Erçene Köyü Afşin Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Erçene Köyü Afşin Kahramanmaraş konusu Erçene Köyü Afşin Kahramanmaraş Hakkında - Erçene Köyü Afşin Kahramanmaraş Tanıtımı - Erçene Köyü Afşin Kahramanmaraş Bilgileri - Erçene Köyü Afşin Kahramanmaraş Resimleri

İlçe: AFŞİN - İl: KAHRAMANMARAŞ

Tarihi
    1503 yılı itibariyle MARAŞ/ELBİSTAN Orta NİYABET Nahiyesine Bağlı olan o zamanki adıyla (YAZI ELÇENİ KÖYÜ)( ELÇENİ NE DEMEK):ELBÜYÜKLÜĞÜ,BİR YÜZEYDE BOY SAYILAN İKİ KENAR ARASINDAKİ UZAKLIK. 1503 yılı itibariyle MARAŞ/ELBİSTAN Orta NİYABET Nahiyesine Bağlı olan o zamanki adıyla (YAZI ELÇENİ KÖYÜ) Evet Erçene köyünün adı 500 yıl önce YAZI ELÇENİ KÖYÜ' diye kayıtlarda geçiyor.Birde BAĞA ELÇENİ Mezrası var .Bu isim de ERÇENE köyünde yıllardan beri Bağcılık yapıldığının işaretidir.köyün geçim kaynağı bağcılık,hayvancılık ve tarım dır.BAĞA ELÇENİ adının da , Bağlara BAĞ EVLERİ' nin (Bağ Damları) çok çok yapılmış olmasından gelmektedir.Bu bilgiler,Av.M.Metin ŞİRİKÇİ'nin "BEN MARAŞ'I BÖYLE GÖRDÜM...." Adlı kitabından alınmıştır.

Kültür
    Köyümüzün önemli simalarından,ilk profösör ünvanı alan,Prof.Dr.İsrafil KURTCEPHE'dir.kendisi AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜDÜR.Köyümüzün 2. Prof.Dr.'u Mimar TÜRKKAHRAMAN'dır.AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ DEKANIDIR.Dr.Oruç ALKILINÇ,Amerika'da yabancı dil üzerine master yapmıştır,şu an İstanbul FATİH ÜNİVERSİTESİ'nde Ekonomi ve Bankacılık üzerine öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.Izmır ( Beydag) CUMHURİYET SAVCISI Alperen ALKILINÇ,Savcı Sinan ALKILINÇ,Uzm.Dr.Kardiyoloğ Osman Murat KÖLEOĞLU,Aile Hekimi Ramazan ALKILINÇ,ve adını sayamadığımız bir çok isimde köyümüzün önemlisimalarıdır.

Meşhur yemekleri:
    cıyıklama,çoban aşı,ebe fadime bulgur pilavı,manca aşı olup en güzel tatlıları:erik ezmesi,hatizedir.

Coğrafya
    Kahramanmaraş iline 138 km, Afşin ilçesine 7 km uzaklıktadır.

İklim
    Köyün iklimi, Kara iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi
    Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köy Muhtarı:
    ZEYNEL YILMAZ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:
    Telefon:
    0344 5341050
    Cep Telefonu:
    0543 5515404

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:
    2000/725

İle Uzaklığı:138 km

İlçeye Uzaklığı:8 km