Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı,Toksikoloji Enstitüsü

'Üniversiteler' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı,Toksikoloji Enstitüsü konusu Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı,Toksikoloji Enstitüsü

Türkiye’de madde bağımlılığı, toksikoloji ve ilaç klinik araştırmaları alanlarında eğitim- öğretim veren kuruluşlar arasında öncü olmak, bölge ve ülke kurumlarına katkı sağlayacak bir laboratuar, eğitim zinciri oluşurarak, yurt dışındaki benzer kuruluşlar ile yarışabilecek seviyeye gelmektir.

Enstitümüzün Açılma Gerekçesi Yasal ve yasal olmayan maddelere klinik ve analitik yaklaşımlar birçok alanda bir gereksinim olarak karşımıza çıkabilmektedir. Madde kullanımı olan olguların belirlenmesi (örneğin trafikte, iş yerinde, denetimli serbestlik izlenmelerinde) adli sorun olabilecek durumlarda gerekli olmaktadır. Aynı zamanda bağımlılık tedavisi ve zehirlenmelerin izlenmesinde de giderek artan bir gereksinim bulunmaktadır.

Bağımlılık toplumda sorunları en fazla madde bağımlılığı boyutu ile göstermektedir. Bu nedenle ilaç araştırmaları ile birlikte çalışılması bağımlılık geliştirme riski olan maddelerin belirlenmesi, bu tür maddelere karşı önlem çalışmalarının alınmasını da beraberinde getirecektir. Aynı zamanda yasal uygulamaların belirlenmesi bağımlılık geliştirme riski olabilecek ilaçların daha güvenli kullanımlarını da sağlayacaktır.
    Bugün için madde bağımlılığı tedavisinde önemli aşamalar kaydedilmiş olmasına rağmen bağımlılık mekanizmalarının bilinmeyenleri çok olduğundan bu konuda çok sayıda tedaviye yönelik araştırmalar gerekmektedir.

Bu kadar geniş bir grubu etkileyebilen, birçok farklı disiplininin işin içinde aktif bulunmasını gerektiren bir sorun olması nedeniyle; hızlı büyümesi, şekil değiştirmesi ile ilişkili olarak yerel, ulusal ve uluslararası planların uygulamasında ve gereğinde değiştirilmesinde hızlı kararların alınmasını gerektirmesi, diğer kurumlarla birlikte hareket edilmesi gerekliliği gibi birçok gerekçe bu hizmetlerin bir çatı altında sunulacağı bir kurumun oluşturulmasını zorunlu kılmıştır.

Enstitü bünyesinde 3 tane anabilim dalının açılması 25.03.2008 tarihli 2 sayılı Enstitü Yönetim kurulunda oybirliği ile kabul edilmiştir. Bunlar “madde bağımlılığı”, “klinik toksikoloji” ve “ilaç klinik araştırmaları” anabilim dallarıdır. Bu anabilim dallarının oluşturulmasında ortak temel hedefimiz madde bağımlılığı ile ilişkili sorunlarda çözüm yollarının oluşturulmasıdır.

tel : (232)342 17 45 e-posta : bati@mail.ege.edu.tr

Bu Sayfayı Paylaş