Emre Köyü Kula Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Emre Köyü Kula Manisa konusu Kula Emre Köyü - Emre Köyü Hakkında - Emre Köyü Tanıtımı - Emre Köyü Resimleri

Emre, Manisa ilinin Kula ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı ünlü halk ozanı yunus emre'nin isimden gelmiştir.yunus emre bu köyde yaşamış,ölmüştür ve türbesi burada faal durumdadır.

Kültür

Köyde güz aylarında Yunus Emre anma günleri yapılır ve her yerden insanlar bu günlere katılır. Kök boyalarıyla süslenmiş Carullah bin Süleyman Camii görenleri hayran bırakır. Köy imamlarında Nedim YILDIZ gelen turistlere gönüllü olarak rehberlik yapıp, köyün tarihi hakkında bilgiler vermektedir.

Coğrafya

Manisa iline 140 km, Kula ilçesine 21 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 408
    1997 388

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ürünleri arasında tütün ve bugday arpa susam önemli bir yer tutar.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: İbrahim KAHRAMAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 832 4122

Cep Telefonu: 0535 500 8510

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardırkanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 3 Ağustos 2010
  2. myth_237

myth_237 Yeni Üye

Demsal kardeşim. öncelikle forumunuzda köyümüzle ilgili bileri paylaştığınız için sizlere bir teşekkür bir borç bilirim. Ben köyümüzü internette tanıtımını yapmaya çalışan bir gönüllüyüm. köyümüz hakıında ayrıntılı bigli edinmek için linklerden birine tıklayıp görebilirsiniz. iyi çalışmalar.

Resmi Web sayfamız ;

Emre Köyü Gençlik Kulübü | Emre Sultan Köyü | Yunus Emre | Tapduk Emre | Kula / Emre Köyü | Emre Köyü Tan?tma Derne?i | Halil ibrahim AYDIN

Facebook Sayfamız;

Emre Köyü Tanıtma Derneği | Facebook

3. NEDİM YILDIZ

NEDİM YILDIZ Yeni Üye

selamlar kula yunus emre köyü ve carullah bin süleyman camiine sitenizde yer ayıdığınız için teşekkürler.ben carullah bin süleyman camiinin 8 yıllık imamıyım.ismim Nedim YILDIZ.8 yıldır köyümüze gelen ziyaretçilere gece demeden gündüz demeden rehberlik yapıp tanıtım yapıyorum.ama bu konuda köyümüz tanıtımında benim değilde ilgisiz bir kişinin ismini zikrediyorsunuz.lütfen bunu düzeltin.teşekkürler.

Bu Sayfayı Paylaş