Elmapınar Köyü Mecitözü Çorum

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Elmapınar Köyü Mecitözü Çorum konusu elmapınar köyü bilgileri - elmapınar köyü resimleri - elmapınar köyü tanıtım

Elmapınar, Çorum ilinin Mecitözü ilçesine bağlı bir köydür.

===Tarihi-- köyün önceki adı Çağna'dır.Fakat bazı türkçe düzenlemelerden dolayı Elmapınar olarak değiştirilmiştir.Bu isim muhtemelen köye pınarlarının ve elma ağaçlarının çokluğundan dolayı verilmiştir.

Kültür

Elmapınar köyünde çoğunlukla türkmen yerleşimi mevcuttur. Köyde sünni-Türkmen kültürü hakimdir.
    Coğrafya

Çorum iline 35 km, Mecitözü ilçesine 7 km uzaklıktadır. Köyde Bağlık ve Bahçelik alanlar boldur.Köy Avkat dağı eteklerinde bulunmakla birlikte genel bitki örtüsü çalılıktır.ayrıca kızılcık karadut ve köknarda bulunur.
    İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kışın bol yağış alır.Yazın sıcak ve yağışlı geçer.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 355
    2000 987
    1997 988
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

--Aozen19 08:37, 5 Temmuz 2009 (UTC)===Muhtarlık=== Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Rıfat Kılıçarslan
    2004 - Cavit Aydoğdu
    1999 - Mustafa Aydın
    1994 - Mustafa Aydın
    1989 - Mehmet Özsoy
    1984 - Ömer Kılıç
    (1979)) - Ladif Metin
    (2008)- cavit Aydoğdu

--Aozen19 08:37, 5 Temmuz 2009 (UTC)
    Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu 1. kademe vardır. İlköğretim okulu 2. kademe öğrencileri taşımalı eğitimden yararlanmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
    köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş