Dedeman İlköğretim Okulu Çankaya Ankara

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 25 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Dedeman İlköğretim Okulu Çankaya Ankara konusu Dedeman İlköğretim Okulu Hakkında - Dedeman İlköğretim Okulu Tanıtım - Dedeman İlköğretim Okulu Resimleri - Dedeman İlköğretim Okulu İletişim

OKULUMUZUN TARİHÇESİ
    Dedeman İlkögretim Okulu 8780 m2 yüz ölçümlü arsa üzerine 850 m toplam alani
    kullanilabilecek sekilde insa edilmistir. Derslik sayisi 24 olup ,dersliklerden birisi is atölyesi, birisi çok amaçli salon ,birisi de ev ekonomisi atölyesi olarak kullanilmaktadir.

Okulumuzun insaati 1987 yilinda baslamis ,06 Ocak 1989 günü egitim - ögretime açilmistir.
    Sonradan kat veya derslik ilavesi yapilmamistir.

Okulumuzun insasi Tanyeli İlkokulu olarak baslatilmis tamamlanmasi saygideger iş adamimiz Mehmet Kemal DEDEMAN ‘in katkilariyla mümkün olmustur. İş adamimizin bu katkilarindan dolayi okulumuza onun adi verilerek ,insaat DEDEMAN ILKOKULU olarak bitirilmistir. 1993 - 1994 ögretim yilina DEDEMAN İLKÖĞRETİM OKULU olarak baslayan okulumuz bu isimle Dikmen - Harbiye Mahallesi Tavuskuşu Sokak'ta hizmete devam etmektedir.

Mehmet Kemal
    DEDEMAN

(1903-1998)

Hacı Nazire Hanim'la, Haci Rifat Sükrü Bey'in oglu olan Mehmet Kemal Dedeman, 1903'te Kayseri'de dogdu. Babasinin vefati ile ögrenimini birakmak zorunda kalan Mehmet Kemal Dedeman, kendi ticarethanesinde genç yasta is hayatina basladi. 1924 yilina kadar süren bu çalismalar; ticarethanenin tasfiyesi, Mehmet Kemal Dedeman ' in Izmir'e gitme karari ve ardindan askerlik görevi nedeniyle Kahramanmaras'a gitmesiyle noktalandi. Askerlik görevi dönüsünde Mehmet Kemal Dedeman Kayseri Adliyesi'nde Zabit Kâtibi olarak göreve basladi. 1931 yilinda görevinden ayrilarak, yeniden ticaret hayatina atildi. Bir dönüm noktasi da sayabilecegimiz bu tarih
    kurumsal anlamda " Dedeman "in kurulusu sayilabilir. 1934'te Ankara'ya giderek gida ve taahhüt isleriyle ugrasan Mehmet Kemal Dedeman, ilerleyen yillarda Istanbul Yesilköy, Ankara Etimesgut ve Kütahya Askeri Havaalanlari ile Kayseri Tayyare Fabrikasi gibi insaatlarda müteahhitlik yapti. 1945 yilinda, zamanin hükümetince baslatilan Yildirim Yollari Projesi kapsaminda, Kayseri, Kirsehir, Sivas arasindaki yol insaatlarinin yapimini üstlendi ve gerçeklestirdi.

Dedeman Toplulugu, çalismalarina 1947 yilinda madencilikle basladi. Krom, çinko, kursun ve manyezit madenlerinin isletmesi ve ihracati bu alanda gerçeklestirilen ilk çalismalar oldu. Mehmet Kemal Dedeman ' in turizm sektöründeki ilk girisimi, 1966 yılında Otel Dedeman Ankara'nin açilmasi ile basladi. Bu tarihten itibaren basta oteller olmak üzere, eglence ve hizmete yönelik isletmelerle yeni yatirimlar birbirini izledi. Yillar önce, içindeki ülke sevgisi ve inanciyla yola çikan Mehmet Kemal Dedeman, gerçeklestirdigi yatirimlarin yani sira egitim-saglik kurumlari insasi ve iç donanimlarina yaptigi bagislarla ülkesine hizmet vermeye devam etti ve "Devlet Üstün Hizmet Madalyasi”na layik görüldü. 12 Subat 1998 günü, 95 yasinda vefat eden Mehmet Kemal Dedeman, Dedeman Toplulugu Yönetim Kurulu Onur Baskani idi.

kaynak:dedeman.k12.tr

Bu Sayfayı Paylaş