Eğer bunu da anlamadıysa

'İslami Kıssalar & Hikayeler' forumunda Mavi_Sema tarafından 27 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Eğer bunu da anlamadıysa konusu Eğer bunu da anlamadıysa

Harun Reşid’in annesi Behlül Dânâ’ya gelerek, “Harun’a biraz nasihat et de adâletten ayrılmasın. Yoksa âhirette işi çok zor olacak” der.

Bunun üzerine Behlül, bir gün Harun Reşid’e, “Uygun görürseniz biraz dolaşalım” der ve onu mezarlığa götürür. Tek tek mezarları göstererek, “Bak şu filanca idi, şu kadar malı vardı, şu kadar yıl yaşadı ve öldü. Şurada yatan da filanca idi, zamanının hükümdarı idi, şu kadar askeri, şu kadar da hazinesinde malı vardı. Şurada yatan kadın da zamanının en güzeli idi. Herkes ona sâhib olmak için can atıyordu. Sonunda biri ile evlendi, şu kadar çocuğu oldu ve şu kadar yıl yaşadı” der. Bu ve benzeri yer gösterme ve değerlendirmenin ardından eve dönerler. Harun Reşid’in annesi, “Behlül ile sohbet ettin mi, sana neler anlattı?” diye sorar. Harun Reşid, hayır dercesine annesinin sorusuna cevab vermez. Daha sonra annesi tekrar Behlül’e gelerek, “Oğluma ne zaman nasihat edeceksin?” diye sorar.O da şöyle cevab verir: “Ben ona nasihat ettim. Birlikte mezarlığa gittik. Ona bazı geçmiş kimseleri hatırlattım. Ölüm en büyük nasihattir. Eğer bunu anlamadıysa diğer söyleyeceklerimin de bir faydası olmaz.”

Bu Sayfayı Paylaş