Dengir’ı fena hırpaladı

'Yurt İçi Haberler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 26 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

1. _Mr.PaNiK_

_Mr.PaNiK_ Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Dengir’ı fena hırpaladı konusu [​IMG]

CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin adeta nefesini tutarak izlediği tartışmada, iddialarında haklı çıktı ve “hayali ihracat” iddiasını Danıştay kararıyla kanıtladı.

Müfettiş hakkında iftira attın
    TBMM’de 40’dan fazla gazetecinin izlediği ve naklen yayınlanan tartışma, sakin geçti. Uğur Dündar önce CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu’na ardından da Dengir Mir Mehmet Fırat’a söz verdi. Kılıçdaroğlu, Fırat’ın, bir müfettiş hakkında haksız suçlamada bulunduğunu Başbakan imzalı belgeyle ortaya koydu.

89 kilo eroin yakalandı mı?
    KIlIçdaroĞlu daha sonra konuyu uyuşturucu kaçakçılığına getirdi. CHP’li Vekil, ”Fırat’ın en büyük ortağı olduğu MENAS’a ait bir TIR’da 89 kilo eroin yakalandı mı yakalanmadı mı?“ diye sordu. AKP’li Vekil, bu iddiayla ilgili olarak suçlunun şoför olduğunu, sorumluluğun da nakliye şirketinde olduğunu ileri sürdü.

İşte sana mahkeme belgesi
    DENGİR Fırat, belgeye cevap vermek yerine sadece “Raporu yazan CHP’li“ diyebildi. Kılıçdaroğlu, ikinci iddiası olan MENAS şirketinin ”hayali ihracat“ yaptığını da Danıştay’ın kesinleşmiş kararıyla ortaya koydu. Bir dönem bu şirketin ortağı olan Fırat’ın, bu konudaki savunması kamuoyu tarafından tatmin edici bulunmadı.

Takdiri vatandaş yapacak
    FIrat, kendisine ”Baron“ diyen Kılıçdaroğlu’na ”Baron değil, mir’im“ diye cevap verdi. Kılıçdaroğlu son sözünde ”Bizim burada gösterdiğimiz belgelere belge demiyorsanız takdiri vatandaşa bırakıyorum. Vatandaş neyin ne olduğunu gayet iyi biliyor“ dedi. Taraflar, toplantının bitiminde birbiriyle tokalaştı.

Ben ‘mir’im
    Toplantının sonunda Fırat, kendisine “Baron” diyen Kılıçdaroğlu’na “Baron değil, mir’im” diye cevap verdi. Kılıçdaroğlu son sözünde “Bizim burada gösterdiğimiz belgelere belge demiyorsanız takdiri vatandaşa bırakıyorum” dedi. Taraflar, toplantının bitiminde tokalaştı.

Fırat kötü sıkıştı!..
    AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat ile CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, son günlerde ortaya attıkları iddiaları canlı yayında tartıştı. TBMM Basın Toplantısı Salonu’ndaki hesaplaşmayı gazeteci Uğur Dündar yönetti. Toplantı boyunca ilk sözü hep CHP’li Kılıçdaroğlu aldı. İddialarını belgelerle tekrarlayan Kılıçdaroğlu’ndan sonra AKP’li Fırat, karşılık verdi.

İşte Fırat’ı terleten sorular ve cevaplar:

BİRİNCİ İDDİA
    Tüyü bitmemiş yetimin hakkı böyle savunulur!

Sayın Mehmet Mir Dengir Fırat, sizin iftira attığınızı Sayın Başbakan’ın imzasıyla kanıtlarsam ne yapacaksınız? Televizyonlara çıkan “ben bir müfteriyim’diye açıklama yapacak mısınız?

KILIÇDAROĞLU: İlk olarak şunu söylemek isterimki ömrümde hiç iftira atmadım. Hep belgeli konuştum. Şimdi de tüyü bitmemiş yetimin hakkı nasıl savunulur bunu göstereceğim... İkincisi Ukrayna hükümeti T.C. Gümrük İdaresi’ne yazı yazıyor. Menas Dış Ticaret’in gönderdiği faturaların sahte olabileceğini ve bunların incelenmesini istiyor. Ve bu çerçevede de olan bu gümrük kontrolörüne intikal ettiriliyor. Ve kontrolör bir rapor hazırlıyor. Bu olaydan sonra sayın Fırat kontrolör Başbakanlık Teftiş Kurulu’na şikayet ediyor: Dilekçenin altında Fırat ismi yazılı. Bu dilekçenin üçüncü maddesini okuyorum: Adı geçen kontrolör mesleğe giriş tarihindeki servet beyanıyla bugünkü servet beyanı karşılaştırıldığında izah edilemeyecek haksız bir varlığa sahip olduğu ve varlığın eşi çocuk ve kardeşleri üzerine de geçirdiği görünecektir. “İddia” demiyor, kesin ifade kullanıyor. Sayın Erdoğan onay veriyor. Olay inceleniyor. Yedi sülalesi inceleniyor. Sonuç şu; ’Yapılacak işlem bulunmadığı kanısına varılmıştır’diyor. Erdoğan da raporu onaylıyor. Şimdi ortada bu kadar açık belgeler var. Kontrolör, Teftiş Kurulu’nun iki müfettişi tarafından hazırlanan raporya aklandı. Sayın Fırat da iddialarıyla ortada kaldı.

MÜFETTİŞ CHP’DEN ADAY
    FIRAT: Siyasetçi olmanın dışında her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gibi anayasa bana bazı haklar veriyor. İkincisi bu tahkikatı yürüten kişi kendi partisinden Diyarbakır aday adayı mıydı? 2007 seçimlerinde yine aynı kişi Diyarbakır CHP aday adayı mıydı? Hakkımdaki ’haksız’ bir iddia ile ilgili olarak şikayet hakkımı kullandım. Ne diyor bu belge: Mal beyanı yönünden bir suç oluşmadı fakat haksız yere beni suçladığından dolayı mahkemeye sevkine karar verilmesi gerektiğini söylüyor. Ama adı geçen şahıs bu sefer kendisi eşi ve çocuğuyla beraber mahkeme başvuruyor ve tazminat istiyor. Ancak, mahkeme davanın yersiz olduğuna hükmediyor.

KILIÇDAROĞLU: Fırat kontrolörün CHP’den aday adayı olup olmadığı sordu. Aday adayıdır, ancak pek çok bürokrat AKP’den de aday oluyor. Sorun bu değil.

+++

İKİNCİ İDDİA
    Fırat’ın en büyük ortağı olduğu MENAS şirketi, hayali ihracat yaptı mı? Yapmadı mı? Bu konuyla ilgili rapor hazırlandımı hazırlanmadı mı?

Danıştay da hayali ihracat hükmü verdi

KILIÇDAROĞLU: Menas Mersin’de kurulu. İhracat yapıyor. Bunun içinde KDV iadesi, yada Merkez Bankası’ndan teşvik alıyor. Bir olay oluyor ihracat yapılıyor fakat ihracattan sonra beklenen dövizler Türkiye’ye gelmiyor.Hazine Kontrolörü Orhan Tur olayı soruşturuyor. Düzenlediği rapor sonucunda diyor ki: İhracat yapılmış gibi gösteriliyor. Döviz gelmiyor. Dövizi içerden topluyorlar. Mersin’de toplanan hesaba yatırıyorlar. Böyle olduğu için Merkez Bankası’na götürüyorlar ve teşviki alıyorlar. Bu iş Menas Yönetim Kurulu Başkanı’na soruluyor. Biz bu konuda Merkez Bankasını mahkemeye verdik. Haksız bir işlemle karşı karşıyayız ve bu parayı alacağız diyor. Dava açılıyor. Mersin İdare Mahkemesi’nde. Sonucunda son paragrafta “İhracata ödenen parasal ihracat teşviklerine dair, gerçekte ihracat işlemi yapmadan para transferleriyle, firma karara itiraz ediyor. Menas A.Ş davalı idarenin eksik ve yanlış soruşturmasının birleşmesi sonucu deyimi yerindeyse hayali ihracat yapan bir ticari kişilik haline getirilmiştir diyor. İtiraz ediyor. İtiraz Danıştay’a gidiyor. Temyiz nedenleri kararın bozulmasını gerektirecek nitelik görülmeden onanmasına karar verilmiştir diyor. Bunlar yapıldığı dönemde Sayın Fırat yönetim Kurulu başkanvekiliydi.

RAPORU NOKSAN OKUYOR
    FIRAT: Müfettişin yani raporunu okuyorum, Kılıçdaroğlu nedense noksan okuyor.Bu soruşturma raporu devletin bütün kademelerine gidiyor. Mersin Cumhuriyet Savcısına gidiyor.Başsavcılık, 22.03.2007 tarihinde bunu inceliyor ve kovuşturmaya yer olmadığına dair karar veriyor. Ben o şirketin yönetim kurulu üyesi falan değilim. Ben 1999’da yönetim kurulundan çekilmişimdir. Mahkeme kararı var, savcılık kararı var. Bir suretini keşke benden isteseydi. Bu Mersin Cumhuriyet Savcılığı’nca yapılan soruşturma sonucunda kovuşturmaya yer olmadığına dair karar burada, Tarsus Ağır Ceza Mahkemesi’nin vermiş olduğu karar da burada.

ZAMAN AŞIMANI UĞRADI
    KILIÇDAROĞLU: Birimiz elmadan bahsederken birimiz armuttan bahsediyoruz. Ben daha önce açıkladığı rapordan hiç söz etmedim. O rapor gitmiş zaten.Savcılık takipsizlik kararı vermiştir doğrudur. Ama hangi gerekçeyle dosya zaman aşımına uğradığı için. Benim sözümü ettiğim, o müfettişin yazdığı raporla ilgisi yok.

+++

ÜÇÜNCÜ İDDİA
    Mir Mehmet Dengir Fırat’ın en büyük ortağı olduğu MENAS’ın ürünlerini yurt dışına götüren TIR’da 89 kilo eroin yakalandı mı? Yakalanmadı mı?

Eroin olayında asıl şüpheli TIR’ın şoförü

SİYASİ NÜFUZ KULLANDI
    KILIÇDAROĞLU: Evet Menas’ın ürünlerini götüren TIR’da eroin yakalandı. (Belgeleri gösteriyor).
    ” Eroinin sırrı “ diye Vatan Gazetesi’nde yazıldı. Ben bu haberi okudum, Sayın Fırat’ın açıklamaları vardı, şirketten ayrıldım diye. Bir daha ilgilenmedim. Fakat bir süre sonra elime bir belge geçti. Gümrükler Genel Müdürlüğü’ne yazılmış iadeli posta. Az önce söylediğim Bayram Çolak’ın raporunda yazıyor. Diyor ki ” İdaremizden her türlü engelleyici işlemin durdurularak tarafıma bilgi verilmesini istirham ederim. “Artık biz beraat ettik. Bizi bir daha engellemeyin diyor. Dengir Mir Mehmet Fırat diyor. Bu yazıyı alan gümrük memuru ne diyecek! ” Bu adam iktidardaki partinin en önemli adamıdır “ diyecek ve ona göre iltimas geçecek. Bu siyasi nüfuz kullanma değil midir? Şimdi ben size söylüyorum. Niçin firmanın adını kırmızı hattan çıkartın diye Dengir Mir Mehmet Fırat’ın ismiyle gümrüğe yazı yazılır? Olay bu. 89 kilo eroin en büyük ortağı olduğu firmanın tırında yakalandı mı yakalandı. Gümrüğe yazı var mı yazı var. Fırat’ın imzası var mı var. Notere gitme tarihi 10 ay sonra mı sonra. Sizin akılnıza kuşku geldi mi geldi. Benim sorum bu kadar.”

TEHDİT EDİLMİŞ
    FIRAT: Eroin olayında şüpheli bir şoför ve nakliye şirketi. Kaçakçılık ve İstihbarat Dairesi daha evvelden izliyor. Çekiyorlar ve malı tespit ediyorlar. 2 duruşması yapılmış. 3. duruşması bekleniyor. İlk yakalandığında itiraf ediyor. ’Birileri bu malı yüklediler. Hollanda’ya götürürsem 15 bin dolar vereceklerdi. Götürmezsem beni öldüreceklerdi’diyor. MENAS’tan herhangi bir kişi ifadeye bile çağrılmamış. Eroinlerin üzerinde 4 kişinin parmak izin bulunmuş. 20 kişiden parmak izi alınıyor. Takipsizlik kararı çıkıyor, çünkü izler uymuyor. MENAS’ta eroin çıktı mı? Mesela basın, Finlandiya’dan kağıt getiriyorsunuz... Geldiniz Kapıkule’ye kokain çıktı. Bunun mesulu gazete patronu mudur? Aracınızda esrar bulundu... Bu sizin eroininiz mi? Bir haberi söylüyorsunuz... Onun devamını niye söylemiyorsunuz. Allah’tan korkun. Şüphe uyandırıyorsanız doğru... Uyandırmadıysanız ben üzülüyorum. Devamlı olarak her zaman bunu tekrarlayacağım. Bunun aksini ispat etmediğin sürece bunun bir karalama, iftira mekanızması olduğunu ve bunun sadece Fırat’a yönelik olmadığını, partimizin genel anlayışına yönelik olduğunu söyleyeceğim.

NOTLAR... NOTLAR... NOTLAR...
    * Tarihi düello öncesinde öncesinde TBMM’de hareketli saatler yaşandı. TBMM Başkanı Köksal Toptan, bu hesaplaşmayı engellemek için bazı girişimlerde ve uyarılarda bulundu.

* Toptan, bu çerçevede ilk olarak CHP lideri Deniz Baykal ile görüştü. Toplantının ardından açıklamalarda bululan CHP Baykal “Bunun ne gibi depremlere yol açacağını bilemem” dedi.

* Baykal-Toptan görüşmesinin başladığı saatlarde Kılıçdaroğlu ve Fırat’tan açıklamalar geldi. CHP’li Kılıçdaroğlu çağrılara “Vazgeçmeye niyetim yok. Sürprizlerim var” dedi.

* AKP’li Fırat ise “Canlı yayından kaçmayacağım.Bu gün sadece belirlenen iki konuyu konuşacağız. İşi karıştırmak istiyor.” ifadeleriyle karşılık verdi.

* Toplantıya girmeden önce Kılıçdaroğlu ve Fırat, TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın makamında bir araya geldi. Ancak toplantıda her iki siyasinin de görüşü de değişmedi.

* 40 kadar kameranın yerleştirildiği salona ilk olarak tartışmayı yöneten Uğur Dündar geldi.

* Tartışma programı 1 saat 35 dakika sürdü. Tartışma vatandaşlar tarafından da televizyondan ilgiyle izlendi.

* Toplantının ardından değerlendirmede bululanan CHP lideri Deniz Baykal’ın Kılıçdaroğlu’nun üslubunu beğendiği ve kendisine teşekkür ettiği öğrenildi.

Bu Sayfayı Paylaş