Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Kampüsü

'Üniversiteler' forumunda Mavi_Sema tarafından 1 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Kampüsü konusu Kuruluş Tarihi : 02/06/1982

Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıp ve Sağlık bilimleriyle ilgili lisansüstü eğitim yapmak amacıyla Dokuz Eylül Üniversitesi'ne bağlı olarak 02/06/1982 tarih ve 41 sayılı "Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilatı hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin" 18/h maddesi gereğince kurulmuştur. Lisansüstü öğretim Yönetmeliği'nin 06/10/1982 gün 17830 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmasından sonra, daha önce Tıp Fakültesinde çalışmalarını sürdüren dört lisansüstü öğrencinin intibakları yapılarak başlatılan eğitim ve öğretim faaliyetleri bugüne dek giderek artan bir yoğunlukla sürdürülmektedir. 03/03/1983 tarih ve 17976 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren "Lisansüstü Eğitim-Öğretim Enstitülerinin Teşkilat ve İşleyiş yönetmeliğinin" 5/c maddesi uyarınca halen Enstitümüzde Tıp Fakültesinde ilgili Anabilim dalları ile Hemşirelik Yüksekokulu, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, Onkoloji Enstitüsü lisansüstü eğitim vermektedir. Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nün amacı, sağlık alanına giren üniversite mezunlarına, tıp ve sağlık bilimleri yönünden başarılı bilim adamları yetiştirmeye yönelik ileri düzeyde kurumsal ve uygulamalı eğitim ile araştırma yapma olanağı sağlamak; bilimsel yeniliklere açık, ulusal ve uluslararası boyutlarda etkin akademisyen kadrolar yetiştirmektir. Böylece kuruluşun gerçekleştiği 1982 yılında dört öğrenci ile başlayan mezuniyet eğitimleri hızla artmıştır. Öte yandan Enstitü bünyesinde yer alan lisansüstü programları da geçen yıllarla doğru orantılı olarak giderek artmaktadır. 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılında Enstitümüzde 100 Doktora ,239 Yüksek Lisans ve 4 Bilimsel Hazırlık olmak üzere 343 öğrenci mevcut bulunmakta. Bu lisansüstü öğrencilerin 51'si 2547 sayılı kanunun 50d ve 35. maddesine göre Enstitümüzde Araştırma Görevlisi olarak görev yapmaktadır. Enstitümüzde ayrıca 1 Doçent , 3 Uzman ve 1 Öğretim Görevlisi bulunmaktadır. Mezun sayımız 2008-2009 yılı itibariyle; toplam 615'dir.

Enstitü Sekreteri :

BAHRİYE DEMİREL bahriye.demirel@deu.edu.tr Tel: 412 26 03

* E-Mail: saglikbil@deu.edu.tr

Öğrenci İşleri Birimi :

ALPASLAN ATIL alpaslan.atil@deu.edu.tr Tel: 412 26 26

B. KAAN ALTUNOĞLU bilgekaanaltunoglu@deu.edu.tr Tel: 412 26 13

MELTEM ÇAKARAY meltem.ericek@deu.edu.tr Tel: 412 26 10

BEYHAN GÜRKAN beyhan.aylanc@deu.edu.tr Tel: 412 26 18

ELİF POLATTÜRK elif.pturk@deu.edu.tr Tel: 412 26 15

NESLİHAN GÜNGÖR neslihan.gungor@deu.edu.tr Tel: 412 26 19

* E-Mail: saglikbil.ogrenci@deu.edu.trsaglikbil.ogrenciisl@deu.edu.tr

İdari ve Mali İşler Birimi: