiğini dile getiren Aydemir, sözlerine şöyle sürdürdü:
    “Oraya giden ilk tabur biz olduğumuz için çok çatışmaya girdik. 16 Nisan 1951 yılında girdiğimiz çatışmada atılan el bombası sonucu göğsüme şarapnel parçası isabet etti. Yaralandım. Sağ göğsüme isabet eden şarapnelin çıkartılması için doktorun bulunduğu çadıra götürüldüm. Arkadaşlarım cephede savaştığı için dayanamıyordum. Askerlerin başında komutanlarımız vardı. Ancak çavuş çok azdı. Parça çıkartılmadan doktorun izniyle 4 gün sonra tekrar takımla birlikte cepheye gittim. 23 Nisan 1951 günü 52 kişilik takımımızla öncü kuvvet olarak girdiğimiz çatışma sırasında 45 arkadaşım şehit düştü.”

ESİR OLDUĞUNDA BİLE BOYUN EĞMEMİŞ

Son mermisine kadar düşmana direndiğini dile getiren Aydemir, 52 kişiden kendisi dahil sadece 7 kişinin hayatta kaldığını, çatışma sırasında herkesin panikle bir yere dağıldığını söyledi.

Kendisinin düşman askerleri tarafından esir alındığını anlatan Aydemir, şöyle devam etti:
    “28 ay 8 gün esir kaldım. Anlasak da anlamasak da her şeye 'Okey' diyorduk. Esir olduktan sonra hiç boynumu bükmedim. Komutanları bir gün karşılarında hazır ola geçmemi istediler. Ancak ben tercüman aracılığıyla sadece Türk askeri (komutanları) önünde hazır ola geçeceğimi, bir Türk askerinin her zaman asil ve gururlu olduğunu söyledim. Bunun üzerine ceza olarak soğuk su dolu bir mağaraya hapsedildim. Orada donmamak için sürekli hareket ettim. Benim gibi esir olan askerlerin bırakılmam için verilen yemekleri uzun süre yememesi yani açlık grevi üzerine tutulduğum yerden çıkarıldım. Ölmemiz işlerine gelmezdi. Çünkü bizi köle gibi çalıştırıyorlardı.”

O GÜNLERİ HATIRLADIKÇA GÖZ YAŞLARINA HAKİM OLAMIYOR

Düşman askeriyle yapılan savaş esirlerinin takası sonrası serbest kaldığını ifade eden Aydemir, “Sanki dünyaya tekrar geldim. En sonunda görevimiz tamamlanınca memleketime döndüm. Çok sevdiğim arkadaşlarımı kaybettim. Her şey dün gibi. Savaş sırasında göğsümdeki şarapnel parçasını unutmuştum. Deri yarayı kapattı. Bu acılar ne ki? Doktora gittim. Röntgen çekildi. Parça bariz şekilde görülüyor. 57 yıldır bu parça göğsümde. Bana bir rahatsızlık vermiyor, o yüzden aldırmadım” diye konuştu.

Devletin verdiği gazi maaşıyla geçimini sürdürdüğünü belirten Aydemir, askerden geldikten sonra sürekli bahçelerde işçi olarak çalıştığını, yaşlanınca çalışamaz olduğunu söyledi.

Yaşadıklarını anlatırken göz yaşlarına hakim olamayan Aydemir, kendisine verilen görevi en iyi şekilde yerine getirdiğini, devletin bundan sonra vereceği görevleri yine eksiksiz şekilde yerine getirebileceğini sözlerine ekledi.

Bu Sayfayı Paylaş