Erciyes Üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri

'Üniversiteler' forumunda Siraç tarafından 19 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Erciyes Üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri konusu 1978 yılında Kayseri Üniversitesi adı altında kurulan üniversitemizin ilk fakülteleri, 1969 yılında Hacettepe Üniversitesi'ne bağlı olarak açılan Gevher Nesibe Tıp Fakültesi ve 1977 yılında açılan Kayseri İşletme Fakültesi'dir. 1982 yılında Kayseri'deki diğer iki yükseköğretim kurumuda, Mühendislik Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi adıyla üniversitemize bağlanmış ve ardından üniversitenin adı Erciyes Üniversitesi'ne dönüştürülmüştür.
    Üniversite, adını şehrin 15 km. güneybatısında yer alan 3916 m. yükseklikteki Erciyes Dağı'ndan almaktadır. Bugün İç Anadolu'da Kayseri merkezi yanında Yozgat ve Nevşehir illerinde de faaliyet gösteren üniversitemiz;toplam 17 fakülte, 7 yüksekokul, 7 meslek yüksekokulu, 4 enstitü, 5 bölüm, 10 araştırma merkezi ve 1350 yataklı gelişmiş bir uygulama hastanesi ile hizmet vermektedir.

Mevcut bulunan Tıp, İktisadi ve İdari Bilimler, İlahiyat, Mühendislik ve Fen-Edebiyat Fakültelerine 1992 yılında Mimarlık Fakültesi ile Güzel Sanatlar Fakültesi, 1993 yılında Yozgat Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, 1995 yılında Kayseri'de Veteriner Fakültesi, Yozgat'ta İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi, 1997 yılında Nevşehir'de İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, 2001 yılında Diş Hekimliği ve İletişim Fakültesi, 2002 yılında Eğitim Fakültesi, 2003 yılında da Hukuk Fakültesi ve Eczacılık Fakültesi eklenmiştir.

Yüksekokullar dört yılık olup, bunlar; Kayseri'de Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Kayseri Atatürk Sağlık Yüksekokulu, Sivil Havacılık Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu, Nevşehir'de Nevşehir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Nevşehir Sağlık Yüksekokulu ve Yozgat'ta Yozgat Sağlık Yüksekokulu'dur.
    Meslek yüksekokulları iki yıllık olup, bunlar; Kayseri'de Kayseri Meslek Yüksekokulu, Halil Bayraktar Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Safiye Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu, Kocasinan Meslek Yüksekokulu, Meslek Yüksekokulu, Yozgat'ta Yozgat Meslek Yüksekokulu ve Nevşehir'de Nevşehir Meslek Yüksekokulu'dur.

Erciyes Üniversitesi'nde lisansüstü eğitim-öğretim özellikle 1984 yılından sonra ağırlık kazanmıştır. Bu amaçla hizmet veren Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitülerinde halen 1204 öğrenci yüksek lisans, 181 öğrenci doktora eğitimi görmektedir.
    Üniversitemizde, 2003-2004 öğretim yılı başı itibariyle toplam 24.985 öğrenci lisans ve meslek eğitimi almaktadır.Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Topluluklarından ve yabancı ülkelerden de 300 öğrenci üniversitemizde öğrenim görmektedir.
    Üniversitemizde halen 204 profesör, 74 doçent, 277 yardımcı doçent, 149 öğretim görevlisi, 170 okutman, 51 uzman ve 583 araştırma görevlisi olmak üzere toplam 1508 akademik personel ile 1464 idari personel görev yapmaktadır.
    Üniversitemiz , ülkemiz ölçülerine göre oldukça gelişmiş olup, başta eğitim ve sağlık olmak üzere çevresine hizmet sunarak, çevresiyle bütünleşmiştir.
    Erciyes Üniversitesi'nde alt yapı ve hizmet binalarının önemli bir kısmı yörenin hayırsever işadamları tarafından yaptırılıp tefriş ve donanımı tamamlandıktan sonra üniversitemize bağışlanmıştır. Böyle bir uygulama ülkemiz için yepyeni bir model oluşturmuştur. Hayırseverler tarafından üstlenilen binaların bir kısmının da inşaatı devam etmektedir. Bazı hayırseverler de yeni binaların yapımı için girişimde bulunmaktadırlar.
    Erciyes Üniversitesi son yıllarda sağlamış olduğu çok önemli gelişmelerle bir mükemmeliyet merkezi olma yönünde büyük aşama göstermiştir.Üniversitemiz bu gelişmelerle güven ve ümit vererek toplumda " Bizim Üniversitemiz" imajının doğmasına yol açmıştır.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Şubat 2009
  2. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

KİMLİK KARTI:
    Kuruluşu:
    1978
    Rektör: Prof. Dr. Mehmet Şahin
    İletişim bilgileri: Erciyes Üniversitesi 38039 Kayseri
    Tel: 0 352 437 49 01
    Öğrenim dili: Türkçe
    Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
    Fakülte sayısı: 11
    Enstitü: 3
    YO: 5
    MYO: 6

Erciyes Üniversitesi'ni 1969 yılında Hacettepe Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Kayseri Gevher Nesibe Tıp Fakültesi oluşturdu. Daha sonra 1977 yılında Kayseri'de yine aynı üniversiteye bağlı olarak işletme fakültesi açıldı. Bu fakülteler 1978 yılında kurulan Kayseri Üniversitesi'ni oluşturdu. 1982 yılında Kayseri Üniversitesi adını Erciyes Üniversitesi olarak değiştirdi.
    Üniversitenin öğrencilerinin büyük bir kısmı Kayseri'de, diğer bir kısmı ise Nevşehir ve Yozgat'ta öğrenim görüyor.
    Üniversitede öğrencilerin karşılaştıkları, duygusal, sosyal, eğitim, meslek veya iş seçimine ait sorunların çözümünde yardımcı olmak için psikolojik danışmanlık ve rehberlik servisi bulunuyor. Üniversite merkez kütüphanesinde 140, Sabancı Kültür Sitesi Kütüphanesinde 220, İlahiyat Fakültesi kütüphanesinde 156 ve Mühendislik Fakültesi kütüphanesinde 30 okuyucu sandalyesi bulunuyor. Kütüphane internete bağlı.
    Öğrencilerin ulaşım açısından sorunları bulunmuyor. Şehir merkezinden her beş dakikada kalkan büyükşehir belediyesi otobüsleri ile Talas belediyesi otobüsleri öğrencilere ulaşım açısından gerekli kolaylığı sağlıyor. Üniversiteye dolmuşlarla da ulaşmak mümkün.

BARINMA: Kayseri'de Üniversite kampüsüne 1000m. uzaklıkta Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 1450 öğrenci erkek öğrenci yurdu ile 1000 öğrenci kapasiteli Gevher Nesibe Kız Yurdu bulunuyor. Bunların dışında öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayacak vakıf ve özel yurtlar bulunuyor. Yozgat ve Nevşehirde'de Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait yurtlar bulunuyor.

3. NeslisH

NeslisH Özel Üye

Erciyes Üniversitesi

Erciyes Üniversitesi, bir dünya üniversitesi olma yolunda hızla ilerlerken, öğrencilerini de en az bir yabancı dil bilen, çağdaş bilgilerle donatılmış, geleceğin aydınları olarak yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bu amaçla da eğitim birimlerinin önemli bir kısmında İngilizce hazırlık eğitimi yapılmaktadır.

Tarihçe

Erciyes Üniversitesi'nin kuruluşu 1978 yılında Hacettepe Üniversitesi'ne bağlı Gevher Nesibe Tıp Fakültesi'yle Kayseri İşletme Fakültesi'nin Kayseri Üniversitesi adı altında birleştirilmesiyle gerçekleştirilmiştir. 1982 yılında Kayseri'deki diğer iki yükseköğretim kurumu, Mühendislik Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi adıyla Kayseri Üniversitesi'ne bağlanmıştır. Bugün İç Anadolu'da Kayseri yanında Yozgat ve Nevşehir illerinde de faaliyet gösteren Erciyes Üniversitesi; toplam 15 fakülte, 7 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu, 4 enstitü, 9 araştırma merkezi ve 1350 yataklı gelişmiş bir uygulama hastanesi ile hizmet vermektedir. Erciyes Üniversitesi'nde lisansüstü eğitim-öğretim özellikle 1984 yılından sonra ağırlık kazanmıştır. Bu amaçla hizmet veren Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitülerinde halen 785 öğrenci yüksek lisans, 141 öğrenci doktora eğitimi görmektedir. Erciyes Üniversitesi'nin kuruluşu 1978 yılında Hacettepe Üniversitesi'ne bağlı Gevher Nesibe Tıp Fakültesi'yle Kayseri İşletme Fakültesi'nin Kayseri Üniversitesi adı altında birleştirilmesiyle gerçekleştirilmiştir. 1982 yılında Kayseri'deki diğer iki yükseköğretim kurumu, Mühendislik Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi adıyla Kayseri Üniversitesi'ne bağlanmıştır.

Yurt ve Barınma

Kayseri'de öğrenim gören öğrencilerin önemli kısmı üniversite kampusüne yakın Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 1500 öğrenci kapasiteli Erciyes Erkek Öğrenci Yurdu ile 1800 öğrenci kapasiteli Gevher Nesibe Kız Öğrenci Yurdunda kalmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda barınanların dışındaki öğrenciler ise Erciyes Üniversitesine ait Demir Karamancı Bilim Sitesi, vakıf yurtları, özel öğrenci yurtları ve pansiyonları ile Talas ilçesi ve şehir merkezinde ev kiralayarak barınmaktadırlar. Yozgat'ta Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 760 kişilik erkek, 666 kişilik kız öğrenci yurdu mevcuttur. Nevşehir'de ise Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 180 kişilik erkek, 160 kişilik kız öğrenci yurdu bulunmaktadır. Yozgat ve Nevşehir illerindeki öğrenciler de Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtların dışında vakıf yurtları, özel öğrenci yurtları ve pansiyonları ile il merkezlerinde ev kiralayarak barınmaktadırlar. Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait öğrenci yurtları kaloriferli, banyolu olup, bu binalarda her türlü sosyal ihtiyaçları giderecek imkanlar bulunmaktadır. Kültürel, sportif çalışmaların yürütüldüğü salonlar, kantinler, dinlenme, ders çalışma ve okuma odaları mevcuttur. Vakıf ve özel öğrenci yurtları da öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap verecek konumdadır.

Kütüphane

Erciyes Üniversitesi'nin Merkez Kampüsü'nde 2001 yılı ortalarında tamamlanan Kadir Has Merkez Kütüphanesi 10 400 metrekare kapalı alana sahip. Yaklaşık 36 000 adet kitap, 54 000 adet ciltli ve ciltsiz dergiyi içinde barındıran kütüphane 2002 yılında 251 yabancı ve 125 Türkçe dergiye abone olmuştur. Erciyes Üniversitesi'nde Merkez Kütüphane'nin yanında Tıp Fakültesi kütüphanesinde 6000 adet, İlahiyat Fakültesi Kütüphanesi'nde 36 000 adet, İktisadi ve İdari İlimler Kütüphanesi'nde 7000 adet civarında kitap bulunmaktadır. Bunların yanında bütün fakülte ve yüksekokulların da kendi kütüphaneleri bulunmaktadır. Kütüphane kolleksiyonundan akademik ve idari personele 5 kitap 1 ay, 3 dergi 1 hafta, öğrencilere ise 3 kitap 2 hafta süre ile ödünç verilmektedir. Kütüphane ayrıca diğer kütüphane kolleksiyonlarından isteilen kitaplar ve makalelerin fotokopileri temin edebilmektedir

Teknoloji

Fakülte ve yüksekokullarda öğrencilere 60'dan fazla laboratuar ile hizmet verilmektedir. Üniversitede kullanılan kişisel bilgisayar sayısı 2500'ü aşmıştır. Bu bilgisayarların büyük bir kısmı son teknolojinin ürünüdür. ÜHemen hemen her birimde bilgisayar derslikleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra; fizik, kimya, elektrik, elektronik, tıp, yabancı dil, makine, uçak motorları v.s. alanlarda ileri teknolojik düzeyde çok sayıda ihtisas laboratuarları da mevcuttur. Bütün öğretim üyelerinin odalarına ve öğrenci laboratuarlarına internet bağlantısı sağlanmıştır. Tıp Fakültesi bünyesinde ISDN üzerinden 4'lü görüşme olanağına sahip Telekonferans Sistemi bulunmaktadır. Türkiye ve diğer ülkelerdeki üniversitelere bağlanarak, değişik çalışmalar, anında takip edilmektedir. 2001-2002 öğretim yılından itibaren tüm öğrencilere ömür boyu posta adresi (ÖPA) projesi kapsamında e-posta hizmeti ve Öğrenci Bilgi Sistemi (ÖBİSİS) projeleri başlatılmıştır. Her öğrenciye üniversite kaydını yaptırdığında, kendisine ait bir e-posta adresi verilir. Öğrenciler bu adresle "ömür boyu" üniversitesi ve "Erciyes Üniversiteli Öğrenciler" ile ilişkisini canlı tutabilecektir. Ayrıca, üniversitenin öğrencilerinin teorik bilgilerinin teknolojik uygulamalarını yerinde görmelerini sağlamak üzere, belli başlı sanayi kuruluşlarına teknik geziler düzenlenmektedir.

4. NeslisH

NeslisH Özel Üye

Beslenme

Erciyes Üniversitesi'nde öğrencilere Yozgat ve Nevşehir'de değişik işletmeler tarafından Kayseri'de ise merkez mutfakta, diyetisyenler tarafından; planlanarak hazırlanan öğle ve akşam yemeği verilmektedir. Kayseri, Yozgat ve Nevşehir'de öğrencilerin hijyenik şartlarda yemek yedikleri beş adet yemek salonu bulunmaktadır. Yemekler, evlerinden uzaktaki öğrencilerin yeterli ve dengeli beslenmesi amacıyla protein ve kalori değerlerine bakılarak hazırlanmaktadır. Öğrencilerden katılım payı olarak cüzi bir miktarda ücret alınarak en az üç çeşitten oluşan öğle yemeği ve en az dört çeşitten oluşan akşam yemeği verilmektedir. Yemek maliyetinin geri kalan kısmı Öğrenci Sosyal Hizmetler Bütçesinden karşılanmaktadır. Çıkan yemeklerin temizlik ve kalite yönünden denetlenmesi diyetisyenler ve diğer yetkililer tarafından düzenli olarak yapılmaktadır. Ayrıca, öğrencilerin beslenme gereksinmelerine seçenek oluşturmak ve boş zamanlarda gidebilecekleri mekanlar yaratılmak amacıyla kampus ve kampus dışındaki fakülte ve yüksekokullarda kantin ve kafeteryalar hizmet vermektedir.

Sağlık

Fakülte ve yüksekokullarda öğrenim gören öğrencilerin sağlık problemlerinde ilk başvuru yeri Mediko-Sosyal Merkezidir. Bu merkezde yeterli sayıda doktor, diş hekimi, psikolog ve hemşireden oluşan sağlık personeli görev yapmaktadır. Sağlık problemi için başvuruda bulanan öğrenciye ilk tıbbi müdahale bu ünitede yapılmakta, ilk muayeneden sonra gerekli görülmesi halinde hasta, ileri tetkik ve tedaviler için üniversitenin Gevher Nesibe Hastanesine sevk edilmektedir. Öğrencilerin diş ile ilgili şikayetleri demediko-sosyal merkezine bağlı diş ünitesinde çözümlenmektedir. Bunun yanı sıra, öğrencilerin karşılaştıkları ruh sağlığı ile ilgili sorunlarını çözümleme, kendilerini tanıma ve geliştirme, çevre ile daha iyi iletişim kurabilme ve uyum sağlama konularında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Ünitesi yardımcı olmaktadır. Öğrencilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için öğretim yılı başında Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına başvurarak ailesinin Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur gibi sosyal güvenlik kurumlarıyla ilgisi olmadığını belgelemesi gerekmektedir. 25 yaşını aşan öğrenciler bu kapsam dışındadır. Öğrenciler üniversiteyle sözleşmesi bulunan eczanelerden ilaçlarını %10 katılım bedeli ödeyerek alabilmektedirler.

Kampus Hayatı

Kayseri'de merkez kampus alanı içerisinde İş Bankası ve Vakıfbank'ın birer şubesi vardır. Ayrıca Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve İş Bankası'nın bankamatik (ATM) cihazları öğrenci ve personelin hizmetindedir. Kayseri'de kampus alanı içerisinde posta, telefon, telgraf hizmetlerini veren bir PTT şubesi bulunmaktadır. Üniversitenin değişik yerlerinde bulunan telefon kabinlerinden öğrencilerin her zaman telefon görüşmesi yapma imkanları vardır. Yozgat ve Nevşehir'de okul binalarında bulunan telefon kabinleri öğrencilerin hizmetine sunulmuştur. Üniversite öğrencilerinin günün her saatinde spor spor tesisleri bulunmaktadır. Kayseri'de kampus alanı içerisinde 2.500 seyirci kapasiteli Süleyman Demirel Spor Salonu uluslar arası standartlarda olup, basketbol, voleybol, bedminton, hentbol gibi sporların yapıldığı modern bir spor salonudur. 500 seyirci kapasiteli Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Salonu ile Yozgat'ta 750 seyirci kapasiteli spor salonu bulunmaktadır. Yine Kayseri'de kampus içerisinde öğrencilerimizin yararlandığı 250 seyirci kapasiteli 80. Yıl Atatürk Kapalı Halı Sahası, ikisi uluslar arası standartlarda olmak üzere 4 adet açık tenis kortu, 4 adet açık basketbol sahası, 2 adet açık voleybol sahası, birisi Yozgat'ta olmak üzere 4 adet açık mini futbol sahası bulunmaktadır.

Ulaşım

Kayseri'de bulunan Erciyes Üniversitesi dünyada eşi benzeri olmayan Kapadokya'ya karayoluyla 1 saat uzaklıktadır. Karayoluyla Ankara'ya 4 saat, Adana ve Mersin'e 3.5 saat uzaklıkta olan Kayseri'ye İstanbul ve Ankara'dan gelmek isteyenler için günün her saati otobüsün bulunmakta ayrıca demiryolu ve havayoluyla da ulaşım imkanı sunulmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait, erkek ve kız öğrenci yurdunda kalan öğrenciler, kampusa yürüyerek gelebilecekleri gibi belediye otobüslerinden de yararlanabilirler. Şehir merkezinde kalan öğrenciler ise her semtten otobüs ve minibüsle ulaşım imkanı mevcuttur.

Burslar

Üniversitenin girişimleriyle çeşitli kuruluş ve kişiler tarafından Erciyes Üniversitesi öğrencilerine burs verilmektedir. ÖSYS sonucu, EA, SAY, SÖZ puan türünde ülke genelinde ilk 2000'e girerek Erciyes Üniversitesine kayıt yaptıran öğrenciler ile ÖSYS sonucu DİL puan türünde ülke genelinde ilk 1000'e girerek kayıt yaptıran öğrencilere 9 ay süre ile karşılıksız başarı bursu verilmektedir. Burs başarı şartına bağlı olarak daha sonraki yıllar devam etmektedir. Mali yardıma ihtiyacı olan başarılı 1525 öğrenciye Sosyal Hizmetler Bütçesinden altı ay süresince karşılıksız burs verilmektedir. Çok sayıda öğrenciye üniversite içinde çeşitli birimlerde çalışma imkanı sağlanarak hizmet karşılığı maddi destek verilmektedir. Tıp Fakültesinde ÖSYS sonucu, ülke genelinde ilk 1000'e girerek kayıt yaptıran öğrencilere 9 ay süre ile karşılıksız başarı bursu verilmektedir. Bursun süresi başarı şartına bağlı olarak devam etmektedir. Erciyes Üniversitesi Vakfı, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu, Türk Eğitim Vakfı, Erciyes Eğitim ve Hizmet Vakfı, Hacı Ömer Sabancı Vakfı, Türkiye Diyanet Vakfı, Türk-Japon İlişkilerini Geliştirme Komitesi, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Teşekkül Başkanlığı, Kızılay Derneği Kayseri şubesi öğrencilere burs veren kurum ve kuruluşlardan bazılarıdır. Bu kuruluşların yanısıra hayırsever iş adamlarımız da mali yardıma ihtiyacı olan başarılı öğrencilere de katkıda bulunmaktadır. Üniversitedeki fakülte ve yüksekokullar kendi olanakları ile çok sayıda öğrenciye burs vermektedir.

5. NeslisH

NeslisH Özel Üye

Kulüpler

Erciyes Üniversitesi'nde her geçen gün sayıları artan öğrenci kulüpleri öğrencilere sosyal yönden daha katılımcı bir ortam sağlamaktadır.

Acil Yardım ve Kurtarma Kulübü
    Ağaçlandırma ve Çevre Kulübü
    Astronomi Kulübü
    Avrupa Topluluğu Kulübü - AEGEE-Kayseri
    Basketbol Kulübü
    Bilişim Kulübü
    Bisiklet Kulübü
    Biyoloji Kulubü
    Çin Dili ve Edebiyatı Araştırma Kulübü
    Dağcılık Kulübü
    Dans Kulübü
    Düşünce ve Tartışma Kulübü
    Endüstri ve Bilim Kulübü
    GENBAT Gevher Nesibe Hst.leri Bilimsel Araş.Tpl Kulübü
    Güzel Sanatlar Kulübü
    Halkoyunları Kulübü
    Havacılık Kulübü
    Hayvanları Yaşatma-Hayat Topluluğu Kulübü
    İletişim Kulübü
    İnşaat Kulübü
    İşletme Ekonomi Kulübü
    İzcilik Kulübü
    Kariyer Planlama Kulübü
    Kayak Kulübü
    Kimya Kulübü
    Kitap Kulubü
    Kuş Gözlem ve Gezi Kulübü
    Matematik Kulübü
    Mekatronik Kulübü
    Mühendislik Kulübü
    Müzik Kulübü
    Organizasyon Kulübü
    Satranç ve Briç Kulübü
    Sinema Video ve Fotoğrafçılık Kulübü
    Sosyal Yardımlaşma Kulübü
    Tanıtım Kulübü
    Tiyatro Kulübü
    Türk Cumhuriyetleri Kültür Ve Kaynaşma Kulübü
    Türk Tıp Öğrenciler Birliği Kulübü
    Türkçe Kulübü
    Voleybol Kulübü
    Yayın Edebiyat Kulübü
    Yönetişim Kulubü

Fakülteler ve Bölümler

Eğitim Fakültesi
    Fen Bilimleri Öğretmenliği (SAY)
    Ilköğretim Matematik Öğretmenliği (SAY)
    Sinif Öğretmenliği (EA)
    Sosyal Bilgiler Öğretmenliği (SÖZ)
    Türkçe Öğretmenliği (SÖZ)

Fen Edebiyat Fakültesi
    Astronomi ve Uzay Bilimleri (SAY)
    Biyoloji (SAY)
    Biyoloji (Ikinci Öğretim) (SAY)
    Çin Dili ve Edebiyati (DİL)
    Fizik (SAY)
    Fizik (Ikinci Öğretim) (SAY)
    Ingiliz Dili ve Edebiyati (DİL)
    Japon Dili ve Edebiyati (DİL)
    Kimya (SAY)
    Kimya (Ikinci Öğretim) (SAY)
    Kore Dili ve Edebiyati (DİL)
    Matematik (SAY)
    Matematik (Ikinci Öğretim) (SAY)
    Rus Dili ve Edebiyati (DİL)
    Sanat Tarihi (SÖZ)
    Tarih (SÖZ)
    Tarih (Ikinci Öğretim) (SÖZ)
    Türk Dili ve Edebiyati (SÖZ)
    Türk Dili ve Edebiyati (Ikinci Öğretim) (SÖZ)

Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
    Iktisat (EA)
    Iktisat (Ikinci Öğretim) (EA)
    Işletme (EA)
    Işletme (Ikinci Öğretim) (EA)
    Maliye (EA)

Ilahiyat Fakültesi
    Ilahiyat (SÖZ)
    Ilköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğr (SÖZ)

Iletişim Fakültesi
    Gazetecilik (SÖZ)
    RadyoSinema ve Televizyon (SÖZ)

Mimarlik Fakültesi
    Mimarlik (SAY)
    Şehir ve Bölge Planlama (SAY)

Mühendislik Fakültesi
    Bilgisayar Mühendisliği (SAY)
    Elektronik Mühendisliği (SAY)
    Elektronik Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
    Endüstri Mühendisliği (SAY)
    Inşaat Mühendisliği (SAY)
    Inşaat Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
    Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği (SAY)
    Makine Mühendisliği (SAY)
    Makine Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)

Tip Fakültesi

Veteriner Fakültesi

Kayseri Atatürk Sağlik Yüksekokulu
    Beslenme ve Diyetetik (SAY)
    Ebelik (SAY)
    Hemşirelik (SAY)

Sivil Havacilik Yüksekokulu
    Uçak ElektrikElektronik (SAY)
    Uçak GövdeMotor (SAY)

Nevşehir Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi

Nevşehir Sağlik Yüksekokulu
    Hemşirelik (SAY)