Dutluca Köyü Akseki Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Dutluca Köyü Akseki Antalya konusu Akseki Dutluca Köyü - Dutluca Köyü Hakkında - Dutluca Köyü Tanıtımı - Dutluca Köyü Resimleri

Dutluca, Antalya ilinin Akseki ilçesine bağlı bir köydür. Köyün eski adı Gelves tir daha sonra Dutluca olmuştur. Antalya iline 161 km, Akseki ilçesine 1 km uzaklıktadır.

Kültür

Köyün Eşki tarhana ismi verilen yöresel çorbası vardır. Buğdağ (yarma) taş erik domates tuz ve acı biberle yapılır. Kışın nohut et ve yağ ile karıştırılarak çorba yapılır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisinde dense de çok temiz yayla havası içerir ve nemden yoksundur. Köy son yıllarda Manavgat İlçesinden çok göç Almaktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 70
    2000 64
    1997 0

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır, fakat kapalıdır. Eğitim taşımalı eğitim olarak yapılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Önemli ve Turistik Alanları

Köylülerce yaklaşık bir saat dağa tırmanarak çıkılan ve keçi yoluyla ulaşılan kocakatran isimli yaşı bilinmeyen ağacın tılsımına inanılır. Köyü kuran horasan erenlerine ait olduğuna inanılan Hacetgana Türbesi bulunmaktadır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş