Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

'Üniversiteler' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü konusu

Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü 1982 yılında kurulmuştur. Ege Üniversitesi’nde sosyal ve insani bilimlere dayalı 23 Anabilim Dalında yüksek lisans, 19 Anabilim Dalında doktora, 3 Anabilim Dalında tezsiz yüksek lisans ve 4 Anabilim Dalında ise ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans öğretimleri yürütülmektedir.

Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne yılda bir kez tezli ve tezsiz lisansüstü öğrenci kabul edilmektedir. Ayrıca gelişmekte olan üniversitelere eleman yetiştirmek amacıyla Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında da öğrenci kabul edilmektedir.

Tezli yüksek lisans programlarının eğitim süresi 4 yarıyıl, doktora programlarının 8 yarıyıl, ikinci öğretim tezsiz yüksek lisans programlarının 3 yarıyıl, ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans programlarının ise 2 yarıyıldır. Eğitimini tamamlayan tezli yüksek lisans mezunlarına “Master of Business Arts (MBA)” ve doktora mezunlarına “Doctor of Philosophy (PhD)” ünvanı verilmektedir.

Enstitüye bağlı programlarda halen 212 öğretim üyesi görev almakta, 542 doktora öğrencisi, 1021 yüksek lisans öğrencisi eğitimine devam etmektedir.

Adres:
    Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Zemin Katı 35100 Kampüs Bornova-İzmir
    Telefon:
    0232 - 342 49 50 Dahili : 2507
    Fax :
    0232 - 388 99 49
    E-mail :
    sosbilen@mail.ege.edu.tr

Bu Sayfayı Paylaş