Eskiapardı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Eskiapardı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas konusu eskiapardı köyü bilgileri - eskiapardı köyü tanıtım - eskiapardı köyü resimleri

Eskiapardı, Sivas ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Ancak köy insanları yörüktür.
    Kültür

düğünlerimiz senliklidir.Genellikle halay bas oyunumuzdur.Kına geceleri çok güzel olur.Çesitli oyunlar yapılır.Baharda kendiliğinden yetisen madımak ve bu madımaktan yapılan çorbayı baska bi yerde bulamazsınız.
    Muhtesem bir tat ve görüntü için köyümüze gelin ve madımak asımızdan tadın derim köyümüzün mutfağında çorbalar ön plandadır.yoğurt ve yarma karısımıyla yapılan "ayran çorbası" soğuk kış günlerinde içenlerin içini ısıtmaktadır.köyümüze has bir yemekte herledir.Yesil mercimekten yapılan bu çorbamızda köyümüzün en sevilen yemeğidir ~~TuRaN KAYA~~

Turan Kaya Kardeş yada abi bende eskiapardiliyim övünmek gibi olmasın soyadım çaşuttur.abi bi msn adresi verirsen konuşalım yada sen beni ekle

Hüseyin Çaşut
    Coğrafya

Sivas merkezine 38 km uzaklıktadır. ben.sivasa.bagli.eski.apardi.koyluyum.şu.anda edirnede askerlik yapiyom ve 4 ayım kaldı sivasa gelecem
    İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 38
    1997 53
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyümüzde genelde büyükbas hayvancılık yapılmaktadır.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

((2008)) - Nurettin Kaya
    2004 - İlhami Kaya
    1999 -
    1994 -
    1989 -Hacı Deniz
    1984 -Hacı Deniz

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak-vikipedi
    özgür ansiklopedi

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş