Elazığ - Merkez - Elazığ Lisesi

'Liselerimiz' forumunda DeMSaL tarafından 29 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Elazığ - Merkez - Elazığ Lisesi konusu Elazığ - Merkez - Elazığ Lisesi

1890 yılında Abdulhamit devrinde Elazığ Aslanpınarı Mevkiinde "Mamura-tül Aziz İdadiye-i Hamidiye Mülkiye-i Şahane" adıyla liseye denk bir okul kurulur.
    Yedi sınıfli olarak açılan bu okul 1905 yılında sınıf sayısı altıya indirilir. Adı da "Sultanî" olur. 1914´e kadar devam eden eğitim, binanın askeri hizmetlerde kullanılmaya baslanması üzerine eğitime merkezde bir evde devam eder.
    1915 yılında öğretmensizlikten dolayı lise kısmı kapatılır. Ortaokul olarak faaliyete devam eder. Ardından bu günkü Verem Savaş Dispanserinin bulundugu yerde Almanlar tarafından yaptırılmış olan binaya taşınır. Burası yeterli olmayınca 1932 - 1933 yılında yine Almanlardan kalma sonradan yanan eski ortaokulun bulundugu yere taşınır. 1940 - 1941 yılından itibaren yeniden lise kısmı açılır, Cumhuriyet İlkögretim Okulu binasında Elazığ Lisesi faaliyete devam eder. Bu durum 1947 - 1948 öğretim yılı basına kadar devam eder.Bu tarihte istasyon yakınında yeni yapılan bu günkü Mustafa Kemal İlkögretim Okulu olarak kullanılan binaya geçilir.
    Onuncu defa tasınan okulumuz 1964´te bu günkü lise binasına kavuşur. Bundan sonra aynı yerde Elazığ Lisesi olarak eğitim faaliyetlerine devam etmektadir.

MİSYONUMUZ

Biz;

1. Bütün öğrencilerin öğrenmeleri için çalışıyoruz.
    2. Onların, bilgili, becerikli ve kendine güvenen bireyler olarak yetişmelerine fırsat sağlamak için varız.
    3. Öğrenciler, çalısmalarımızın odak noktasıdır bunun için amaçlarımızın temelini oluştururlar.
    4. Öğrencilerimize birey olarak saygı duyar ve onları koruruz.
    5. Biribirimze destek olur ve okulumuzu bir aile gibi görürüz.
    6. Öğrenci merkezli eğitimin önemini bilir, aktif öğrenme yöntemlerini okulumuzda uygular ve öğrencilerimizi aktif kilarız.
    7. Öğrencilerimizin vatanını, milletini, bayrağını seven, milli duygulara sahip kişiler olarak yetişmesi için çalısıyoruz.

VİZYONUMUZ

Biz istiyoruz ki;

1. Okulumuzda herkes, her gün daha iyiye ulasmak için çalışsın.
    2. Öğrenen okul olabilmek ilk hedefimiz olsun. Öğrencilerimiz bilgiye ulaşmayı bilsin, öğrendiklerini hayata uygulayabilsinler.
    3. Eğitimde velilerimiz, en önemli destek kaynagımız ve öğretimi tamamlayıcı unsur olsun.
    4. Öğrencilerimiz, düsündügünü sözlü ve yazılı olarak özgürce ifade edebilen, eleştirebilen, yorumlayabilen, kültürel değerlerini yitirmeden, çağa ayak uydurabilen ve teknolojiyi kullanabilen bireyler olsun.
    5. Okulumuz çevresine olanaklar ölçüsünde eğitim ve kültür hizmeti sunan, toplumsal değişimdeki rolünü gerçekleştiren okul olsun.

"İdeal yaratmak istiyorsanız öğüt vermekten vazgeçip örnek olun"

Bu Sayfayı Paylaş