Fransa'da Eğitim ve Öğretim

'Yurtdışında Yaşam ve Eğitim' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Fransa'da Eğitim ve Öğretim konusu Fransa, toplam öğrenci nüfusunun %14�üne denk düşen, 260.000 yabancı öğrenci sayısıyla (2007 yılı) dünyada en çok yabancı öğrenci ağırlayan ülkeler arasında 3. sırada yer alıyor. Fransa�da öğrenim gören 2.000�i aşkın Türk öğrenci var. Fransa�da yabancı öğrenciler hiçbir ayrıma tabi tutulmuyor. Yüksek öğretim kurumlarına kabul edilme şartları, kayıt ücretleri ve eğitim sonunda verilen diplomalar herkes için aynı. Eğitim sonunda verilen belge �ulusal diploma� olması durumunda, hangi kurumdan alınmış olursa olsun eşdeğerde.

Fransa'da devlet üniversiteleri, Türkiye'deki gibi ücretsiz. Ancak her yıl kayıt dönemlerinde harç yatırıyorsunuz. Bir yıllık üniversite harcı, 800 EUR. Fransa'da yaşadığınız bölgeye göre harcamalarınız değişiyor. Örneğin Paris'te ev kiraları oldukça yüksek. Öğrenciler ya yurtlarda ya da studio tipi dairelerde kalıyorlar. Fransa'da öğrenim görmeyi düşünüyorsanız ve bursunuz da yoksa yiyecek, kira ve okul masraflarıyla aylık toplam harcamanız 800 - 1500 EUR. Üniversitelerin yurdu yok. Fransa'da merkezi bir yurt sistemi var. Yurtta kalırsanız 2347 EUR ödüyorsunuz. Yurtlarla ilgili bilgiyi La Cité Internationale Universitaire de PARIS , crous.fr adreslerinden alabilirsiniz. Ayrıca üniversitede okuyup, staj yapma imkanınız da var.

Bu Sayfayı Paylaş