En Ucuz Güneş Enerjisi

'Bilim & Teknoloji' forumunda NeslisH tarafından 25 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

1. NeslisH

NeslisH Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    En Ucuz Güneş Enerjisi konusu [​IMG]

Güneş ışığını yoğunlaştırarak güneş pillerinin ebatlarının küçültülüp maliyetlerinin azaltılabileceği fikri bir kaç onyıldır vardı. Ancak bu fikir teknolojik olarak geçtiğimiz yıllarda tekrar ilgi görmeye başladı.

Geçen ay Japon elektronik devi Sharp Şirketi güneş ışığını "fresnel merceği" ile odaklamak suretiyle güçlendiren ve mevcut silikon güneş pillerinden en az iki kat daha etkin güneş pilini tanıttı.

Diğer şirketlerde, örneğin Kaliforniya Palo Alto merkezli SolFocus ve Pasedana merkezli Energy Innovations şirketleride yeni yoğunlaştırma tekniği konusunda çalışmaya başladılar.

Yoğunlaştırılmış güneş enerjisi düşüncesi oldukça basit fikir. Güneşten gelen enerji çok verimli olmasına karşın dağınık durumda bulunmaktadır. Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuarından (ABD) Jery Olsen'in belirttiğine göre, geleneksel güneş pillerinin kullanıldığı tipik bir güneş enerjisi tesisinde bir gigawatt elektrik üretebilmek için dört milkare'lik bir alan gerekiyor.

Belirttiğine göre yoğunlaştırıcı sistem ile silikonun büyük kısmı plastik veya cam yansıtıcı mercekler ile yer değiştirecek. Bu ise daha küçük bir alanda, daha az yarıiletken malzeme ile eşdeğer enerjinin elde edilebilmesini mümkün kılarken, yarı iletken miktarındaki azalma, güneş pillerinin daha etkin ve edinilebilir olmasını sağlıyor.

Bütün bir üretim tesisi düşünüldüğünde, yansıtıcılar ve merceklerin işe dahil edilmesiyle bir gigawatt enerji elde etmek için gereken alan yarı yarıya azalıyor. (Bu yöntem güneş ısısının türbin ve stirling motorları için yoğunlaştırılarak kullanımından farklıdır)

Olson, birkaç milkare'lik plastik merceği birkaç milkarelik silikon güneş piline maliyeti ucuz olduğu için tercih edeceğini belirtiyor.

Alman Photon Danışmanlık Şirketi yöneticisi Michael Rogol'un belirttiğine göre, mevcut güneş enerjisi halihazırda dağıtım ağı fiyatlarından daha pahalıya maloluyor fakat yoğunlaştırma teknolojisi bunu değiştirme potansiyeline sahip.

Aslında eğr imalatçılar üretim, satış, dağıtım ve sistem kurmayı arttırma konusunda biraraya gelebilirlerse, fiyatları, elektrik dağıtım ağı fiyatlarıyla rekabet edebilecek seviyeye inebilir. Fakat bu yaklaşım uygulamada zorluklar da içeriyor. Sistemin karmaşıklığı nedeniyle sistem çoğunlukla söz verildiği zamanda teslim edilemeyebiliyor.

Mühendislerin yoğunlaştırıcı sistem hedefi, güneş ışığını, güneş hareket ederken, küçük güneş pili üzerinde odaklanmış olarak tutarak güneş ışığını 500 ila 700 defa yoğunlaştırılmış olarak sağlamak.

Kaynak:Technologyreview

Bu Sayfayı Paylaş