Demirköy Köyü Lalapaşa Edirne

'Edirne Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 1 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Demirköy Köyü Lalapaşa Edirne konusu
    Demirköy Köyü Lalapaşa Bilgileri - Demirköy Köyü Hakkında - Demirköy Köyü Tanıtımı - Demirköy Köyü Resimleri

İlçe: LALAPAŞA - İl: EDİRNE

Köy Muhtarı: ÖNDER CİLA

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok

Edirne
    Bilgiler
    Nüfus 387 [2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 22950
    Alan Kodu 0284
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
    İl Edirne
    İlçe Lalapaşa
    Web Sitesi
    Demirköy, Edirne ilinin Lalapaşa ilçesine bağlı bir köydür.

Tarih

Köyün adının Demirbaba'dan geldiği hakkında rivayetler vardır. Demirbaba Balkan savaşı sıralarında Bulgar askerlerinin istilasına karşılık veren haklının yanında haksızın karşısında olan. fakire karşılıksız yardım yapan, çok sevilen ve inanıkan bir kisedir. Mezarı köyün kuzeyinde birlikte savaş verdiği arkadaşları ile birlikte bulunmaktadır. Köyün kuruluş tairihi kesin olarak bilinmemekte olup 2000 yıldan fazla süredir bulunduğu tahmin edilmektedir.

Düzeltme: Demir Baba 1500'lü yıllarda yaşamış bir Alevi-Bektaşi dedesidir,türbesi Bulgaristan-Razgrad'ta Demir Baba tekkesindedir,Balkan savaşlarıyla ilgisi yoktur.

Not: bizim demirbaba mız savaşmış ve yardım etmiştir. mezarı da köyümüzün sınırları içerisinde dir. Notemirbabamızdan hariç ayrıca Karadede babayı unutmamak gerekir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Edirne iline 34 km, Lalapaşa ilçesine 10 km, Bulgaristan sınırına 12 km uzaklıktadır. sekiz adet göl, yedi adet dere, otlak, mera, bağlık, orman ve ekilen arazi sınırları içerisinde bulunmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 387
    1997 378

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Önder Cila
    2004 - Önder Cila
    1999 - Ahmet Şayan
    1994 - Ahmet Şayan
    1989 - Hakkı Çöke
    1984 - İsmail Kaya

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Arazi genel olarakilenebilir olup ortalama 12000 dölüm ekilebilir, 12000 dölüm mera ve orman arazisi bulunmaktadır. orman arazisinin bir bölümü Bulgaristan'a sınırdır. Bugday, arpa, ayçiçeği, mısır, darı, fii, yonca ekimi ve son zamanlarda küçük çaplı bağcılık yapılmaktadır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş