Eşden İzinsiz Aileye Maddi Yardım Yapılır mı

'İslamda Aile ve Kadın' forumunda DeMSaL tarafından 22 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Eşden İzinsiz Aileye Maddi Yardım Yapılır mı konusu mustafa karataş islami soru cevaplar - aileye maddi yardım

Soru :

Hocam hanımımdan habersiz kendi anne-babama (kendi ailemi madur etmeyecek şekilde)maddi destek yapmam caiz midir? Hanımımla istişare ederek bu yardımı yapmak istediğimde her defasında aramızda tartışma çıkıyor.

Cevap :

Kişinin hanımı, çoluğu-çocuğu kadar anne-babası da bir o kadar önemlidir. Anne-babası zorluk içerisindeyken kendisi ailesi içerisinde refah ve mutluluk içerisinde yaşayan bir kişi Allah katında günahkar olur. Her iki tarafı da mağdur etmeyecek şekilde yardımda bulunmanın hiçbir sakıncası yoktur; aksine bu, o ferde yüklenmiş bir görevdir. Eşler bu konuda anlayışlı olmalı, bu konuda tartışmaya girmekten kaçınmalıdırlar.
    Anne-babalar küçükken çocuklarına baktıkları gibi büyüyünce evlatları da onlara bakmakla yükümlüdür. İslam Dini aile bağına çok önem vermiş, bu konuda hassasiyet gerektirecek kaideler ortaya koyarak aile düzenini korumaya çalışmıştır.

Doç .Dr. Mustafa Karataş

Bu Sayfayı Paylaş