Devekayası Köyü Tavşanlı Kütahya

'Kütahya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Devekayası Köyü Tavşanlı Kütahya konusu Tavşanlı Devekayası Köyü - Devekayası Köyü Hakkında - Devekayası Köyü Tanıtımı - Devekayası Köyü Resimleri

Devekayası Köyü Kütahya'nın Tavşanlı ilçesine bağlı bir köydür.Köyün kuzey,güney ve batısı ormanlarla kaplıdır.Kuzey de Yaylacık dağı vardır ki; kışın köyde yaşayan özellikle hayvan sahipleri, yazın yaylaya çıkıp yaz mevsimini burada geçirirler.Tavşanlı'ya 11km uzaklıltaki bu köydeki insanların çoğunluğu hayvancılık ve leblebicilikle geçinir.Eğitim düzeyi son yıllarda giderek artmıştır.Köyün menşei Osmanlıların da mensup olduğu karakeçili aşiretine dayanır.Devekayası ismini ise Osmanlılar döneminde buradan geçmekte olan bir kervandan ayrılan devenin, köyün batısındaki kayalıklardan düşmesi sonucu almıştır.Köyün asli unsuru yörük soyudur.köye ilk yerleşen terziler ailesidir Bunlarla birlikte sonradan yerleşmeler de olmuştur.Köyün geçim kaynakları hayvancılık ve leblebicilik olup yılda 1000 ton leblebi üretilmektedir.Kültürü ve gelenekleri ile apayrı bir yerleşme olan bu köyde toprağa büyük önem verilir,hatta zaman zaman köylüler arasında tarla sınırı [an]kavgaları da yaşanır.Son derece vatansever olan bu köyün yörükleri Çanakkale Savaşlarında bir çok şehit vermiştir.Yöresel yemeklerden höşmerim,çoban hamuru,tavşan tiridi başlıca çeşitlerdendir.

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:

2000

179

1997

196

İle Uzaklığı:

34 km

İlçeye Uzaklığı:

12 km

Rakım:

1010 m