Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kampüsü

'Üniversiteler' forumunda Mavi_Sema tarafından 1 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kampüsü konusu Fen Bilimleri Enstitüsü Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bağlı olarak, 22.06.1982 tarih ve 41 sayılı Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 18/h maddesi gereğince kurulmuştur. 06.10.1982 gün ve 17830 sayılı Resmi Gazete’de Lisansüstü Öğretim Yönetmeliği yayınlanmasından sonra ilgili yönetmelik hükümlerine göre öğrenci alınımına başlanmış olup, 20 Temmuz 1982 tarihinden bu yana eğitim ve öğretim faaliyetleri bugüne kadar aralıksız olarak başarıyla sürdürülmektedir.
    03 Mart 1983 gün ve 17976 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş olan “Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Enstitülerinin Teşkilat ve İşleyiş Yönetmeliği”nin 5. maddesi uyarınca Fen Bilimleri Enstitüsü’nün Anabilim ve Anasanat dalları Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bağlı Mühendislik , Mimarlık, Fen Edebiyat Fakültesi’nin ilgili bölümleri ile Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü anabilim dallarından oluşur.
    Fen Bilimleri Enstitüsünün kuruluş amaçlarından biri olan üniversitelere bilim adamı yetiştirme konusuna, Enstitümüz kuruluşundan itibaren büyük önem vermiş ve bugüne kadar 1813 yüksek lisans, 419 doktora öğrencisini mezun ederek, başta üniversitemiz olmak üzere, diğer üniversitelere, kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektöre değerli uzman ve bilim adamları kazandırmıştır.
    2004/2005 öğretim yılında Enstitümüzde 18 anabilim dalına ait 6 Bilimsel Hazırlık programında, 48 yüksek lisans programında ve 39 doktora öğretim programında 1233 öğrenci ile lisansüstü eğitimine devam etmektedir. Ayrıca 2004/2005 öğretim yılı için Enstitümüz 10 farklı anabilim dalında tezsiz yüksek lisans programı açmıştır.

Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde lisansüstü eğitim enstitü müdürü ve iki enstitü müdür yardımcısı tarafından yürütülür. Enstitü Kurulu ve Enstitü Yönetim Kurulu enstitü müdürü ve müdür yardımcılarına lisansüstü eğitime ilişkin verdikleri/verecekleri kararlarda yön verirler. Akademik kararların alınmasında etkili olan Enstitü Kurulu, enstitü müdürü, müdür yardımcıları ve enstitü anabilim dalı başkanlarından oluşur. Enstitü müdürü, enstitü müdür yardımcıları ve enstitü kurulunca seçilen üç profesörden oluşan Enstitü Yönetim Kurulu enstitünün yönetimine ilişkin kararların alınmasında etkilidir.

Yöneticiler
    Prof.Dr.Cahit HELVACI
    Müdür
    Prof.Dr.İ.Akın ALTUN
    Müdür Yardımcısı
    Doç.Dr.Hasan SÖZBİLİR
    Müdür Yardımcısı
    Serap BİÇİCİ
    Enstitü Sekreteri
    Yönetim Kurulu
    Prof.Dr. Cahit HELVACI (Müdür)
    Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı

Prof.Dr. İ.Akın ALTUN (Müdür Yardımcısı)
    Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Anabilim Dalı

Doç.Dr. Hasan SÖZBİLİR (Müdür Yardımcısı)
    Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı

Prof.Dr. Kadir YURDAKOÇ
    Kimya Anabilim Dalı

Prof.Dr. Hülya KOÇ
    Şehir ve Bölge Planlama Anabilim Dalı

Prof.Dr. Ayşe FİLİBELİ
    Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı

Yazışma adresi
    Dokuz Eylül Üniversitesi
    Fen Bilimleri Enstitüsü
    Tınaztepe Yerleşkesi 35160 Buca - İZMİR

Telefonlar