Depremden Sonra Ne Yapmalıyız ?

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_inci tarafından 11 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. Mavi_inci

Mavi_inci Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Depremden Sonra Ne Yapmalıyız ? konusu Depremden Sonra Ne Yapmalıyız ?

Depremden Sonra
    Depremden sonra yangın ve parlamalara yol açabileceği için kesinlikle çakmak, kibrit, Mum yakmayın. El feneri kullanın.

Deprem durduğunda elektrik şalterini, gaz ve su vanalarını, yanan ocakları hemen kapatın. yangına yol açabilecek kimyasal maddeler dökülmüşse, temizleyin.

Kendinizi ve yanınızdakilerin sağlık durumlarını kontrol edin. Yaralılara ilkyardım uygulayın. Ciddi yara alanları tehlike altında değilse hareket ettirmeyin, güvenli bir yerde yetkililerin gelmesini bekleyin.

Olası kesiklere karşı çıplak ayakla yürümeyin. Bulabiliyorsanız, kalın bot veya spor ayakkabı tercih edin.

Bina içinde Canlı olup olmadığını kontrol edin. Canlı kurtarma ekiplerine haber verin.

Portatif radyonuzu açın ve yetkililerin açıklamalarını dinleyin.

Acil durumlar dışında (itfaiye, ambulans gibi), yakınlarınıza haber vermek için dahi olsa telefonu kullanmayın. Telefon şebekesi bloke olur ve acil ihtiyaçlara dahi cevap veremez hale gelir.

Evden acil ayrılmanız gerekmiyorsa, kırılan camları bantlayın.

Evi terk ederken yanınıza el feneri, pilli radyo, su, kuru yiyecek, ilkyardım çantası, hava şartlarına uygun giysi, battaniye, para ve kredi kartı alın.

Büyük bir depremden sonra artçı depremler mutlaka devam eder. Hasar gören evlere, uzmanlar kontrol etmeden kesinlikle girmeyin. Bazı artçı depremlerin zayıflamış yapılarda öncü depremler kadar büyük hasar verebileceğini unutmayın.

Aracınızı itfaiye, ambulans gibi acil yardım getiren araçların yolundan çekin. Şehirden uzaklaşmaya çalışmayın. Kurtarma araçlarının gelmesini engelleyebilirsiniz ve yollar kapalı veya çökmüş olabilir.

Yetkililere ve kurtarma ekiplerine yardımcı olun. Enkaz ve yıkıntılar arasında, sokaklarda acil olmadıkça dolaşıp, görevlilerin işini engellemeyin.

ihtiyacınızdan fazla yardım malzemesi almayın.

Temiz su bulamıyorsanız ve kaynatma imkânınız da yoksa, 20 litre suya bir çorba kaşığı çamaşır suyu katarak dezenfekte edebilirsiniz. klor lanmamış su içmeyin.

2. çok güzel
    dersimden 5 aldım

3. çok güzel bir yazı işime yarayacak

Bu Sayfayı Paylaş