Eralanı Köyü Merkez Muş

'D.Anadolu Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 21 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Eralanı Köyü Merkez Muş konusu Merkez Eralanı Köyü Bilgileri - Eralanı Köyü Hakkında - Eralanı Köyü Tanıtımı - Eralanı Köyü Resimleri

Eralanı,Muş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: MERKEZ

İl:MUŞ

İle Uzaklığı:24 km

İlçeye Uzaklığı:24 km

Rakım: m

Nüfus:

2000:703
    1997:755

Coğrafya

Muş merkezine 24 km uzaklıktadır.Haritada muş'un güneybatısındadır.köyün aşağısından murat suyu geçiyor.

İklim

Köyün iklimi, kara iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Eğitim-öğretim oranı çok yüksektir. Sadece eğitim sektöründe çalışan 50' in üzerinde öğretmen ve idarecilerimiz bulunmaktadır. Değişik kamu kurumlarında çalışanlarımızın sayısı oldukça fazladır. Başta Tıp.Fak. olmak üzere Mühendisliklerde okuyanların sayısı oldukça fazladır. Tamamen bir rekabet ortamı doğmuştur. Eğitimde doğmuş olan bu rekabet ortamı halkımızı iyi yönlere yönlendirmiştir. Muş merkezde ekmek fabrikaları ve çeşitli iş yerleri bulunmaktadır. TCDD yolları köyümüzün bir başka güzelliği ve geçim kaynağıdır. İşçilerimizin bir çoğu emekli olmuş halen çalışanlarımız vardır. Buda en büyük zenginlik kaynaklarımızdandır. Bir kısmı Şeker Fabrikasında, Tütün Yap. İşletmesi Köy Hiz. vb. yerlerde çalışmaktalar. Yerleşim alanı olarakta güzel yerleşmiştir. Hemen hemen her evin kendine yetecek kadar bahçesi bulunmaktadır. İmkanların çoğalmasiyla köy daha da bir güzelleşiyor. Örneğin; herkes kendi evinin suyunu sondajla haletmiştir. Her ne kadar şebeke suyu olsada yazın yeterli geğildir. Bundan dolayı köylü kendi işini kendisi hal etmiştir. Bununla birlikte ağaçlandırma çalışmaları başlamıştır. Barınma konusunda şehir merkezinden bir fark görülmekektedir.Köyümüzde yetişmeyen sebze çok azdır. Malesef meyve konusunda murat nehrinin yakın olması kışın meyve ağaçlarını yakmaktadır. Bundan dolayı meyve yetişmiyor. Yazın tam bir tatil yeridir.

Köy Muhtarı: Bilgi yok.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim 8 yıllık ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve Ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur ancak sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyden tren yolu geçip köyde TCDD istasyonu vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş