Fosil Nedir? Fosil Çeşitleri

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 14 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Fosil Nedir? Fosil Çeşitleri konusu Fosil Nedir?

Yeryüzündeki yaşam tarihini, nasıl biliyoruz? Bilim ilerlese de, geçmişle ilgili bilgi toplamak oldukça zor. Geçmişle ilgili bilgilerin çoğunu, fosiller yardımıyla öğreniyoruz. Fosiller, eski çağ canlılarının kalıpları, etkileri ve kalıntılarıdır. Fosilleri araştıran bilim dalına, paleontoloji diyoruz. Fosillerin çoğu, tortul kayalarda bulunur.

Fosil çeşitleri şunlardır:

(a) Orijinal fosiller: Bu fosiller, genellikle bir organizmanın kalıntılarıdır. Bu kalıntılar, çoğunlukla, kemikler ve dişler gibi sert kısımlardır. Fakat bazen, organizmanın tamamı, elde edilebilir. Bu şekilde bulunanlar, genelde buzun içindedirler. Atlas Okyanusu'nda, bu şekilde bir mamut bulunmuştur.

(b) Yer değiştirmiş kalıntılar: Bir organizmanın, sert kısımlarının parçalanması ve yeraltı suyu ile taşınan minerallerin, bu parçalanan kısımlara tekrar yerleşmesiyle, oluşur. Çoğu kemik, mineralden yapılmıştır. Bu fosiller, taş gibi görünürler ve bunlara taşlaşmış fosiller adı verilir.

(c) Karbonlaşmış (kömürleşmiş) fosiller: Bunlar ise, bir bitki çamura gömülü olduğunda oluşur. Çamur tortulu, şiste dönüşürken; bitki, geride sadece karbon (kömür) kalana kadar, kimyasal bir reaksiyona girer.

2. çok teşekkürler fen ve teknoloji performans ödevi için hazırladım! çok sağol!

3. acaba ismini öğrenebilirmiyim

4. çoooook güzel bilgiler için tşkkür ederim

5. bitki fosilleri hayvan fosillerine noluyo onlar nerde acaba

6. vay çok güzel işime yaradı o yes işte bu çok saolll canım thank you very much

7. çok tşkr ederim çok iyi bilgiler :)

8. harika bilgiler çokkk tsk ederim

9. bnm çk işime yaradı çok sağol=)

10. bnm işime hiç yaramadı vallah

11. pirfurmans üdevim için gullandım çuk güsel bi zitedir beyenmişem teşeggür idirem beyaaaaaa...

12. Çok işime yaradı deermişimmmmmmm.....Hiç işime yaramadı ...

13. bu ne yaaa istediğim bu değilll

14. beğendim çok iyi cevaplamışlar

15. tüm vucüt fosili falan yok mu onlar nerede

16. kömürleşmiş fosil falanda yok onlr nrde acaba

17. bence hiç güzel değil hiç işime yaarraammaaddıı

18. Çok işime yaradı tşk

19. tırnak fosili tüm vücüt fosili.... onlar nerede

20. Allah sizden razı olsun bütün sorularıma cevap buldum:):D:p:rolleyes:

Bu Sayfayı Paylaş