Esnemez Köyü Hakkında Bilgi Doğubayazıt Ağrı

'Ağrı Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Esnemez Köyü Hakkında Bilgi Doğubayazıt Ağrı konusu esnemez köyü bilgileri - esnemez köyü tanıtım - esnemez köyü resimleri

Esnemez, Ağrı ilinin Doğubayazıt ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
    köyün asıl ismi XARIK köyüdür,köyde birçok aşiret bulunmaktadır,MALARUTO,MALAŞİWİN VE ŞEMSİKAN aşiretidir HEYDARAN kolundandır. akrabalarımız DİYADİN de bulunmaktadır.Ve birde bu köylülerin birbirlerini aşırı bir şekilde çekememeleri ölümle sonuçlanıyor.bu köyün yarısından çoğu öldürülmüştür.ve bunun böyle olması doğubeyazıttaki saki,Qoti,keçeli,şeyxan ve sori aşiretinin heyderan ve hesesori aşiretine büyük bir tepki göstermeleri öne çıkıyor.niçin sevilmiyorlar diyeceksiniz çünkü doğubeyazıtta bu iki aşiret tek koruculuk yapıyor. ayrıca bu köyde 2 sanatçı doğmuştur.şahe bedo ve erol berxudan bu köydendirler.
    Kültür
    köyün en meşur yemeği serun vede pancar yemeği vede rune niwişki,dir ha birde KELEDOŞ
    Coğrafya

Ağrı iline 120 km, Doğubayazıt ilçesine 23 km uzaklıktadır.
    İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 1366
    1997 1425
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.tabiki birde koruculağa ***
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -
    1999 -
    1994 -
    1989 -
    1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, sekiz yıllık eğitim veren sekiz dersliğe sahip üç katlı güzel bir okul bulunmaktadır. okul 18/02/2009 tarihinde eğitim öğretime başlamıştır. Köyün içme suyu şebekesi bulunmaktadır. ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi var fakat kullanılmamaktadır. k. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.kışın dahi ilçeyle ulaşım kolay sağlanmaktadır.(düzenleyen CSM)

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş