Ekonomik Kriz ve Türkiye

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda NeslisH tarafından 11 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

1. NeslisH

NeslisH Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Ekonomik Kriz ve Türkiye konusu Evet Türkiyeyi yöneten devlet adamları şunu söylemekte, biz gereken tedbirleri aldık ve ekonomimiz ve her türlü alt yapı ve yasal tedbirlerimiz sağlam ve Türkiye bankacılık sektörü ve ekonomimiz, dünyada yaşanan bu büyük ekonomik krizden etkilenmez demektedirler..

Bunu devleti yönetenler panik olmasın, insanlar korkuya kapılmasın diye söylemek görevidir ancak: devlet adamlarının bu araya birde gerçekleri de sıkıştırarak insanlarımız uyarma, tedbir almalarını sağlama görevi de vardır.
    Türkiye'de bu uyarı yapılmamaktadır.
    Dünyaya hükmeden ve dünya ekonomisini ellerinde bulunduran ülkelerde ekonomik kriz yaşanacak, halen kendi ayakları üzederinde duramayan ve gerekli her türlü yasal tedbirleri alamamış, kendine ve ülkesinin ekonomisine güvenmeyen insanların yaşladığı, sermayenin çoğunun yabancılardan oluştuğu bir ülkede yaşayacaksın ve olumsuz ekonomik gelişmelerden kaygı duymayacak ve korkmayacaksınız. Bu saflık ve yanlışlık olur.

Koskoca avrupanın ve Amerikanın holdinkleşmiş şirketleri etkilenecek, Türkiye'deki ufacık aile şirketleri ile bireysel imkanlar ile kurulmuş ve ayakta durmaya çalışan işletmeler, dünyada esen bu olumsuz ekonomiden zarar görmeyecek! Dünyanın neresinde anlatılırsa anlatılsın insanlara inanmazlar ve gülüp geçerler ve bu arada da çok yakın zamanda da mahalli yerel seçimleriniz olacak, bunun etkilerinin de unutulmaması gerekir.

Elbette her ekonomide olduğu gibi bu ekonomik kaosun dezavantajları yanında, elbette avantajları da çıkabilir. önemli olan bu avantaj rüzgarlarının ne kadarını, kendi yönünüze çevirebildiğiniz ve çevirebileceğiniz, uluslararası tecrübeleriniz, bağlantılarınızın, çıkarlarınızın diğer ülkeler ve dünya ekonomisine hükmeden ülkeler ile ne kadar bağdaştığı da önemlidir.

Burada düşünülen Amerika ve Avrupa banka ve piyasalarından kaçan sermaye ve sıcak paraların Türkiye piyasasına gireceği sebebi ile Türk Ekonomisinin fazlaca etkilenmeyeceği düşünülse de bununla ilgili şimdiden ve çok ciddi tedbirlerin alınması ve ekonomik çalışmaların yapılması gerekmektedir.

Aksi takdirde, Amerika ve Avrupada yaşanan bir nezle hastalığı, bizde bronşit veya astım hastalığına dönüşür ve bu şekilde yaşanır. Dolayısı ile Türk insanlarımızın elbette uyarılması gerekmektedir.

Türkiye'yi şimdiden ekonomik sıkıntıların b aşladığını ve özellikle 2009 yılında ekonomik krizin hat safhada Türkiye'de yaşanacağının kesinlikle unutulmaması gerekir diye düşünüyorum.

* dövizli alışverişlerden ve borçlanmalardan uzak durulması çok önemlidir.

* Bir alacağa ve tahsilata bağlı kalarak geleceği göremeden, uzun vadeli borçlanmalardan uzak durulması gerekir.

* Şu sıralarda özellikle küçük sermayelerin borsadan uzak durması gerekir.

* Mevduatların en güvenilir bankalarda bulundurulması önemlidir.

Kısacası Özellikle Amerika ve Avrupada yaşanan ve tüm dünyayı saran büyük bir ekonomik kriz sonrasında, özellikle önümüzde bizi yöneten siyasi insanların seçimlerinin bulunması, Türkiye ekonomisinin 2/3'ünün bağımlı bulunduğu ülkelerde meydana gelen bir ekonomik sıkıntının, bu ülkelerde 700 milyar dolarlar ile avrupada yine milyarlarca Yuro ile bu ekonomik krizlerin atlatılmaya çalışıldığı bir dönemde, Türkiye'nin bu krizi nasıl ve ne gibi önlemler ile zarar görmeden değil de teşbihte hata olmazmış, bu fırtınadan gemimizi nasıl en az zarar ile kurtarırız yani, ekonomimizi daha az bir zarar ile nasıl kurtarılabiliriz, bunun planlamasının yapılması gerekmektedir diye düşünüyorum.

Türkiye'de yaşanmış bir 2001 ekonomik krizi deneyimimiz vardır. İşin garibi bu ekonomik krizi Dünyada kriz yok iken tek başımıza biz yaşadık ve ayağımıza çelme takanlar olduğu kadar, bize yardım edenlerde olmuştur. ANCAK; şu an yaşanan kriz dünya coğrafyasında yaşanan küresel bir ekonomik kriz olup, herkes kendi can derdine düşmüş olup, bu yeni yaşamaya başladığımız ve ileride etkilerini (8) şiddetinde bir depreme uğramış gibi sıkıntılarını yaşayacağımız bir ekonomik kriz yaşanacağını, Bir Türk insanı olarak Türkiye esnaf ve tüccarı ile vatandaşlarını uyarma ihtiyacı duydum....Burada amacım kesimlikle Türk insanında esnafında korku ve paniğe yol açmak değil, önümüzdeki ekonomik fırtınının boyutunun iyi algılanması içindir.

Sizler kadar bende çok isterim, Dünyada ekonomik kriz yaşanırken, Türk Ekonomisi etkilenmesin ve hatta Türkiye ekonomik kriz yaşayan diğer ülkelere yardım etsin. Ancak; Nerde o günler...

Temennim inşallah ben yanılırım dır! Çünki en kötüyü düşünerek gerekli tedbirler alınır ise hafif olarak atlatılabilecek bir ekonomik sıkıntı bizlere mutluluk verir. Elbette bu sıkıntılar herkes tarafından bilinmekle birlikte, benim bu yazımın bilmeyenleri uyarma, bilen insanlarımıza ise hatırlatma olarak kabul edilmesini dilerim.

Bu Sayfayı Paylaş