F.E.A.R tam çözüm güzel ve korkunç bir oyun

'Ps2 Ps3 Ve Tüm Oyun Konsolları' forumunda Siraç tarafından 14 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

F.E.A.R tam çözüm güzel ve korkunç bir oyun konusu F.E.A.R tam çözüm güzel ve korkunç bir oyun
    kimse bana kötü kötü bakamsin ...bilyiorum birazs askinlik vardir sizde ama daha önceden anlattigim bir oyunu simdi bastan daha düzgün,dogru ve detayli yazmak istiyorum....oyunu 2 günde bitirmemem ragmen büyük keyif duygusununy nainda bir müddetligine siddetli korku ile bogustum diyebilirim diger analtimimi yokmus sayin ve vaktiniz varsa yiyecek + icecekelrinizi hazirlayip yaziyi okumaya baslayin......

Korku nedir bilirmisiniz? hayir hayir bahsettigim siradan ve anlik bir ciglik veya birden yerinizden firlama dgeil..bahsettigim korku sizi fazlasiyla etkiliyebilecek aklinizl ile kolayca oynayacak daha dogrusu psikolojinizi bir müddette olsa darmadagan edebilecek bir korku?...gercek hayatta bu derece bir korku yasadinizmi bilmiyorum fakat gercek hayatin disinda sanal dünyada bu duyguyu almaniz icin karsinizda F.E.A.R. var......

Sierra yi hatirlayaniniz varmi? hani su dünyanin en ünlü fps oyunus ecilen half lfie in yapimcisi degidle dagitimcisi olarak karsimiza cikan hatta sonralari cikardigi oyunlarla bir türlü hit olamayan ve "Batti baticak" denilen firma? evet taniyanlariniz oldu sanirim...iste Sierra sanirim gelen tüm elestirilere karsi suskunlugunu bozmadi...bozmamamsida iyi olmus cünkü konusan tüm agizlari kapatamsini bilderecek bir oyun ile harika bir giris yapmasini bildi....Sierra belkide kurulusundna bu yana yaptigi kuskusuz en iyi oyunu üretti..F.E.A.R.i...oyun reklamalri ile zaten yeterince merak uyandirdi ve tam olarak ciktigi tarihten itibaren satis rekorlari kridi desemy erdiri...cünkü hicbir fpsde bu ses,grafik,oynanis ve olmazsa olmaz konu yoktu....artik elimizde tek düze bir silah ile abuk subuk yaratikalri öldürmeyecektik...catismalarda elimizde bir silahin oldugunu hissedebilecek ve oradaki zorlugu catisma ortamini korkuyu vede aksiyonu yasayabilecektik...tam anlami ile bahsetmek gerekirse daha önce hic yasamadigimiz bir deneyimi yasayacaktik....peki F.E.A.R. nedir? amaci,konusu diger oyunlara göre eksielri artialri nelerdir? oyunu bukadar muhtesem kilan ve essiz yapan seyler nelerdir? hepsidnen bahsedicem.....artik yazidan bir sey hissedebilirmisiniz bilemiyorum fakat(aslinda kisininy azisi ve kullandigi cümlelere göre bahsedilen ani ve olayi yasamak mümkündür) yinede sansimi deniyorum......Sierra kazandigi zaferin ve susturdugu agizlara karsi gelen nese ve sevincini yasaya dursun bizde oyunumuzun konusuna gecelim.....

F.E.A.R., yani First Encounter Assault and Recon....bahsettigimiz bu ekip oldukca prf. ve özel bir takim askerlerden olusan bir topluluktur..normal olaylar disinda paranormal vakalarada sahit olmus bir grup hemde....bir gece ansinizin telefon calar ve üsslerden biri telefonu yanitladiginda birisi cevap olarak büyük bir korku ve telas icindePrototyp lerden biri kontrolden cikti ! ! !der..ve üssümüzdeki kisimiz ona biraz müddet taninmasina bu durum ile ilgili bir kac telefon görüsmesi yapip bu olaya el koymaya calisacagini söyler...elbette bize bahsedilen durum baskadir...bize aynen bir grup askerin isyan cikardigini ve isyani cikaran bu toplulugun kopya (klon) asker üreten bir fabrikada saklandigini bizimde oraya gidip bu örgütü cökertmemizi söylerler....elbette ortada dönen büyük bir oyun ve yalan var..aslinda hickimse komutanlarimizin o fabrikanin icinde psikolojimizi altüst edebilecek,zihnimiz ile kolayca oynayip bizi korkutabilecek dahadogrusu öldürmekten ve yoketmekten baska birsey düsünmeyen bir varligin tüm asker birlikelrini kontrolden cikardigini söylemelrini bekliyemezdik....F.E.A.R. ekibinin güvenlik sefi ile beraber fabrikanin arka kapisina geldigimiz anda oyuna basliyoruz...baslyioruz fakat öncelikle bi 10 dakka boyunca agziniz acik kalacak...ve sürekli ben böyle bir oyun görmedim diyeceksiniz...hersey okadar harikaki en ince detaya kadar hesaplanmis grafikler essiz...aslind abu oyunu doom 3 ile karsilastirmak istiyorum fakat ozaman hem doom 3 e hemde F.E.A.R. a biraz ayip olur gibime gelyior...tür olarak birbirlerindne oldukca farkli oyunalr bence..Doom 3 te tamamen hayal gücüne bir drum söz konusu iken F.E.A.R. imkansiz degil diyebilecegimiz bir konu var..grafik bakimindan doom 3 ve f.e.a.r. cokta benzemiyor kendielrine özel harika grafiklere sahip 2 oyun...korku bakimindan f.e.a.r. oldukca üstün ama simdi izninizle doom 3 mevzusunu kapatiyorum.....oyuna basladiginizda zaten arkadan gelen fon müzigi vb seyler ile ne tür bir belanin bizleri bekeldigi hakkinda az cok yorum yapabilyioruz...size sadece kacisiniz yok diyorum...ciddiyim...her an her yerde paranoyaniz olucak...Neden wee?diye soracak olursaniz sebebini aciklamak icin sizi biraz bekleticemd erim...asil heyecan orda:077:....oyunda ilk fabrikaya girdiginizde zaten ister istemez gerileceksiniz....yani durduk yere korkacaksiniz...farkindaysaniz sürekli korkacaksiniz diyorum cünkü öyle olacak...etraftan gelen sesler kacisan fareler zaten yeterince anlamanizi sagliyor...en basta odalardan gecerken bisey daha dogrusu biri tam karsinizdan gececk.....kim oldugundan bahsedicem....ilk baslarda dedigim gibi sizi korkutmaktan baska bir is yapmiyor f.e.a.r. aslinda tüm oyun boyunca korkutacak fakat en baslarda iyice o hissi veriyorlarki ne tür bir oyun aldiginizi bilesiniz diye...ilk bölümleri hallettikten sonra geliyoruz en can alici noktalara ..aksiyona ve silahalr....oyunda okadar güzel yerelr ve binalar varki bol bol siper alicak bölge bulabilriisniz...silah cesitleri zaten cok hos...coks ayida silah olmamasina ragmen bir hayli etkili silahalrimiz var...ilk basta bir pistol ve machine gun ile baslasakda ilerd oldukca yeni ve güclü aletelr cikacak karsimiza.....korkun ama aksiyondna kopmayin......

F.E.A.R. in konusu aslidna yukarida yazdiaklrimdan ibaret degil...biri bize sürekli kisa rüyalar gördürüyor...hemd ekorkutarak...biseler anlatmaya calisiyor...sürekli oyunda kesit kesit rüyalar görüceksiniz..e toparlayip anlamak size kalmis..cokta zor degil bahsedilen olay....kontrolden cikan bu askeri ordunun elbette basalrinda bir komutan var Paxton Fettel.. (gerci o komutaninda üstünde bilinmez bir varlik var ama neyse) onun nasil kontrolden ciktigini oyunun ilk basindaki videoda görürsünüz hani diz cökmüs birin oldugu ve bir varligin odaya girdigi videodan bahsediyorum........Fettelda oyun icinde en az o bahsettigim varlik kadar karsiniza cikacak ve birden korkutacak...merak etemyin sizi korkutmaktan baska birsey yapamiyor...cünkü birisi yaptirmiyor.....oyun aslidna genis bir menüye sahip desem ynalis olamz...ne tür esyalar tasiyabiliriz daha dogrusu ne tür bir invertorye sahibiz?...yanimizda sadece 3 silah tasima imkanimiz var...istediginiz 3 silahi alin ve saldiriya gecin..onun disinda 9 tane medkitten fazlasini tasiyamiyoruz....oyunda hemen hemen her türlü esya ile etki tepki oalyina girmemiz mevcut...carptigimiz kutular bidonalr vb seyler devrilip kirilabilyior.....birde unutulmaz bullet time özelligi eklenmis f.e.a.r. a istedigimiz anda eger limitinzi dolmadiysa zamani yavaslatip düsmanalri daha kolay öldürebilriisniz...elbette bu catismalar bolca kanli sahnelere yol aciyor...fakat bazi oyunalrin orjinalinde kan efekti olmadigi icin benim gibi bloodpatch 2.0 yüklemelisiniz..ozaman kan efektleriniz olur bol bol adam indiriisniz......dedigim gibi silah cesitleri cok olmasada etkililer..özellikle oyunun basidnan sonuna kadar bambaska bir zevkle kullandigim civi (daha dogrusu kazik) silahini hic birakmadim...öyle bir silahki düsmana kursuny erine kazikalr firlatiyorsunuz...benim hosuam gdien yer ise bunu yavas cekidme denemenizi ayriyetten tavsiye ederim eger kazigi düsmanin kafasina sikarsaniz düsman o kazigin etkisiyle duvara saplaniyor..bu harika ve orada hep asili kaliyor...daha baska sadistliklerde mevcut pompali tüfegi alip gövde,kafa,bacak vb yerelrini ucurabilriisniz düsdmanin...yada lazer silahini alip tek atista iskeletini birakabilriisniz...olmadimi herzaman hayalinizde olan duel pistol(ikili el tabancsi) unuzu cikarir toplamda 38 kurusnluk bir cehennem yasatabilriisniz onlara...yada saniyede3 er kursun atans jiper 50 kurusnluk makinali 38 kurusnluk dahda farkli bir makinali daha hatta sayili el bombalarinizi kullanarakta eglenmeniz mevcut...ama ben su kafaya kazik olayini cok tututum harika bir silahmis...ayriyetten öldürdügünüz askerelrin üzerinde cesitli deneyler yapmanizda mevcut örnek olarak öldügü halde dleip desik edebilrisiniz...bomba ile havay ucurabilriisniz...bol bol sadistlik yapmak mevcut...aslidna bu havaniz sadece askerlere sökecegi icin fazla havaya girmeseniz iyi olur..simdi ise sizin ondan kacacaginiz...lütfen karsima cikmasin diyeceginiz ve o her ciktiginda yaninizdaki bir bardak sudan yudumalr almaniza sebep olacak kisiye geldik.....ALMA ! ! !

ALMA?oda kim? hikayesi ne? o insanmi? katilmi? aslinda bakarsaniz hepsi....ALMA yi size tanitmami isterseniz size söyle aciklayabilirim...Alma dogduru andan itibaren üstünde bircok deney yapilan veyillarca yapilan bu deneylerin hüsranla sonuclanamsi yüzünden kontrolden cikan bir prototyp tür...aslinda bukadari ile kalmiyor...basarisiz gecen her deneyden sonra yapisi degisen alma artik yasinin gerektirdigi türden bir varlik degildir...gelimis güclü telepati gücleri ile isnanalri kontrol altina alabilir gözünü kirpmadan cok koaly bir bicimde isnanalri yok edebilir ve dahasini söylemek gerekirse bulundugunzu ortami size bambaska göstererek sizi fazlasiyla korkutup PES!!! dedittirebilir...alma kisacasi artik öldürmekten baska birsey düsünmemektedir....onunla oyunda bol bol karsilasacaksiniz..(simdi yazarken bile oyudnakis ahneler gelyior hala tirsiyorum..)ciddiyim o ciktiginda solugunuz kesilecek..her geldiginde farkli bir cevrede oldugu icin nerde bulundugu tahmin etmeden etrafa bakarsaniz birden karsinizda görünce ziplamaniz mümkün..ama elbette gelicegi zaman belli ediyor...nasilmi? size sadece sinyal baglantiniz merkez ile koptugunda ve sürekli anlamsiz sesler ile ciziltialrin bir araya gelip kulaginizi tirmaladiginda oldugunuz yerde durmaniz varsada sirtinizi bir duvara vermeniz...cünkü bus aydikalrim olunca alma biyerlerden ya kosaraky a gecerek yada tam önünüzde durarak nefesinizi kesiyor....kücük kirmizi elbisesi yalin ve islak ayakalri uzun siyah sacalri ve karanlik yüzü ile sizi fazlasiyla korkutacak olan alma ile savasma yönteminizin olamdigini söyleyebilirim..o her ciktiginda cevreyid egistiriyor ve cesitli hayaletler saldiriyor bize...onalri vurmak serbesdt ama gercek dünyaya geldigimizde birde bakiyorsunuz sarjörler harcadiginiz varlikalr sadece karsinizdkai duvarmis...eft tüm herseyi degistiriyor...ALMA gercekten korkutucu ve tehlikeli...oyunun sonalrinda alma haricinde bir basaksi bizi korkutacak...onudna siyah uzun saclari karanlik surati ve ylain ayakalri var...hatta bahsettigim kisi bir bayan ve ciplak...üstünüze geldigi zaman gereckten korkacaksinzi...bahsettigim kisi ALMA nin annesi...bilyiroum biraz karisik gibi gözüktü ama göreceginzi rüyalar ile herseyi anlayacaksiniz...annesi sonlarda cikyior fakat üstünüze adim adim gelemsi ve birden emekleyerek saldirmais sizi donduracak diyebilirim..(özellikle oyunun sonudna helikopter sahnesidne ben bittim)

Gelelim oyunun en önemli yerlerine ve her oyun anlatimidma oldugu gibi binbir özenle bahsettigim grafik ve ses detaylarina...daha öncede söyledigim gibi f.e.a.r. dan öte bir grafik sistemi su an piyasada olan baska bir opyunda yok..(elbetet yeni cikacak olan oyunlarda var) o yüzden grafiksel bir sorununuz olmayacak.tabi ekran karstiniz iyise...üzgünüm ama ekran karstinzi eski ve 256 mb ise hic sansiniz yok....oyun hakketigi üzere agir bir sistem istiyor sizden...(e normal) ses efektleri zaten harika özellikle alma ciktigi zaman gelen anlamsiz sesler sizi fazalsiyla rahatsiz edicek...silah konusma cikan kan ve benzeri efektler oldukca üstün bir seviyede..seslerde sorun yoky ani...grafiklerdeki detayla bir hayli müthis...yönettigimiz askerin ayakalrini görebilriisniz...hemen ynainizdaki gölgenizin ne kadar harika ve gercekci oldugundan bahsetmeme gerek yok...onun disinda duvarlara ates ettigimizde cikan oyuklar parcalanmalar,patlamalar özellikle alev efektleri,parlamalar hersey hersey okadar güzelki...ya oyunda karakterelrin suratalrindaki cizgiler bir yana durusn kirisiklikalri hatta gözenekelri bile yapma zahmetine girmisler...Sierrayi tebriketmek lazim.....ayrica oyunda sürekli bir el feneriniz bulunacak...pili bitince kapaniyor ve kendini sarj ediyor...karanlik bölgelerde cok fazla isinizi görücek olan bu el feneri hic yaninizdan ayrilmayacak..iste burda doom 3 ten bahsetmek istyiorum...doom 3 farkidnaysaniz marsta ve 2300 lü yillarda geciyor...o yillarda nasil olurda silah ile feneri bir arada kullanamayiz?neyseki f.e.a.r. da fener ile silahi beraber kullanmak mümkün....silah yapilari karakter tasarimalri vede ALMA nin tipi bir mükemmel olmus ..tam korkutmalik...hani bir laf olur korku filmelridne orda sizi rahatsiz edecek birsey var iste bu oyundada aynen bu sözü kullanmak cok iyi olur...aslidna almaya bakinca tipik japon korku filmelri gelri akla...halka 2 de baslayan bu uzun siyah sacli katil kiz olayi oyunlara geldigindne beri biz oyunculara rahat birer uyku uyutmuyor...filmlerde yetmiyomus gibi bari oyunlarda cikarmaiyn sunalri....ama yinede f.e.a.r. a cok uymus bu karakter....oyunun sonudnna bahsetmyiorum o son korkuyu siz habersiz yasayacaksiniz....ama tek bir ipucu veriyim helikoptere dikkat .....

herzamanki gibi uzun bir yazi olmus..artiky azi yazarken üsenmyiorum bir ugras haline geldi benim icin....saatlerimi aliyor... ukelalik olarak anlasilmasin sonradanda dedikodusucikarmi bilmyiorum ama oyun bölümünde cok iyi isler yaptim yapyiorumda..ama simdilik oyuna dönim...oyunun malesef orjinalini almak zorunda kaldim(bakin ben korsani desteklemyiorum aslidna sierra ve eagames firmalarini cok severim ama onalr beni fazla sevmyiorki oyunalri cok pahaliya cikartiyorlar e bu durumda korsan istiyor insan ama orjinalini aldim f.e.a.r. in pisman degilim )ama yinede verdigim poara deydi..2 günde bittigi icins evidnima slidna daha fazla korkuya yüregim dayanmazdi acikcasi..oyun bittiginde elelrim hala titremekteydi..abartmyiorum ciddiyim...ha sorarsaniz wee send eönerirmisin bu oyunu bize...size hemen eft eft eft derim..korku cok olamsina ragmen aksiyon hic düsmüyor aksine hep tavanda catisma sahneleri daha önce hic görmedigimizden nihayet silah kullanmak zevkli bir halde....mutlaka F.E.A.R. i deneyin ..bu oyunu oynamayanalr ben oyuncuyum demesin.......elidmen geldigince bu oyunu sizlere anlatmaya calistim uamrim begenmissinizdir......

alıntı

2. Google

Google Özel Üye

F.E.A.R tam çözüm güzel ve korkunç bir oyun

Bu Sayfayı Paylaş