Diyarbakır'da neler yaşandı?

'Diğer Takımlar' forumunda YıLMaZ tarafından 9 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. YıLMaZ

YıLMaZ Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Diyarbakır'da neler yaşandı? konusu Diyarbakır'da neler yaşandı?

Türkiye'nin konuştuğu fotoğrafları çeken Murat Akbaş izlenimlerini yazdı
    Olayların fitilini ateşleyen ilk maçta da görevimin başındaydım. Diyarbakır’daki karşılaşmanın gergin geçeceğini bilerek maça bir gün kala gittim. Takımın şehre gelmesine 4 saat kala, Diyarbakırsporlu taraftarlar, zaman zaman küçük taşkınlıklar yapsalar da, önceleri sadece Bursaspor’a olan öfkelerini dile getiriyorlardı. Bursaspor kafilesi otele vardıktan iki saat sonra taraftarlar gece 03.00’e kadar sürecek olan protestolarını yapmak için otelin etrafında toplandı. Davul sesi ve havai fişeklerle sabahı ettik. Sahaya ilk çıkan Bursaspor oldu, ardından protestolar başladı. Ufak da olsa, bu durum maçın nasıl geçeceği hakkında bize ipucu verdi. Top ve kale seçimi yapılıp takımlar yarı alanlarına geçtiklerinde, kalesine geçen İvankov ayağına gelen taş nedeniyle soluğu hakemin yanında aldı. Herkes bir şeye itiraz ediyordu, biz foto muhabirleri ise nereye bakacağımızı şaşırmış haldeydik. Kısa süren tedavinin ardıdan hakem başlama düdüğünü çaldığında içimden ‘bu maç nasıl bitecek’ dedim.

Gelelim maça...
    Bursaspor ilk korneri kazandığında, Ali Tandoğan bizim bulunduğumuz köşeye doğru gelip, topu yerine koyduğunda taş yağmuru başladı ve ben de sahada kaldığımız sürece yediğim 2 taşın ilkini, sırtımda hissettim. Ardından aynı yerden ikinci korneri bu kez Batalla, aynı hızla ve tedirginlikle kullanırken, ben ikinci taşı sırtıma yedim. Her taç atışı, korner veya kale vuruşu, hep taş yağmuru altında oluyordu. Yaşanan olaylar bana o kadar uzun geldi ki, saatin kaç olduğunun farkına bile varmadım ve birazdan sahaya atılan konfetiler ve tezahüratlardan 21. dakikayı yeni geçtiğimizi anladım. Duran maçın ardından Bursaspor herkesten habersiz, stadı terketmişti bile... Bir köşeye geçip gazeteye fotoğraf geçmek için yer aradım. Bursaspor’un stattan ayrıldığını öğrenen taraftarlar, sahaya inince birden ortalık karıştı, bu kez de biber gazını yiyince, gözlerim yaşlı bir şekilde kendimi yedek kulübesinde buldum.

Futbolcular üzgün ve kızgın
    Kendime geldiğimde, Bursaspor hava alanına güç bela ulaşmıştı. Saha içinde basın mensupları, görevliler ve bir kaç meraklı çocuk kalmıştı. Stattan çıkarken, Diyarbakırspolu futbolcuları gördüm. Konuştuğum bir kaç futbolcunun ne kadar üzgün olduğu belliydi. Çoğu futbolcu, devre arası transfer döneminde takıma gelmiş ve ilk maçın atmosferini yaşamamıştı. Gerçekten futbol oynamak ve kazanmak için sahaya çıktıklarını anlamıştım. Onlar da en az Bursasporlu oyuncular kadar üzgün ve kızgındı.
    Murat Akbaş

fanatik

Bu Sayfayı Paylaş