Fincan Kadayıfı Tarifi Yapılışı

'Tatlılar ve Reçeller' forumunda SeLeN tarafından 27 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Fincan Kadayıfı Tarifi Yapılışı konusu Fincanda Kadayıf tarifi - fincan kadayıf tatlısı nasıl yapılır - kadayıf tarifleri

Malzemeler

500 gr kadayıf
    120 gr tereyağı
    150 gr dövülmüş ceviz
    Şerbet için;
    3 su bardağı şeker
    3 su bardağı su
    1,5 çorba kaşığı limon suyu

Yapılışı:

İlk önce şerbeti yapmaya başlıyalım ki tatlımız pişene kadar şerbetimiz soğusun.
    Daha sonra kadayıfları tel tel ayrılacak hale getirip sonra da eritilmiş ılık tereyağ ile her yeri yağlanacak şekilde karıştırın.Ben bu işlemi daha kolay olması için kadayıfları 1-2 saat önceden buzdolabına koyup dondurduktan sonra kırıyorum daha basit ayrılıyorlar.Bu şekli verebilmek için ben çok küçük olmayan orta büyüklükte bir fincan kullandım. Kadayıftan bir tutam alıp fincanın dibine yerleştirdim ve ortası çukur kalacak şekilde sıkıştırdım. Sonra ortasındaki çukura bolca ceviz koyarak bir tutam daha kadayıfla kapattım ve onu da sıkıştırdıktan sonra yağlı kağıt serilmiş tepsiye ters çevirdim. Hepsini bu şekilde dizdikten sonra, iyice kızarana kadar 160C de pişirdim. En son oalrakta şerbetimizi üzerine iyice yedirerek koyuyoruz. Ama şunu söylemekte fayda var eğer hepsini bir anda tüketmeyecekseniz, yiyebileceğiniz kadarını şerbetlemenizi tavsiye ederim çünkü daha kıtır ve lezzetli oluyor özelliklede ılıkken. Aradan zaman geçince şerbetini iyice çeken kadayıflar o çıtırlığını kaybediyorlar ama yinede size kalmış derim ben.
    Afiyet bal şeker olsun!

Alıntı (sedailemiskokulutarifler)

Bu Sayfayı Paylaş