Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü

'Üniversiteler' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü konusu Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü

Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü, güneş enerjisi ve uygulamaları konularında lisansüstü öğrenim ve araştırma çalışmalarında bulunmak üzere, 1978 yılında kurulmuştur. Enstitü, Ege Üniversitesi Lojmanları içerisinde 1986 yılında tamamlanan ve güneş enerjisi ile pasif olarak ısıtılan binasında hizmet vermektedir.

Ülkemiz için önemli olan, güneş, biyokütle, rüzgar, jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji tasarrufu, enerji verimliliği konuları ile birlikte 2001 yılından başlayarak Güneş Işınımlı Fotokimya konusu da Yüksek Öğretim Kurulu kararı ile Enstitü çalışma alanları içerisine dahil edilmiştir. Enstitüde, Enerji ve Enerji Teknolojisi adlı 2 anabilim dalı bulunmaktadır.

Vizyon:

Misyon edinilen çalışmalar kapsamında;

+ Yurtiçi ve yurtdışındaki üniversite ve diğer kuruluşlarla araştırma ve eğitim konularında
    işbirliği yapmak,
    + Araştırmacı, uzman, uygulayıcı mühendis, teknik elemanların eğitim ve gelişmesini sağlamak
    için kurslar ve seminerler düzenlemek,
    + Çalışma konularında ulusal ve uluslararası sempozyum, panel ve toplantılar düzenlemek,
    + Dokümantasyon ve yayın çalışmaları yapmak ve bu konuda araştırma, geliştirme yapan
    diğer kuruluşlarla işbirliği yapmak,
    + Gereğinde enerji konusunda ilgili yayın organlarına sözlü ve yazılı bilgiler vermektir.

Misyon:

Güneş enerjisi başta olmak üzere, diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi, fotokimyasal teknolojiler, biyokütle enerjisi konularında araştırma ve uygulamalarda bulunmak; sanayide enerji tasarrufu, yakma sistemleri, enerji verimliliği, güneş mimarisi ile ilgili çalışmalar yapmaktır.

http://eusolar.ege.edu.tr

Bu Sayfayı Paylaş