Elazığ - Merkez - Cumhuriyet Lisesi

'Liselerimiz' forumunda DeMSaL tarafından 29 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Elazığ - Merkez - Cumhuriyet Lisesi konusu Elazığ - Merkez - Cumhuriyet Lisesi

Okulumuz 1966 yılında “ Devrim Ortaokulu” adıyla Eğitim Öğretime başlamıştır. Geçici bir süre Ticaret Lisesini bünyesinde barındırmıştır. 1980–1981 Öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü nedeniyle okulun adı “100.Yıl Ortaokulu” olarak değiştirilmiştir. Daha sonra 1997–1998 Öğretim yılında 8 Yıllık Kesintisiz Eğitim Kanununa göre okulumuzun ismi ‘ 100.Yıl İlköğretim Okulu” değiştirilmiş olup, eğitim-öğretim kesintisiz olarak sürdürmüştür. Okulumuzda 17 derslik bulunmakta, 4 adette Laboratuvar bulunmaktadır. 100. Yıl İlköğretim Okulunun öğrenci alımını durdurmuş, fakat mevcut öğrencileriyle halen eğitim sürdürmektedir. 2008-2009 Eğitim Öğretim Yılından itbaren, Cumhuriyet Anadolu Lisesi Eğitim-Öğretim faaliyetine başlamıştır.

OKULUN GENEL DURUMU
    Okulumuz 2.720 m2 lik bina ,14.748 m2 lik maliye hazinesi üzerine inşa edilmiş olup, Okulun bahçesi tamamen taş duvarla örülüdür. Bahçe duvarı tamamen demir parmaklıklar ile örülüdür.

VİZYONUMUZ

Cumhuriyet Anadolu Lisesi olarak üstlendiğimiz eğitim öğretim görevini yerine getirirken

* Güçlü bir kimliğe sahip,
    * Başarıyı hedefleyen,
    * Bilim ve teknolojinin tüm imkânlarını kullanarak ülkesine ve milletine hizmet aşkı ile dolu,
    * Dünya standartlarını yakalamış,
    * Adından saygı ile söz edilen,
    * Yenilikçi,
    * Yaratıcı,
    * Lider olabilen,
    * Toplum tarafından takdir edilen,
    * Türk kimliğine sahip olduğu kadar dünya vatandaşı niteliklerine sahip olan,
    * Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı,
    * Ahlaklı,

Tercih edilen bir nesil yetiştirmektir.

MİSYONUMUZ

Cumhuriyet Anadolu Lisesi olarak üstlendiğimiz eğitim öğretim görevini yerine getirirken;

* Öğrencilerimizin mutluluğunu ve ruhsal gelişimlerini ön planda tutmak,
    * Öğrencilerimizin aile, toplum ve vatanlarına bağlı, çok çalışmaya hazır, ahlaklı, özgüven ve sorumluluk sahibi insanlar olarak yetişebilmeleri için sıcak bir ortam sağlamak,
    * Çevre ile çatışmaya girmeden, mevcut değerlere saygılı, olumlu değerleri çevresine aşılayan bir merkez olmak,
    * Eğitime, öğretime göre öncelik vermek,
    * Disiplinli çalışmalar gerçekleştirerek bilginin sınırsızlığını hissettirmek,
    * Öğrencilerimizin farklı kültürlerle etkileşimi ve yapacakları bilimsel çalışmalarda rahatça kullanacakları en az bir yabancı dili öğrenmelerini sağlamak,
    * Öğrenciler, okul idaresi, öğretmen ve veliler arasında sıcak ve yapıcı bir diyalog geliştirmek,
    * Ders dışı etkinliklere katılımı sağlayarak ve yaygınlaştırarak, birlikte aynı hedefe doğru çalışıp üreten sosyal bireyler yetiştirmek,
    * Öğrencilerimize yardımseverlik ve sosyal sorumluluk ilkelerini aşılamak için okul içi ve dışında etkinliklere katılmak,
    * Ulusal Bayram ve anma günlerinde anlamlı etkinlikler gerçekleştirerek öğrencilerin kültür varlıklarına sahip çıkmalarını sağlamak,
    * İddialı ve yetenekli gençler için en çok tercih edilen çekim merkezi olmak,
    * Öğrencilerimizi ülkemizin en seçkin Yüksek Öğretim Programları’na hazırlamak,
    * Atatürk İlke ve inkılâplarına bağlı, Atatürkçü Düşünce sistemini benimsemiş bireyler yetiştirmek,
    * Milli Kültür ve manevi değerlere bağlı bireyler yetiştirmek.

Önde gelen hedeflerimizdendir.

Bu Sayfayı Paylaş