Donatım Köyü Merkez Muş

'D.Anadolu Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 21 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Donatım Köyü Merkez Muş konusu donatım köyü bilgileri - donatım köyü resimleri - donatım köyü tanıtım

Donatım, Muş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

köyümüz muş iline 3 km uzaktadır muş ilini aynı zaman da tepeden görme imkanına sahip en yüksek tepede kuruludur sağımızda KEPENEK solumuzda SOGUCAK bulunmaktadır köyümüzün geçmişi urartuların haspet kalesine geçişi icin atlı süvarilerinin geçiş güzergehıdır yamacımızda bulunan papaz okulu denilen arak kilisesi de ayrı zenginliğimiz dir.Ayrıca köyümüzün üç çeşmesi bulunup bu çeşmeler eskiden muşta yaşayan ermeni kökenli kişiler tarafından yapıldığı bilinmektedir.Çeşmelerin adı köyün batı tarafından girişinde kaniya dere(kilise çeşmesi) köyün içinde kaniya cami ye (cami çeşmesi)ve doğu tarafından girişte de kaniya mezın (büyük çeşme isimli çeşmeleri) dır Geniş muş ovasına karşı huşu içinde izleyebileceğiniz bir ova manzarası bulunmaktadır.Daha önce sahip olduğu ormanları insanların ısınmak için faydalandıklarından dolayı kurumuş maki görüntülü çalılık haline gelmiştir.

Kültür

Köyümüze özgü yemek zenginliğimiz sadece anam FENER BALİ nin turşuları meşhurdur.

ayrıca muşun olduğu gibi köyümüzünde meşhur içli köftesi vardır. kışlık olarak hazırlanmak üzere turşular ve konserveler gelenek yemek çeşitlerimizdendir. köyümüzde daha önce ermeniler ve muhacirler yaşadığı için mutfak zenginliğimiz ermeniler ve muhacirlerin yemeklerinden geldiği düşünülmektedir.
    Coğrafya

coğrafik olarak kuzeyinde muş ovası güneyinde dağlar doğusunda kepenek köyü batısıdna ise muş merkez bulunmaktadır. Dağ eteğine kurulu bir köy olup ovaya göre daha yüksekte bulunmaktadır.
    İklim

Köyün iklimi, Karasal iklim etki alanı içerisindedir.yazlar sıcak ve kurak kışlar ise kar yağışlı ve soğuk geçmektedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 730
    2000 621
    1997 537
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.tarımsal olarak tütün şeker pancarı sebze çeşitleri yetiştirilmektedir. Hayvansal olarak küçük baş(koyun)büyük baş(inek) yetiştirilir. hayvansal ürünler köyde üretilip şehirde satılır. köy halkı büyük bir çoğunlukla şehir merkezindeki küçük işletmelerde çalışırlar.özellikle Terzi ve Lokantacılık mesleği halk arasında en çok bilinen ve yapılan mesleklerdir.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesiVARDIR kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve Ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş