FL Studio Dersleri Müzik Yapmak İsteyenlere [Resimli]

'Resimli Program Anlatımı' forumunda UquR tarafından 24 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

1. UquR

UquR Üye

FL Studio Dersleri Müzik Yapmak İsteyenlere [Resimli] konusu FL Studio Dersleri Müzik Yapmak İsteyenlere [Resimli]

Yeni bir FL Studio sayfası açıyoruz ve tempoyu biraz düşürüyoruz;

Sol menüden Packs içine giriyoruz ve size uygun olan techno sesleri seçip ortaya sürekle bırak yapıyoruz. İsterseniz programın size başlangıçta hazır olarak verdiği sesleride kullanabilirsiniz...

[​IMG]Click this bar to view the full image.[​IMG]

Ben yeni ses eklemenden sabit olan sesleri kullandım, şimdi ekranın ortasında kutucuklar var, bu kutucuklar bizim ses hücrelerimiz. Sesleri buraya işaretleyerek ritim yapabiriz. Resimde yaptıklarımı takip ederek bir beat/dru artık ne derseniz çıkartacağı

aynı şeyi hat ve clap içinde yapacağız, tabi ritim kutucuklarının yeri ayrı olacak, yoksa ortaya ritim çıkmaz...
    Fareniz ile tıklayarak resimdeki gibi yapın...

Beat Hazır, eğer buraya kadar geldiyseniz çok iyi, play e basarak tempoyu dinleye bilirsiniz....sırada Bass var...

Playliste geliyoruz ve Pattern2 yi seçiyoruz....(yeni bir alan geldi) (Playlist kısa yol tuşu F5)
    Channels ve add one gelip Sytrus u seçin;

[​IMG]This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 903x661.[​IMG]

ve sonra....
    Seçeneğine basarak bass bölümünden Digi Bass ı seçiyoruz...

bu ekrandaki sytrus seçeneğine sağ tıklayarak Piano Roll e geliyoruz....

Karşımıza melodilerin yapılacağı ana bölüm çıkıyor......FL Studio da bir çok yerden melodi yapabilirsiniz.......neyse Techon Bass yapacağız bunu için benim yaptığım gibi melodi örtüsü çıkartın kendinize,

[​IMG]Click this bar to view the full image.[​IMG]

Melodinin uygun olması için Kaln+İnce+Kalın+İnce olacak yani;

[​IMG]This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1023x818.[​IMG]

Techno bassımız hazır....şimdi tek yapmamız gereken Playlistte Techno Bass ile beati birleştimek....çok basit bir müzik oldu ancak bu program ile yapabildikleriniz çok fazla......Techno Bass ile Beati birleştirin

Playin yanındaki SONG a basın ve playe basın.

Müziği dinletmek isterdim ancak çok eksiği var,

-----------------------------------------------------------------------

Robot Sesi Yapmak
    Bir çok şarkıda duymuşsunuzdur, robot sesleri. Ya Djin adını geçer yada garip garip sesler söyler. Şimdi size bunun nasıl yapıldığını anlatayacağım;

* Yeni bir FL sayfası açıyoruz,
    *CHANNELS, ADD ONE, SPEECH SYNTHESİZER yordamını izliyoruz, karşımıza;
    *Gördüğnüz ekranda Type your text here yazıyor....yani buraya ne yazarsanız program robot olarak onu okur

*Gördüğünüz gibi ekrana, Mc Furkan GDDDD yazdık. Bu GDDDnin ne olduğunu biraz sonra anlayacaksınız.
    *OKEYliyosunuz ve kaydet tuşuna basıyorsunuz....bu arada alttaki seslele mutlaka oynayın...nasıl mı????;
    *Şimdi ekrana melodi şeklinde ses gelecektir. Az önce koyduğumuz GDDDD sesleriyle karmaşa yapacağız yani;
    robot sesine sağ tıklayıp Piano Roll dedikte sonra....
    *buna benzer bi kavlye örtüsü çıkartıyoruz, ve sonra bunun üstüne uygun müzik yapıyoruz;

FL Studio; Ses Ekleme
    Bir çok arkadaş FL Studioya kendi seslerini ekleyerek Rap şarkısı yaparlar. Sesi eklemeniz için PLAYLİST bölümünde alttaki yere sesi atarsınız.
    Diyelimki müzik yaptınız ve bunun üstüne ses ekleyeceksiniz;
    File, Open ve yaptığımız şarkı
    Playliste gelin, sol mause ile tıklayın ve sesinizi atayın;
    Sesi Ekledik, şimdi [​IMG] araç çubuğunu seçerek "sesi müziğe uygun kesiyoruz".
    Şekildei gibi, müziğe göre ayarlayın...

[​IMG] FruityLoops Studio 6.0.8 Producer XXL Edition

TIKLA İNDİR

2. saagoo21

saagoo21 Üye

Allah razı olsun kardeş...emegine saglık..

Bu Sayfayı Paylaş