Fotoshopta Kelebek Kanatları Yapma

'Photoshop Dersleri' forumunda UquR tarafından 29 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

1. UquR

UquR Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Fotoshopta Kelebek Kanatları Yapma konusu Fotoshopta Kelebek Kanatları Yapma

İlk önce siyah arka planlı bir yeni bir dosya açın. Sonra yeni bir layer oluşturun. Sonra Pen aracını kullanarak aşağıdaki gibi bir yaprak şekli çizin.

Sonra layer'a sağ tıklayın ve Make Selection seçin. Feather Radius 0 olmalı ve Anti-aliased kutucuğu işaretli olmalı. Henüz seçimi iptal etmeyin.

Şimdi de Select > Feather seçin. bu örnekte ben Feather Radius değerini 5 yapıyorum. Siz isterseniz başka bir değer kullanabilirsiniz.

Seçimi silin ve bu şekilde işinizi bitireceksiniz.

Şimdi, bu yaprak şeklini çoğaltın (duplicate), bir yelpaze gibi çevirin. Benim yaptığım gibi boyutları ve yönünü değiştirebilirsiniz.

Bu parça için, ben diğer layer'ları gizliyorum. Bu da yoğunlaşacağım işlem için bana kolaylık sağlayacak.

Yaprak parçasının birini çoğaltın (duplicate) ve Filter > Blur > Motion Blur menüsünü seçin. Yaprağınızın açısına bağlı olarak blur açısını yaklaşık +/- 10 derece şeklinde ayarlayın ve mesafe 50'ye yakın bir şey olsun. Bu da ana yapraktan dışarı doğru yayılan bir hat çizecektir. Anlattığımı tam görebilmek için aşağıdaki resme dikkatlice bakabilirsiniz.

Şimdi, her bir yaprağa aynı işlemi uygulayın, ben 2 farklı motion blur açısı uyguladım. Biri diğerine göre biraz daha parlak oldu. İşleminizi bitirdiyseniz, siyah arka planı hariç tutarak layer'ları MERGE yapın (birleştirin).

Merge yapmışsanız, CTRL tuşuna basarak birleştirdiğiniz layer üzerine tıklayın. Yeni bir layer oluşturun ve Color Gradient aracını seçin. Standart renklerden birini kullanabilirsiniz veya kendi renklerinizi de ayarlayabilirsiniz. İstediğiniz herhangi bir yönde gradient işlemi uygulayın.

Color layer'inizi çoğaltın (duplicate) ve diğer layer'ların blend modunu Vivid light veya Overlay yapın. Artık hangisi daha iyi görünüyorsa.

Bir kanat oluşturmuş oldunuz, şimdi bir tane daha oluşturacağız.

Basit bir şekilde bütün layer'i (renk layer'leri ile birlikte) çoğaltın (duplicate) ve Edit > Transform > Distort seçin. İkinci bir kanat varmış görüntüsünü elde edene kadar uğraşın.

Şimdi işte kelebek kanadı gibi görünüyor, değil mi? Sağ taraftaki bulanıklık için kaygılanmayın. Bir vücut yahut parlak bir alev eklediğinizde bu ortadan kalkacaktır.

Sonuç olarak aşağıdaki hale getirmemiz için kanatların köşelerine Filter > Blur > Gaussian Blur seçerek değişik bir efekt uygulayabilirsiniz.

Daha sonra yaptığınız bazı kişisel eklemelerle resminiz çok güzel bir şekle bürünebilir. Kolay gelsin.

[​IMG] __________________

Bu Sayfayı Paylaş