Derya Alabora Kimdir-Derya Alabora Hayatı-Derya Alabora Biyografisi

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Derya Alabora Kimdir-Derya Alabora Hayatı-Derya Alabora Biyografisi konusu Adı Soyadı: Derya ALABORA
    Doğum Tarihi: 19-08-1959
    Eğitim : Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Anasanat Dalı

1983'ten bu yana Uğur Yücel'le evli olan Alabora'nın 1985 doğumlu Can isminde bir oğlu vardır. Derya Alabora'nın kuzeni oyuncu Mustafa Alabora, onun oğlu ise, oyuncu Mehmet Ali Alabora'dır.

1982 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Anasanat Dalı'ndan mezun oldu. Aynı bölümde öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve Digital Film Academy İstanbul'da ders vermektedir.

Mezuniyetinin ardından bir yıl Bursa Devlet Tiyatrosu'nda çalıştı. Devlet Tiyatroları'ndan istifa ettikten sonra ise, çeşitli özel tiyatro gruplarının oyunlarında yer aldı. Bir süre Ali Poyrazoğlu ile çalıştıktan sonra, Özdemir Çiftçioğlu ile birlikte Tiyatro Grup'u kurdu. 5. Sokak Tiyatrosu, DOT ve garajistanbul’un oyunlarında oynadı.

Oynadığı oyunlardan bazıları, Jean Genet'nin eseri Balkon (Tiyatro Stüdyosu, 1998), Özen Yula'nın yazdığı Ay Tedirginliği, DOT'un ilk oyunu olan ve Bryony Lavery'nin yazdığı Donmuş (Frozen), 2007 İstanbul Tiyatro Festivali'nde sahnelenen deneysel oyun Oyunu Bozun ve son olarak Sevim Burak'ın Yanık Saraylar kitabındaki öykülerden Naz Erayda'nın uyarladığı bir oyun olan Ya Seni Rüyasında Bir Daha Hiç Görmezse'dir

Oynadığı Diziler
    Dantel
    Aşk Her Yaşta
    Aşk Meydan Savaşı
    Şaşıfelek Çıkmazı
    Renkli Dünyalar

Oynadığı Sinema Filmleri
    Pandora'nın Kutusu
    Adem'in Trenleri
    Salkım Hanım’ın Taneleri
    Bana 'Old And Wise'ı Çal
    Masumiyet
    80. Adım
    Yengeç Sepeti
    İz
    Bir Kırık Bebek
    Dönersen Islık Çal
    Yasak Kapı

Ödülleri

* Bir Kırık Bebek
    1. Ankara Film Şenliği, 1988 - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
    * Yengeç Sepeti
    7. Ankara Film Festivali, 1995 - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
    31. Antalya Film Şenliği, 1994 - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
    * Masumiyet
    11. Adana Altın Koza Film Şenliği, 1997 - En İyi Kadın Oyuncu
    10. Ankara Film Festivali, 1998 - En İyi Kadın Oyuncu
    34. Antalya Film Şenliği, 1997 - En İyi Kadın Oyuncu
    20. Siyad Türk Sineması Ödülleri, 1998 - En İyi Kadın Oyuncu
    ÇASOD Ödülleri, 1998 - En İyi Oyuncu (Rol arkadaşları Haluk Bilginer ve Güven Kıraç'la birlikte.)
    * Balkon (Tiyatro Stüdyosu)
    2. Afife Tiyatro Ödülleri, 1998 - Yılın En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncusu
    * Adem'in Trenleri
    40. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri, 2008 - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

alıntı

Bu Sayfayı Paylaş