Derebaşı Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Derebaşı Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum konusu derebaşı köyü bilgileri - derebaşı köyü tanıtım - derebaşı köyü oltu - derebaşı köyü resimleri

Derebaşı, Erzurum ilinin Oltu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy anzavdere vadisinin en üst köyü olduğu için bu adı almıştır. Eski adı örüktür. Ayrıca Hakver adında çok güzel bir mahallesi vardır. Anzav dere denilen bağlarında çok güzel meyveler yetiştirilir. Yaz aylarında yüzlerce çeşit bitki vardır arıcılık için elverişli bir yerdir.
    Kültür

Hıngel, Kesme Çorbası, Çarık Fasulye, Çağ Kebap gibi yemekleri ünlüdür.. kardeş soğan aşını unuttun galiba ismail öztürk

Ekleyen;Resul Altun
    Coğrafya

Erzurum iline 139 km, Oltu ilçesine 25 km uzaklıktadır.
    İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2009 70
    2007 120
    2000 597
    1997 517
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. ilköğretim 2. kademe yoktur sadece 1. kademe vardır. Köyün içme suyu şebekesivardır. ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak-vikipedi
    özgür ansiklopedi

yerel.net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş