eskişehir ülkü ilköğretim okulu tarihçesi

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 20 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    eskişehir ülkü ilköğretim okulu tarihçesi konusu eskişehir ülkü ilköğretim bugüne kaç mezun verdi

2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

..::TARİHÇE::..
    Okulumuz 1902 yılında 5 derslikli ahşap kagir karması bir bina ile Odunpazarı semti Sığıl Sokak'ta (Atatürk Lisesi arkası))Gülizar Terakki Zukurr İlk Mektebi adı ile eğitime başlamıştır. Daha sonra1924-1926 yıllarında eski harflerle öğretim yapmak üzere Altıncı İlk Mektebi adı altında öğretime devam etmiştir.

1936 yılında ÜLKÜ adını almıştır.1956 depreminde bina büyük hasar görünce 1959 yılında yıkım jararı nedeniyle terk edilmiştir.Aynı yıl Yenibağlar Mahallesi'nde tek katlı binada öğretime başlamıştır.Nüfusun artmasıyla 1961 yılında ikinci kat ilave edilmiştir.

1998-1999 öğretim yılında İlköğretim 8 yıla çıkarılınca okulumuz bahçesinde 9 derslikli ek bina yapılmış olup, halen okulumuz iki ayrı binada eğitim öğretimi sürdürmektedir.

..::Çevre İncelemesi ::..
    Okulumuz Eskişehir İli Merkez İlçe Yenibağlar Mahallesi Özbek Sokak No:1 kurulmuştur. Güney yönünde mahallenin çok katlı binaları, Kuzey alanında az katlı yerleşim yerleri mevcuttur.

Eskişehir'in Anadolu Üniversitesine yakın bir alanda kurulmuş olması nedeniyle genellikle velilerin maddi durumlar iyidir. Esnaf ve tüccar ağırlıklı olması nedeniyle öğrencilerin eğitimleriyle ilgili destekleri oldukça fazla. Bu da okulumuzun başarı düzeyinin yükselmesine olumlu etki yapmaktadır.

Yoksul aile çocuklarının okul giderlerinin karşılanmasında büyük destekleri var. Öğrencilerin beslenmesinde, ders araç ve gereçlerinin temin edilmesinde sakıntı yaşanılmamaktadır.

Ders dışı etkinliklerinde yapılacak çalışmalara etkin biçimde katılım olmaktadır.

.::GENEL DURUM ::..
    OKULUN ADI Ülkü İlköğretim Okulu
    ADRESİ Yenibağlar Mah. Özbek Sokak No:3 ESKİŞEHİR
    TELEFON 3225214
    FAX NO 3211361
    ELEKTRONİK POSTA AD
    İNTERNET ADRESİ
    POSTA KODU 26170
    AMAÇLARI Eğitim ve Öğretim
    ÖĞRETİM ŞEKLİ İkili Öğretim
    ULAŞIMI Bağlar Caddesi üzeri (Esrtram Otogar-SSK hattı)

OKUL MÜDÜRLERİ

Şevket TURAN 1924-1927
    Tahsin GÖKALP 1927-1943
    İbrahim DEMİRLER 1943-1945
    Orhan BALKAN 1945-1946
    İbrahim BAŞARAN 1946-1948
    İ.Hakkı VARDAR 1948-1952
    Kazım TAMER 1952-1955
    Ulvi TÜZÜN 1955-1971
    Ali ÜNAY 1974-1979
    Necati GÖK 1979-1987
    Ali BULUT 1982-1985
    İlhan DÜZ 1985-1988
    Hikmet ERTÜRK 1990-1994
    Özcan ERTEN 1997-2005
    Nazım DOĞRUL 2005-2006
    Mehmet DEMİRBAŞ 2006 - Halen GörevdedirOKULUN ÖZELLİKLERİ Gündüzlü-Karma

BİNANIN YAPISI İki binadan oluşmaktadır. B Blok 4 katlı, A Blok 2 katlı olup
    Kömürlü kaloriferli, elektrik ve su şebekesine bağlıdır.
    A)DERSLİKLER 15 Derslik, 2 Ana Sınıfı ,1 özel sınıf var.
    B)LABORATUVARLAR 1 Fen Bilimleri Laboratuvarı, 1 Bilgisayar Laboratuvarı bulunmaktadır.
    C)OKUL VE SINIF KİTAPLIĞI Bağımsız 1 okul kütüphanesi, her sınıfta sınıf kitaplıkları Vardır.
    D)ATÖLYE DURUMU 1 İşlik sınıfı 1Resim atölyesi var.
    E)DEPO-AMBAR-ARŞİV Arşiv var.
    F)İDARE ODALARI 1 Müdür, 2 Müdür yardımcısı odası var.
    G)TUVALETLER A Blokta her katta öğrenci tuvaletleri, zemin katta personel Tuvaleti mevcuttur.
    H)SOSYAL ETKİNLİKLER İÇİN AYRILMIŞ YER
    I)BAHÇE Bahçe duvarının tamamı yapılmış olup, korkulukları tamamlanmış, bir kapısı mevcuttur.
    Oyun alanında basketbol ve hentbol sahaları var.
    J)ATATÜRK KÖŞESİ Her iki binada da Atatürk köşesi, bahçede Atatürk büstü var.

3. okulunuzda engelli birey için alt sınıf bulunuyormu?

Bu Sayfayı Paylaş