Fevzipaşa İlköğretim Okulu Akçaabat Trabzon

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 24 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Fevzipaşa İlköğretim Okulu Akçaabat Trabzon konusu Akçaabat Fevzipaşa İlköğretim Okulu - Fevzipaşa İlköğretim Okulu Hakkında - Fevzipaşa İlköğretim Okulu Tanıtımı - Fevzipaşa İlköğretim Okulu Erişim Bilgileri - Fevzipaşa İlköğretim Okulu Resimleri

Fevzipaşa İlköğretim Okulu Trabzon Akçaabat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur. Okulun web sitesinden veya aşağıda verilen telefon numarasından; Fevzipaşa İlköğretim Okulu öğretmenleri, idari personel, okulun imkanları, Fevzipaşa İlköğretim Okulu resimleri (fotoğrafları), okuldaki öğretmen sayısı, öğrenci sayısı, Fevzipaşa İlköğretim Okulu öğrencilerinin futbol, basketbol, voleybol v.s. spor dallarındaki başarıları, Fevzipaşa İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından yapılan tiyatro, müzik ve resim gibi kültürel faaliyetler ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.
    Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı
    Adı: FEVZİPAŞA İLKÖĞRETİM OKULU
    Adresi: Orta Mahalle
    Telefon Numarası: 4622281173

Okulumuzun Tarihçesi

İki ahşap binadan oluşan okulun büyük binası 1888 yılında, küçük binası ise 1893 yılında o zamanın kilise papazı ve Rum tüccarı önderliğinde Rum okulu olarak yaptırılmıştı. O zamanlar Orta mahallede Rumların çoğunlukta olması nedeniyle okulda Rumlar okuyordu.

1800'lü yıllardan kalma iki kitabe, günümüze kadar muhafaza edilmiş ve estetiği ile okul duvarlarının tarihe uzanan birer köprüsü olmuşlardır.

I. Dünya Savaşı bitiminde 1918 yılında Rumlar ilçeyi terk edince okulda Türk kız öğrenciler okumaya başladı . Okulun adı (Türk İnans Okulu) yani Türk Kız Okulu oldu. Tevhid-i Tedrisat Kanunu kız-erkek çocukların bir arada okuması, öğretimin birleştirilmesi 1924 yılında çıktıktan sonra kız ve erkek öğrenciler bir arada okumaya başladı.
    Tahminen 1925 yılından sonra okulu Fevzipaşa İlkokulu ismi verildi. Okulda uzun yıllar 3 sınıf üzerinden eğitim yapıldı. 1947-1948 yılında 4, 1948-1949 yılında 5 sınıflı oldu. Okulumuz 1993 ve 2003 yıllarında yeniden restore edilerek bugünkü görünümüne kavuşmuştur

Okulumuz 3406 sayılı yasaya göre 1998-1999 eğitim-Öğretim yılından itibaren 8 sınıflı ilköğretim okulu olarak hizmet vermektedir.

Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız

Bu Sayfayı Paylaş